Brexit zmienia plany Polaków. Już tylko 3 proc. rozważa emigrację do Wielkiej Brytanii

Mocny spadek Polaków chętnych do emigracji na Wyspy. W czołówce pojawiają się nowe kierunki. Kusi nas "socjal". To wnioski z najnowszego raportu firmy Work Service.

Rok temu blisko 19 proc. Polaków, którzy rozważali emigrację zarobkową, twierdziło, że za cel wyjazdu wybrałoby Wielką Brytanię. Od tego czasu sporo się zmieniło, odsetek ten spadł do zaledwie 3 proc. - podaje Work Service na podstawie swojego raportu "Migracje Zarobkowe Polaków IX", który w całości zostanie zaprezentowany 13 listopada.

Powodem tej zmiany jest nadchodzący brexit. "Zdecydowany wpływ na to miały informacje z ostatnich miesięcy na temat zaostrzenia tamtejszej polityki migracyjnej, a także brak porozumienia pomiędzy Londynem a Brukselą" - pisze Work Service. Niepewność sprawiła, że Polacy szukają nowych celów wyjazdów.

Na pierwszym miejscu wciąż znajdują się Niemcy - chęć wyjazdu tam w badaniach Work Service deklaruje 23,3 proc. respondentów - to jednak o 9 punktów procentowych mniej niż w poprzedniej edycji raportu i wyników sprzed roku. Kolejne miejsca są już ciekawsze. Drugie zajmuje Norwegia, gdzie wyjechać chciałoby 15,6 proc. rozważających emigrację zarobkową, a trzecie - Szwecja, na którą "zagłosowało" 14,7 proc. badanych. To niezwykłe o tyle, że jak podkreśla Work Service, nigdy wcześniej Szwecja nie dostawała wskazań ponad 5 proc.

Czytaj też: Polska przyjęła najwięcej imigrantów w UE. Prawie 150 tys. więcej niż Niemcy

- Norwegia, jak i Szwecja, kojarzone są z wysokimi zarobkami, które mogą być nawet 4-5 razy wyższe niż w Polsce, a także z dobrą opieką socjalną. Nasze najnowsze badanie pokazuje, że nawet dla 31 proc. Polaków lepsze warunki socjalne stanowią zachętę do wyjazdu za granicę, co naturalnie wpływa na wybór Skandynawii - mówi, cytowany w komunikacie Tomasz Ślęzak, wiceprezes Work Service.

Na czwartym miejscu zestawienia znalazła się Holandia, a na piątym Wielka Brytania.

Więcej o:
Komentarze (25)
Brexit zmienia plany Polaków. Już tylko 3 proc. rozważa emigrację do Wielkiej Brytanii
Zaloguj się
 • kamuimac

  Oceniono 10 razy 6

  Spokojnie . Ci co mieli już wyjechać wyjechali . Zostali albo ci co mają w miarę niezla pracę albo melepety co nic nie potrafią . A zdolni po studiach bez problemu dostaną pozwolenia na pracę nawet po brexicie

 • l.i.l.a.b.a.j.ona

  Oceniono 8 razy 6

  Slysza entuzjasci centralnego portu lotniczego? Wpompuje sie miliony w budowe czy rozbudowe jakichs terenow, a tu sie okaze, ze drastycznie stopnieje ruch lotniczy w Polsce i nawet na Okeciu bez dodatkowych lotnisk zrobi sie duzo luzniej. Jasne, ale przeciez trzeba zbankrutowac kraj i powiekszyc dlug publiczny.

 • WInston Ski

  Oceniono 9 razy 3

  Ludzie wciąż chcą stąd uciekać i nikogo to nie dziwi. Niezły burdel tu hodujecie. Co to za elity i społeczeństwo które za normę uznaje saksy???

 • claudiusz

  Oceniono 4 razy 2

  pis wyprowadza Polske z EU tylnymi drzwiami....rozpocznie sie placz i zgrzytanie zebami jak juz Polska bedzie poza EU....to tylko sprawa czasu..

 • kiajk

  0

  ja tam wolę Niemcy i Holandię, już mam obcykane co i jak. zwłaszcza jak jadę z otto, to nie muszę się o nic martwić a wiem że zarobię.

 • skorupka_j

  0

  mnie nie przeszkadza, że Wielka Brytania nie chce mieć nic wspólnego z ue jako opiekunka do seniorów mam gdzie pracować. Agencje typu promedica cały czas zatrudnią nowe osoby do współpracy. rzeczywistość jest taka że ciągle przybywa starszych ludzi i trzeba się nimi opiekować tak jak ja robię.

 • qfadrat

  Oceniono 1 raz -1

  I chwala Najwyzszemu!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX