Ukraińcy wyjadą z Polski do Niemiec? Pracodawcy ostrzegają przed czarnym scenariuszem

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców ostrzega - odpływ Ukraińców z polskiego rynku pracy na zachód Europy to realne zagrożenie dla polskiej gospodarki.

Według Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP), w czarnym scenariuszu Polsce grozi odpływ ponad pół miliona pracowników z Ukrainy do Niemiec. To z kolei może spowodować spowolnienie gospodarcze.

Czarny scenariusz: uszczerbek 1,6 proc. PKB

Niemcy szykują zmiany w prawie, które otworzą ich rynek pracy na pracowników spoza Unii Europejskiej. Od przyszłego roku mają wejść w życie przepisy, które pozwolą takim osobom szukać pracy w Niemczech przez pół roku i zostać, jeśli znajdą zatrudnienie.  To rodzi obawy, że z takiej okazji skorzysta część mieszkających teraz w Polsce Ukraińców, co według ZPP może poważnie uderzyć w naszą gospodarkę.

ZPP opublikował memorandum w tej sprawie pod nazwą "Realizacja czarnego scenariusza - czy Polska straci pracowników z Ukrainy na rzecz Niemiec".

"Realizacja przez Niemców zaprezentowanego planu będzie miała określony wpływ na polską gospodarkę. Można bowiem założyć, a istnieją już badania na ten temat, że duża część pracowników z Ukrainy przebywających w Polsce, zdecyduje się przemieścić na Zachód. Oznacza to odpływ dużej części tak potrzebnej nam siły roboczej do Niemiec, co spowoduje duże trudności dla przedsiębiorców, ale również kłopoty makroekonomiczne. Według szacunków ZPP, w umiarkowanym wariancie zakładającym odpływ z rynku pracy 500 tysięcy imigrantów z Ukrainy, potencjalny uszczerbek PKB wyniesie 1,6 proc., co stanowi 1/3 dynamiki wzrostu PKB w roku 2017. W kontekście zbliżającego się nieuchronnie spowolnienia gospodarczego, strata ta byłaby jeszcze bardziej dotkliwa" - czytamy w komunikacie.

Pracodawcy: jest szansa na uniknięcie problemów

"Z niepokojem obserwujemy sytuację związaną z problematyką niedostatecznej podaży pracy w Polsce, a co za tym idzie, z powiązanym z nią, brakiem rąk do pracy, o którym coraz częściej głośno w mediach ogólnopolskich. Od 2016 roku postulujemy stworzenie spójnej polityki migracyjnej, zakładającej maksymalnie uproszczoną procedurę zatrudniania obywateli Ukrainy i innych nacji, których przedstawiciele już dzisiaj w Polsce pracują i przyczyniają się do tworzenia PKB" - powiedział sekretarz Departamentu Prawa i Legislacji ZPP Jakub Bińkowski, cytowany w komunikacie.

Zdaniem Bińkowskiego, dalszym krokiem, w kontekście gospodarczym, związanym z uzupełnianiem niedoborów na rynku pracy, jest stworzenie przejrzystej ścieżki uzyskania prawa stałego pobytu, a następnie - obywatelstwa dla imigrantów zza wschodniej granicy Polski.

Eksperci ZPP oceniają, że kontynuacja dobrej koniunktury gospodarczej, nie będzie możliwa dzięki krótkofalowym działaniom, polegającym na zaspokajaniu aktualnych potrzeb i przyciąganiu imigrantów na krótki czas, choćby w związku z sezonowym wzrostem popytu na pracę.

"ZPP przez wiele miesięcy prezentował swoje rekomendacje w zakresie stworzenia programu mającego na celu zatrzymanie imigrantów zarobkowych z Ukrainy i innych krajów wschodnich w Polsce. Niestety, z niepokojem stwierdzamy, że to Niemcy dzisiaj przygotowują się do otwarcia swojego rynku dla pracowników spoza Unii Europejskiej. Rząd niemiecki chce bowiem zwiększyć napływ wykwalifikowanej siły roboczej i dostosować go do potrzeb rynku pracy - nadrzędnym celem jest tutaj zabezpieczenie pracowników z wykształceniem zawodowym. Niemcy, w ramach szybkiej i prostej procedury, mają uznawać kwalifikacje zdobyte poza UE, a także prowadzić szeroko zakrojone działania promocyjne zachęcające do podjęcia u nich pracy oraz oferować wsparcie w nauce języka niemieckiego" - powiedziała dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji ZPP Katarzyna Niemyjska, cytowana w komunikacie.

Polska przyjęła najwięcej imigrantów w UE

Według niedawnego raportu Eurostatu Polska przyjęła w ubiegłym roku najwięcej imigrantów spoza Unii Europejskiej ze wszystkich krajów Wspólnoty. Przede wszystkim byli to Ukraińcy, którzy przyjechali do nas głównie w celach zarobkowych. Coraz więcej obywateli Ukrainy pracujących w Polsce płaci składki do ZUS, zasypując dziury w systemie. Ich obecność pomaga też łagodzić trudną sytuację pracodawców - ze względu na rekordowo niskie bezrobocie coraz trudniej jest im znaleźć chętnych do pracy.

Więcej o:
Komentarze (198)
Jeśli Ukraińcy wyjadą z Polski, możemy stracić 1/3 wzrostu PKB - ostrzegają pracodawcy
Zaloguj się
 • poppers68

  Oceniono 43 razy 33

  Mamy tutaj himalaje hipokryzji.
  Pracodawcy nie chcą płacić swoim pracownikom choć wyniki finansowe spółek są naprawdę globalnie w Polsce dobre.
  Do znudzenia ograli odpowiedzi na pytania o podwyżkę : " Panie Damianie - no, nie ma przestrzeni do podwyżek, widzi Pan, koszta pracy wysokie, obroty takie jakie są, no nie ma".
  Tylko jakoś stajemy się liderem nowych Lexusików i Mietków w leasingach i na wynajem.
  No, ktoś na to "przeca" musi zarobić, prawda?
  Prosty przykład ze spółek handlowych FMCG.
  W 2003 Przedstawiciel Handlowy firmy zarabiał ca. 2300 pln netto.
  W 2018 Przedstawiciel Handlowy firmy zarabia średnio 2600 pln netto.
  W 2003 właściciel turlał się paroletnim Fordem Mondeo.
  W 2018 właściciel poniżej BMW X 4 nie zejdzie......

  Zapytajcie jakąkolwiek znajomą księgową prowadzącą księgowość pełną danej spółki.
  Zarobki właścicieli vs. zarobki pracowników to przepaść.

  A propos' Ukraińców - może ktoś wreszcie będzie żądał od tych ludzi aktualnych szczepień po powrotach z urlopów na Ukrainie bo mamy kolejne ogniska przyniesionej przez tych ludzi odry.....

 • lukasz2711

  Oceniono 26 razy 22

  "Związek Przedsiębiorców i Pracodawców ostrzega - odpływ Ukraińców z polskiego rynku pracy na zachód Europy to realne zagrożenie dla polskiej gospodarki." Bezczelni ludzie wydali powyższy apel. Z jakiego to powodu ci Ukraincy z Polski wyjeżdżają?? Jest tu za zimno a może nie podoba się im krajobraz. Ćwoki co wydali powyższe oświadczenie najpierw doprowadzili do sytuacji na rynku pracy w której jesteśmy (bo z czego wynika obecność Ukrainców i gdzie jest 4 mmln Polaków w sile wieku) a teraz kombinują jak owe eldorado sobie przedłużyć. Ja też chciałbym produkować poniżej kosztów, sprzedawać z 1000% zyskiem różnicę kasując w kierman.

 • mar.rod81

  Oceniono 18 razy 16

  Obywatelstwo dla Ukraińców. Hahaha to wtedy jeszcze szybciej wyjadą mając paszport unii europejskiej, bo będzie więcej państw do wyboru poza DE. Brawo logiki!

 • ankawwa

  Oceniono 23 razy 15

  I niech jadą. W końcu Ci "zacni" biznesmeni może zaczną płacić godne stawki ludziom. A nie 12zł czy max 20zł dla fachowca. Przy czym sami nie rejestrują ludzi, podatków nie płaca i jęczą, że ludzie nie chcą pracować. Ukraińcy Niemcy stoją dla was otworem :-)

 • danuel

  Oceniono 22 razy 14

  W końcu trzeba będzie płacić jak w Europie. Czarny to będzie dzień dla Januszy biznesu oj czarny.

 • g.m.jackie

  Oceniono 13 razy 13

  Gdy pracy brakowało, to pracownik słyszał że jak mu się nie podoba tyrać za grosze to za drzwiami czeka 10 chętnych na jego miejsce. I to było dobre, bo wolny rynek i niewidzialna ręka. Teraz dokładnie ta sama niewidzialna ręka działa na korzyść pracownika. Brakuje ich i trzeba im więcej zapłacić. No i ci sami, którzy tłumaczyli jak to dobrze gdy rynek reguluje teraz żądają by "coś z tym zrobić". A gucio. Może by tak Polak zaczął zarabiać choć trochę jak Niemiec czy Francuz? MOże pracodawca zawalczy innowacyjnością i inwestycją w technologie zamiast "niskimi kosztami pracy"?

 • volongoto41

  Oceniono 15 razy 11

  Dlaczego brakuje kierowców?
  - bo pracodawcy tylko obiecują, obiecują i od lat udają, że mają to, czego nie mają, i że nie
  ma u nich tego, co jest, a łżą przy tym, aż dostają zeza..
  - bo łżą o atrakcyjnych zarobkach, a na umowie 2100 brutto; ciśnie się na usta: „Szefie, nie uważa
  pan, że ja za dużo zarabiam? Może niech mi pan obetnie, to będę lepiej pracował!”,
  - bo za te 2100 brutto nie widzisz domu, rodziny, przyjaciół i stajesz się psem szczekającym z
  budy, o swej psiej niedoli po parkingach całej Europy, stąd „Polak to kundel i kartofel”,
  - bo toaleta na Zachodzie kosztuje 70 centów, kąpiel 3 euro, śniadanie 8 , obiad 12 i nic z diet nie
  zostaje /chyba, że sikasz na koło jak pies, jesz z puszki jak pies, żebrzesz o chleb jak pies, nie
  myjesz się jak pies…. i wyglądasz jak zombie /
  - bo nieuregulowane życie płciowe wywołuje omamy, opuchliznę i impotencję,
  - bo te ogłoszenia o zatrudnieniu, to tak ciepło mówią o kierowcy: „Ty śmieciu” i przypominają
  książkę Johnna Stossela „Mity, kłamstwa i zwykła głupota ”,
  - bo oprócz stresu i wielu obowiązków kierowca musi być biegły w kombinacjach z tachografem,
  znać obsługę emulatora adblue i innych magnesików i posiadać przy tym umiejętność merdania
  ogonem,
  - bo z powodu dużej rotacji kierowców samochody są zdewastowane, brudne, cuchnące cebulą,
  moczem, starymi skarpetkami z lepiącą się od brudu tapicerką,
  - bo pracodawca transportowy to często prostak, złodziej, którego cechuje furia oszukiwania i jak
  cię nie okradnie to jest tak sfrustrowany, że ciężko go rozpoznać po obrysie twarzy,
  - bo praca kierowcy jest niebezpieczna, ale jeszcze bardziej niebezpieczni są niektórzy
  pracodawcy, szczególnie ci, którzy do kierowcy odnoszą się z dużym szacunkiem: „Chodź tu
  gnoju”,
  - bo rekrutacja jest podobna do zakupu niewolnika; przyjmowanemu najpierw zagląda się w
  paszczę, po czym ustala się długość łańcucha na którym ma być uwiązany do samochodu,
  - bo coraz więcej osób woli być biednym panem swego losu, niż złudnie bogatym kierowcą
  niewolnikiem,
  - bo patologia w transporcie to norma, a norma w transporcie robi wrażenie cudu,

 • srv14

  Oceniono 17 razy 11

  Myślę ,że Pinokio zgodnie z zaleceniem partii lekką ręką odeśle Ukraińców z Polski , obniży wiek emerytalny a GUS zadba aby PKB rosło jak na drożdżach a co potem to się zobaczy jak ta UE bez naszego już udziału runie w przepaść. To tylko potwierdzi nasze działania aby nie wprowadzać euro w Polsce bo dużo korzystniej przyjdzie nam zamiana złotówek na ruble. Grunt ,że prezes będzie zadowolony , z czego to jeszcze nie wiadomo ale nie to jest najważniejsze gdyż liczy się tylko jego szczęście

 • czarek75

  Oceniono 17 razy 11

  zarobki na poziomie 2 tys netto to jest porno dla Balcerowicz BCC Center Club,Lewiatana Boniego Lewandowskiego. To jest skandal jak nie stac cie płacić więcej to zamykaj firme i przyjmij się na etat za 2100 brutto. Dosyć tych januszy biznesu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX