Lepsze prognozy gospodarcze KE dla Polski na ten rok. W przyszłym spowolnienie wzrostu

Komisja Europejska podniosła prognozy gospodarcze dla Polski na ten rok. Z opublikowanych danych wynika, że nasza gospodarka będzie się rozwijała w tempie 4,8 procent PKB.

W maju Bruksela prognozowała, że wzrost będzie o pół punktu procentowego niższy. Komisja szacuje, że w kolejnych latach PKB będzie spadać. W przyszłym roku będzie na poziomie 3,7 procent, a w 2020 roku zejdzie do 3,3 procent. Będzie to efekt rosnącej inflacji i kończących się zasobów na rynku pracy.

W analizie dotyczącej Polski czytamy, że pozytywne warunki gospodarcze utrzymają się. Według unijnych ekspertów, inwestycje i konsumpcja będą głównymi czynnikami wzrostu gospodarczego, wspieranymi przez szybki wzrost płac, wysoki poziom zaufania konsumentów, oraz unijne fundusze strukturalne. Stabilny będzie deficyt finansów publicznych. W tym i w kolejnym roku ma wynieść 0,9 procent PKB. W 2020 roku ma wzrosnąć do 1 procenta.

Komisja napisała, że mimo wzrostu gospodarczego deficyt strukturalny w tym i w przyszłym roku wyniesie 2 procent PKB. Spadać ma też dług publiczny. W tym roku wyniesie 49,2 procent PKB i będzie o prawie półtora punktu procentowego niższy porównaniu z ubiegłym rokiem. W 2019 roku jeszcze bardziej spadnie - do poziomu 48,3 procent.

Więcej o:
Komentarze (21)
Prognozy KE dla Polski: lepsze prognozy na ten rok. W przyszłym spowolnienie wzrostu
Zaloguj się
 • dryl1

  Oceniono 5 razy 3

  Wolę rządy PIS, nawet mającego szczęście do koniunktury , niż rządy nieudaczników z PO-PSL, którym zawsze wiatr wieje w oczy.

 • domektomek

  Oceniono 7 razy 3

  Strasznie powierzchowny ten artykuł. A najbardziej uwypuklono w nim wiadomość o spadku PKB w następnych latach.
  Oczywiście brakuje w nim punktu odniesienia do średniej w UE i innych państwach.
  Ale zwolennicy PO radujcie się. Bo będzie spadać.

 • yacie

  Oceniono 3 razy 1

  To jest skandal, ze już po dwóch latach przestali wierzyć blefom puszczanym przez GW, TVN i różnych innych targowiczan jak to w PL jest źle i gospodarka się zawali...

 • mlot_na_pogan

  Oceniono 5 razy 1

  Lemingi no i gdzie te katastrofalne rządy PIS-u?
  Gdzie ta katastrofa z powodu 500+?
  Lepiej raz na zawsze zamknijcie się. Dobrze to zrobi Polsce.

 • adam_l27

  Oceniono 4 razy 0

  Lemingi już uwierzyły że że 500+ to z pieniędzy zaoszczędzonych przez Tuska i jak wróci PO do władzy to będzie oczywiście 2x lepiej,
  A ja lemingom przypominam rok 2007 gdy PO krytykowała 5-6% PKB za ówczesnych rządów PiS twierdząc że może być jeszcze lepiej, doszła do władzy i było 1.5% według wątpliwej metodologii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX