40 proc. Polaków uważa, że zmiany klimatu zagrażają ludzkości. Najnowszy sondaż

Wśród obywateli Polski 75 proc. jest zaniepokojonych zmianą klimatu, podczas gdy średnia UE to 78 proc, wynika z badania Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI).

Europejski Bank Inwestycyjny przeprowadził badanie we współpracy z firmą YouGov. Ankieta ma dostarczyć informacji do szerszej debaty na temat zmiany klimatu oraz pomóc zrozumieć nastroje i oczekiwania obywateli w zakresie działań dotyczących klimatu.

40 proc. Polaków uważa, że zmiana klimatu już teraz jest zagrożeniem dla ludzkości, podczas gdy średnia UE to 59 proc. Zasadniczo ankieta pokazała różnice pomiędzy mieszkańcami Europy południowej, którzy są bardzo zaniepokojeni zmianą klimatu, a mieszkańcami Europy północnej, którzy mniej się tym przejmują

- czytamy w komunikacie.

Badanie pokazało, że:

- 19 proc. Polaków odczuwa obawę w związku ze zmianą klimatu

- 56 proc. odczuwa zaniepokojenie w związku ze zmianą klimatu,

- 49 proc. uważa, że zmiana klimatu jest głównie skutkiem działalności człowieka,

- 12 proc. uważa, że zmiana klimatu jest głównie skutkiem naturalnych zmian w środowisku,

- 40 proc. uważa, że zmiana klimatu już teraz jest zagrożeniem dla ludzkości.

Czytaj też: Polska wysycha. "Mamy jeden z najniższych poziomów zapasów wody w Europie"

Z ankiety wynika też, że w większości państw europejskich młodsze pokolenie jest bardziej świadome zmian klimatu niż starsze, podczas gdy w Polsce jest odwrotnie: 48 proc. Polaków w wieku 35-54 lat uważa, że zmiana klimatu jest zagrożeniem dla ludzkości, natomiast wśród przedstawicieli młodszego pokolenia (18–34) uważa tak zaledwie 34 proc.

"W porównaniu z Amerykanami i Chińczykami Europejczycy dużo lepiej rozumieją kwestie zmiany klimatu. Zaniepokojenie lub obawę w związku ze zmianą klimatu wyraziło 78 proc. Europejczyków, a tylko 65 proc. Chińczyków i 63 proc. Amerykanów" - czytamy dalej.

Badanie pokazało również, że tylko niewielki odsetek Europejczyków jest sceptyczny wobec zmiany klimatu (6 proc. nie ma pewności, czy zmiana klimatu faktycznie ma miejsce, a 1 proc. temu zaprzecza). Z kolei w Stanach Zjednoczonych postrzeganie zmiany klimatu jest zróżnicowane: jedna trzecia Amerykanów jest zaniepokojona zmianą klimatu, natomiast 14 proc. sceptycznie podchodzi do kwestii zmiany klimatu.

Czytaj też: 'To Słońce steruje klimatem', a 'lodu na Antarktydzie przybywa'. Pięć mitów o globalnym ociepleniu w ocenie eksperta

W 2018 i 2019 r. zostanie opublikowanych 6 serii danych z ankiety EBI dotyczącej klimatu, z których każda będzie poświęcona innemu obszarowi tematycznemu. W badaniu wzięło udział 25 000 respondentów, z reprezentatywnym panelem z każdego kraju.

Więcej o:
Komentarze (8)
Zmiany klimatu. 40 proc. Polaków uważa, że zagrażają one ludzkości
Zaloguj się
 • yslsl

  Oceniono 3 razy 1

  Oszukujcie się dalej. A matka Ziemia i tak Was kopnie w d**ę. Zadziwia mnie pewność siebie ludzkości... Za 20 lat będziesz jeden z drugim bił się o wodę z sąsiadem, mieszkał w jaskiniach i ziemiankach. jak dożyjesz. Bo gdzie indziej plus 60 i radź sobie. Ale nie. Janusz i Grażyna wiedzą lepiej. I mają w d*pie...

 • cojamamwymyslic2

  Oceniono 7 razy 1

  I tak już jest za późno. Gdy ludzkość przestanie spalać węgiel i ciężkie frakcje ropy, to w ciągu kilku tygodni znikną z atmosfery aerozole, które teraz odbijają światło słoneczne w kosmos, zanim dotrze do ziemi. Bez tego efektu mamy z automatu +1 stopień, brak lodu latem w arktyce i masowe uwalnianie metanu z wiecznej zmarzliny, który jest 20 razy bardziej cieplarniany niż CO2.

 • Kornel Osicki

  Oceniono 3 razy -1

  A dlaczego by nie?? Ponad 99% istniejących gatunków już wymarło. Procec wymierania, jest tak samo powszechny jak i powstawania nowych!

 • super_hetero_dyna

  Oceniono 4 razy -2

  Kolejna odsłona goebbelsowskiej propagandy kłamliwego lewactwa.

 • 213g

  Oceniono 6 razy -2

  Akurat dla Polski to zmiany klimatu idą w dobrym kierunku, krótkie i łagodne zimy pozwolą zmniejszyć koszty ogrzewania i emisje co2 przez gospodarstwa domowe więc niech martwią się ci którzy mieszkają w regionach w których zrobi się za ciepło.

 • yogi721

  Oceniono 13 razy -5

  40 % idiotów?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX