KNF uderzyła w Polski Dom Maklerski za aferę GetBack. Cofnięta licencja!

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego bardzo ostro potraktował Polski Dom Maklerski za udział w aferze GetBack - cofając spółce licencję na działalność maklerską i nakładając na nią 2,5 mln zł kary.

Decyzja KNF to oczywiście pokłosie afery GetBack. Polski Dom Maklerski był jednym z największych "sprzedawców" obligacji wierzyciela. Komisja nadała decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. PDM musi "zwinąć" działalność maklerską w terminie 1-3 miesięcy (różne terminy dla różnych zakresów działalności). Klienci PDM będą musieli przenieść swoje aktywa do innych podmiotów.

Biorąc pod uwagę fakt, że działania Polskiego Domu Maklerskiego istotnie podważyły zaufanie do rynku oraz bezpieczeństwa obrotu, organ nadzoru stwierdził potrzebę eliminacji zagrożenia dla tego systemu oraz dostrzegł potrzebę prewencji generalnej w tym zakresie

- czytamy w komunikacie KNF.

Przyczyną decyzji, jak tłumaczy KNF, był "udział w organizacji procesu oferowania obligacji emitowanych przez GetBack, w sposób polegający na współpracy z podmiotem trzecim nieposiadającym uprawnień do świadczenia usług oferowania instrumentów finansowych".

Polski Dom Maklerski działa na rynku od maja 2016 roku. To ta instytucja na spółkę głównie z Idea Bankiem oferowała inwestorom obligacji GetBacku. Obligatariusze (nabywcy obligacji) prawdopodobnie stracą dużą część zainwestowanych pieniędzy. 

Pod koniec czerwca br. prezes Polskiego Domu Maklerskiego, Szczepan D.-M., został zatrzymany przez CBA. Prokurator zarzucił mu m.in. działanie wspólnie i w porozumieniu z byłym prezesem zarządu GetBack Konradem K. (też jest już w areszcie) na szkodę tej spółki. Według ustaleń śledczych, Szczepan D.-M. był współtwórcą sieci spółek, które na podstawie pozornych umów służyły do wyprowadzenia z GetBack kwot stanowiących mienie wielkiej wartości.

W piątek 9 listopada ma odbyć się walne zgromadzenie akcjonariuszy Polskiego Domu Maklerskiego. Podczas niego może zapaść decyzja o o likwidacji spółki. 

Mając na uwadze aktualną sytuację rynkową i kondycję rynku kapitałowego oraz wyniki finansowe spółki, jedną z rozważanych możliwości jest rozwiązanie spółki. (...)  Zastrzegamy przy tym, że likwidacja spółki jest tylko jedną z możliwości, natomiast decyzja będzie należała wyłącznie do akcjonariuszy

- czytamy w komunikacie PDM.

Komentarze (21)
KNF uderzyła w Polski Dom Maklerski za aferę GetBack. Cofnięta licencja!
Zaloguj się
 • marrob

  Oceniono 16 razy 16

  Cierpliwie czekam kiedy cwaniaka Czarneckiego wyprowadza w kajdankach! Idea Bank. Noble Bank, Getin Bank to wszystko zwykli przekreciarze. Miałem (i mam bo do dzis nie rozliczyli sie - Noble Bank_ z oddanego kredytu hipotecznego) watpliwa "przyjemnośc" mieć kredyty w tych bankach. To zlodzieje! A ok. 80% "wcisnietych" akcji GetBack ludziom przez firmy Czarneckiego to najlepszy dowód. Petla sie zaciska:)))

 • norman67

  Oceniono 6 razy 6

  No to teraz pora na Deloitte.

 • a_usher

  Oceniono 6 razy 6

  Kto odpowie za to, że dane wyłudzone przez GetBack m.in. z bazy PESEL zostały przekazane (prawdopodobnie odsprzedane razem z przeterminowanymi wierzytelnościami) innemu windykatorowi - firmie Raport z Koszalina?
  Kto się zainteresuje tym, że firma Raport nęka te same niewinne osoby w podobny sposób, jak to wcześniej czynił GetBack?

 • andrzejkot79

  Oceniono 5 razy 5

  Proponuje zlikwidować IDEA BANK. To najgorsza instytucja finansowa na polskim rynku, która lanie przepisy prawa

 • kkrzychu

  Oceniono 7 razy 5

  KNF nie ruchliwa ale sprawiedliwa. Bardzo dobrze. Niech to będzie przestroga dla innych na przyszłość.

 • ltte

  Oceniono 2 razy 2

  Sie obudzili. W USA przez 6,,5 miesiąca zdążyli aresztować, osądzić i skazać Madoffa :-(

 • dorsz_pitery

  Oceniono 4 razy 2

  czemu dotąd KNF nie wydała ostrzeżenia i nie cofnięto licencji dla Altusa?

 • dorsz_pitery

  Oceniono 3 razy 1

  TFI = OFE = PPK

  CI SAMI LUDZIE ZA CHWILE DOSTANĄ MILIARDY ASZYCH EMERYTUR DO OBRACANIA

  JAK MYŚLICIE, CZEMU OD 30 LAT MINISTRAMI FINANSÓW LUB PREMIERAMI SĄ BANKSTERZY?!

  TO WSZYSTKO TO PRZY TYM PIKUŚ

  A MAFIA PREZESÓW SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWYCH? TEŻ NIE RUSZONA PRZEZ 30 LAT PRZEZ KOLEJNE RZĄDY

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX