Pensje Polaków dogonią zarobki Niemców dopiero w 2077 roku

Wynagrodzenia w Polsce rosną, ale do poziomu z krajów Europy Zachodniej wciąż sporo nam brakuje. Z raportu firmy Grant Thornton wynika, że jeśli utrzyma się obecna dynamika wzrostu płac, z unijną średnią zrównamy się za 59 lat.

Płace w Polsce rosną wolniej niż PKB

"Dynamiczny rozwój polskiej gospodarki, jaki miał miejsce w ostatnich dwóch dekadach, nie przekłada się w pełni na wzrost wynagrodzeń tutejszych pracowników. W latach 2000-2017 płace w Polsce rosły rocznie średnio o 0,9% wolniej niż dynamika. Jak wynika z raportu Grant Thornton 'Salary Catch Up Index. Kiedy zarobki w Polsce dogonią średnią unijną?', gdyby nie ta dysproporcja (gdyby wynagrodzenia w Polsce rosły w tempie PKB), przeciętny zatrudniony w Polsce pracownik w 2017 roku zarabiałby średnio o 1 834 zł brutto więcej niż zarabia obecnie (średnia pensja wynosiłaby nie 4 517 zł, a 6 351 zł). Zliczając łącznie od 2000 roku wszystkie 'stracone' w ten sposób pensje, przeciętny Polak zarobiłby o 190,3 tys. zł więcej" - czytamy w komunikacie.

Polska daleko od  średniej UE

Polsce nadal wiele brakuje też do średniej unijnej pensji. Według danych z Eurostatu, średnie miesięczne wynagrodzenie mieszkańca UE wynosi prawie 2,9 tys. euro brutto. Jest to niemal trzy razy więcej niż średnie zarobki mieszkańca Polski, którego miesięczna pensja wynosi 982 euro.

"Eksperci Grant Thornton przeprowadzili symulację procesu doganiania przez Polskę bogatszych państw UE. Obliczenia oparto na założeniu, że dla każdego państwa dynamika wynagrodzeń z ostatnich trzech lat, dla których dostępne są porównywalne dane (2014-2016), utrzyma się na tym poziomie w przyszłości. Według raportu, przy tych złożeniach nasz kraj najszybciej dogoniłby Portugalię - stałoby się to już w marcu 2023 roku. Ostatnim doganianym krajem byłyby natomiast Niemcy - ze względu na relatywnie wysoką dynamikę wzrostu płac odnotowywaną w ostatnich latach u naszych zachodnich sąsiadów (w porównaniu do innych bogatszych krajów UE) wynagrodzenia Polski i Niemiec zrównałyby się dopiero w maju 2077 roku. Co ciekawe, dokładnie w tym samym czasie - w maju 2077 roku - dogonilibyśmy również średnią pensję w całej Unii Europejskiej" - czytamy w komunikacie.

"Przedstawione w raporcie obliczenia bazują na założeniu utrzymania dynamiki wynagrodzeń. Zdajemy sobie oczywiście sprawę, że prawdopodobieństwo spełnienia się takiego założenia, zwłaszcza w długim okresie, jest niskie. Tym niemniej takie podejście pozwala odpowiedzieć, choćby w przybliżeniu, na pytanie, które nurtuje wszystkich Polaków - kiedy nasze wynagrodzenia osiągną poziom europejski? Z naszych obliczeń wynika, że to perspektywa bardzo odległa" - podsumował partner zarządzający, Grant Thornton Tomasz Wróblewski.

H.Kowalczyk o wolnym 12 listopada: Trochę późno, ale lepiej późno niż wcale

Więcej o:
Komentarze (53)
Polskie zarobki zrównają się ze średnią UE za 59 lat - wynika z raportu Grant Thornton
Zaloguj się
 • kemor234

  Oceniono 13 razy 11

  Ciekawe, ile "SPÓŁEK SKARBU PAŃSTWA" funkcjonuje w Niemczech.
  Ciekawe, co ile miesięcy "wymienia" się zarząd tych spółek, z milionowymi odprawami dla członków tychże ...

 • bmarten

  Oceniono 11 razy 5

  Widzę, że nikt już nie pamięta publicznej deklaracji szMateusza Krzywogębego (ps.Pinokio) z 2016r. o tym, kiedy będziemy zarabiać jak w krajach Zachodnich. Pytany, kiedy przeciętny Kowalski będzie zarabiał tyle, co przeciętny obywatel w UE, odpowiedział: "za 15 lat". Czyli od dziś za 13 lat. Ciekawe jak on zrobi, że mój pracodawca w firmie PRYWATNEJ będzie mi tak dużo płacił?

 • wujtommy102

  Oceniono 7 razy 5

  Takie prognozy nie mają w ogóle sensu , bo opierają się na fałszywych przesłankach gdyż nie uwzględniają siły nabywczej danej waluty .Porównywanie poziomu życia poprzez przeliczanie na ilość możliwych do zjedzenia kanapek nieznanej firmy jest żenujące. Należy raczej przeliczać zarobki na ilość metrów mieszkania( domu) o porównywalnym standardzie możliwym do nabycia w danym kraju za przeciętną roczną pensję czy choćby czynsz za wynajęcie mieszkania. Wg kursu walutowego PKB Polski jest dwa razy mniejsze niż wg parytetu siły nabywczej podczas gdy te dane dla najbogatszych krajów Europy Zachodniej są prawie identyczne. W podobny sposób można by policzyć 20 lat temu ,ze Chiny zbliżą się do Zachodniej Europy z płacami za 1000 lat.

 • jerzysm42

  Oceniono 9 razy 3

  Jeśli chodzi o wynagrodzenia, Polska przegoni Niemcy już przed następnymi wyborami.
  Morawiecki to ogłosi na jakimś jarmarku lub odpuście.

 • spyderman2

  Oceniono 9 razy 3

  w 2077 nie będzie polski tylko dzielnica kremla. anatolij maciarenko z pisem nad tym pracują

 • spyderman2

  Oceniono 5 razy 3

  sadórska z pis 90 tys. miesięcznie bez doświadczenia w ubezpieczeniach. całe pisowskie rodziny na sztucznych kierowniczych stanowiskach zarabiają krocie. oni dowodzą że pensje w pisiej polsce od 3 lat są wyższe niż w niemczech

 • agzum

  Oceniono 11 razy 3

  Zarobki w PL będą takie, jak w RFN, gdy w PL będą tak bogate firmy jak w RFN.
  Te polskie firmy, które zostały sprzedane/sprywatyzowane straciliśmy bezpowrotnie, a nowych typu CDP, CCC, LPP, ... przybywać będzie pomału i ich rozwój w skali globalnej rozłożony na dekady - po drodze część z nich zbankrutuje lub zostanie przejęta przez konkurencję.

  Więc, kiedy dogonimy? Przy zachowaniu obecnego układu sił w UE, ... NIGDY.

 • justas32

  Oceniono 7 razy 3

  Jak się od 400 lat niszczy gospodarkę - to później trzeba dziesięcioleciami nadganiać ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX