Cudzoziemcy będą zachęcani do szczepień. Tak jak Polacy. Główny Inspektorat Sanitarny uspokaja

Robert Kędzierski
Cudzoziemcy pracujący w Polsce będą zachęcani do szczepień. Główny Inspektorat Sanitarny, Ministerstwo Zdrowia i resort spraw wewnętrznych pracują nad projektem odpowiednich przepisów.

Możliwe, że wkrótce pojawiają się nowe mechanizmy i regulacje, które zachęcą cudzoziemców pracujących w Polsce, by - jeśli tego nie robią - zaszczepiali się przeciwko chorobom zakaźnym. 

Ministerstwo Zdrowia wspólnie z MSWiA oraz GIS przygotowuje takie rozporządzenie, ale na razie nie chciałbym zdradzać, jak ono będzie wyglądało. [Możliwe że - red.] pracodawca który przyjmuje cudzoziemca do pracy powinien zadbać o stan jego zdrowia […] to powinien być obowiązek.

- stwierdził Jarosław Pinkas, szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego stwierdził w rozmowie z RMF FM.

W kontekście tej wypowiedzi należy przypomnieć poniedziałkowe stanowisko Iwony Paradowska-Stankiewicz, krajowego konsultanta ds. epidemiologii 

Odnotowywane w ostatnim czasie przypadki odry w Polsce mają charakter ognisk epidemicznych, czyli zachorowań w określonym miejscu, co wskazuje, że jest to wirus pochodzenia zagranicznego

- stwierdziła we wtorek cytowana przez TVP.info. 

Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Sanitarnego w rozmowie z naszą redakcją stwierdził, że trwają prace koncepcyjne nad projektem nowych rozwiązań. Zagadnienie jest dyskutowane szeroko, ponieważ nowe przepisy muszą być spójne z regulacjami Unii Europejskiej, które są w Unii gorąco dyskutowane.  

W przypadku pojawienia się W UE inicjatyw związanych ze szczepieniem Polska będzie krajem, który poprze te inicjatywy.

- stwierdził Bondar. Przypomniał też, że jednym z najbardziej zaangażowanych w projekt europosłów jest Bolesław Piecha z PiS, gorący zwolennik szczepień.

Obcokrajowcy będą zachęcani do szczepień tak jak Polacy

Rzecznik GIS wyjaśnił, że Inspektorat będzie zachęcał do zaszczepiania bez względu na narodowość. Cudzoziemcy i ich dzieci będą traktowani pod tym względem tak samo jak Polacy. 

Będziemy apelować o szczepienie się do wszystkich, którzy tworzą społeczeństwo zamieszkujące w Polsce. Szef GIS wystosuje list do wszystkich dzieci i rodziców przypominający o istotnej roli szczepień

- stwierdził rzecznik. 

Walczymy o przeciętnych rodziców, którzy pod wpływem tego co można znaleźć w internecie nabierają wątpliwości. Tysiące rodziców nie wie czy szczepić czy nie, bo przeczytali coś w internecie. Dlatego będziemy kładli nacisk na przekazywanie odpowiedniej wiedzy medycznej. Wszyscy, którym zależy na zdrowiu mogą się w tę inicjatywę włączyć. 

- wyjaśnił Bondar

Polska zwalcza ogniska chorób

Bondar wyjaśnił też, że Polska jest krajem o dobrym wskaźniku jeśli chodzi o walkę z chorobami zakaźnymi. Pomagają w tym jasne przepisy, które są restrykcyjnie przestrzegane. 

Jeśli gdzieś pojawia się ognisko choroby zakaźnej to osoby z tzw. kontaktu, ze styczności, potencjalnie narażone, jeśli tylko nie mają szczepień są szczepione z nakazu administracyjnego. Powiatowy inspektor wydaje decyzję administracyjną i taka osoba musi się zaszczepić, bo jest jest potencjalnie narażona. Powinna to zrobić dla własnego dobra.

- stwierdził rzecznik GIS. 

Dziś w Sejmie będzie się toczyć debata nad społecznym projektem ograniczającym konieczność szczepień.

Czytaj też: Złe warunki sanitarne, brak pieniędzy na zakup leków. 14 proc. polskich rodzin żyje poniżej granicy ubóstw

Więcej o:
Komentarze (11)
Cudzoziemcy będą zachęcani do szczepień. Tak jak Polacy. Główny Inspektorat Sanitarny uspokaja
Zaloguj się
 • pierwsze_all

  Oceniono 5 razy 5

  Tjaaaa, już widzę jak "pracodawca" zatrudniający na czarno Iwana albo Swetlanę bardzo troszczy się o ich zdrowie i "zachęca". Ktoś naprawdę jest zdrowo rąbnięty nie widząc, że 90% Ukraińców pracuje na czarno. A to są dane oficjalne - ponad dwa miliony przebywa, za niecałe 200 tys. jest płacony ZUS. Skoro ktoś ma w du_e przepisy prawno-podatkowe, to jeszcze głębiej będzie miał jakieś "zachęty prozdrowotne". Krajowy konsultant plus sztab opracowujący komunikaty - otóż i kolejne ciepłe posadki dla partyjnych przydupasów.

 • rezun-one

  Oceniono 1 raz 1

  Co to z idiotyczna zabawa. Ludzie odmawiający szczepień powinni być pozbawieni praw.
  Nawet "głupia" komuna potrafiła sobie poradzić z tą sprawą.
  Gdy odkryto ognisko ospy we Wrocławiu byłem za granicą kraju, ot na Słowacji.
  Powracając ledwie zdążyłem przed zamknięciem przejścia, z braku czasu nie zaszczepiłem się u Słowaków, przeszedłem na Polską stronę a tu szlaban, bez szczepienia zakaz wstępu, nie pomogły prośby i błagania. Drogę powrotną też miałem zamkniętą. Noc zapada a ja na mostku na Łysej Polanie. Rano bracia Słowacy mnie zaszczepili a Polacy podnieśli szlaban.
  Tak działa państwo durnie z PiSu.
  Czy to Amerykanin czy Ukrainiec bez szczepień wymaganych w Polsce zakaz przekraczania granicy, w tył zwrot, kop w doupę i krzyżyk na drogę.
  Dzieci nieszczepione, zakaz przyjmowanie do przedszkoli i szkół, tok nauki indywidualny, nauczyciele na koszt rodziców. Po osiągnięciu pełnoletności deklaracja co do szczepień.

 • didja

  Oceniono 5 razy 1

  Nie kłamcie. Polacy nie są zachęcani, tylko zmuszani. I tak samo zmuszeni powinni być cudzoziemcy. Ja nie mam kontaktu z nieszczepionymi dziećmi, natomiast mieszkając w mieście z 20% już mniejszością ukraińską, z nieszczepionymi Ukraińcami mam kontakt codziennie. Nieszczepieni Ukraińcy gołymi rękami przygotowują burgery, podają produkty w sklepie, są obecni wszędzie. I to Ukraińcy z rejonu, w którym panuje epidemia Odry, liczona w tysiącach chorych. Dlaczego Ukraińcy są dopuszczani do pracy bez szczepień, skoro Polacy muszą się szczepić?

 • ek_bart

  0

  haha no tak za rok wybory trzeba znaleźć źródła finansowania kampanii heh

 • uenostation54

  0

  brawo!!!

 • wolak007

  Oceniono 2 razy 0

  Czy szczepionkom (w polskich rezerwach strategicznych) kończy się data ważności, że trzeba je wykorzystać? Czy pod odrze, możemy spodziewać się innych "epidemii" związanych z tym?

 • magdawalk

  Oceniono 1 raz -1

  Cytat : Będziemy apelować o szczepienie się do wszystkich, którzy tworzą społeczeństwo zamieszkujące w Polsce" - koniec cytatu.
  Jedno dniowe niemowlę jest takim bzdetem, że bez żadnych apelacji (często bez wiedzy rodziców)
  w pierwszej dobie życia dają delbetę i już.
  Pokornie proszę, żeby przymus szczepień zastosować do wszystkich.

 • single_malt

  Oceniono 3 razy -1

  jak wiadomo cudzoziemiec nie pracujacy a jedynie przebywajacy na terenie RP jest odporny na wszystko z definicji i nie roznosi wirusa. Roznosi jedynie pracujacy.
  Absurdalnych przepisow dot ochrony zdrowia w UE jest takie mnostwo ze rece opadaja gdy ma sie z tym do czynienia. Obcokrajowiec nie moze sie zaszczepic nawet na glupia grype nawet jesli sam zaplaci za szczepionke - bo bez recepty jej po prostu nie kupi

 • tergukjbvcfsyrt8y9joikl

  Oceniono 4 razy -2

  "Walczymy o przeciętnych rodziców, którzy pod wpływem tego co można znaleźć w internecie nabierają wątpliwości. Tysiące rodziców nie wie czy szczepić czy nie, bo przeczytali coś w internecie. Dlatego będziemy kładli nacisk na przekazywanie odpowiedniej wiedzy medycznej. "

  I ci rodzice mają uwierzyć jednostce, której kieruje ktoś powołany przez premiera - skazanego wyrokiem sądowym kłamcę?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX