Polski ambasador zawstydził Polską Fundację Narodową? Ten spot warto zobaczyć

Ambasada Polski w Izraelu opublikowała na Twitterze 2-minutowy film z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ambasador Marek Magierowski mówi w nim o innowacjach i osiągnięciach Polaków, które "przyczyniły się do rozwoju świata".

Ambasador Polski w Izraelu, Marek Magierowski (w latach 2015-2017 szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta), pokazuje historię Polski - jak sam określa - "od nieco innej strony". Wskazuje, że to Polacy wynaleźli spinacz do papieru, wycieraczki samochodowe czy wykrywacz min.

Dwa wynalazki przypisywane są Józefowi Hofmannowi, który żył na przełomie XIX i XX wieku. Hofmann urodził się w Krakowie, długie lata (aż do śmierci) żył w Stanach Zjednoczonych. Był również pianistą i kompozytorem, wśród jego innych wynalazków wymienia się m.in. taboret o regulowanej wysokości dla pianistów czy "przedłużacz" do pedałów fortepianu.

Ręczny wykrywacz min to z kolei wynalazek inżyniera Józefa Kosackiego. Przyrząd był używany w trakcie II wojny światowej, mocno pomógł aliantom. 

Magierowski żartuje w opublikowanym filmie także z fryzur znanych Polaków (np. Jana Tomaszewskiego czy Fryderyka Chopina), zauważa, że Polska jest "super siłą" w skokach narciarskich, a także przypomina o roli Solidarności w "pozbyciu się" komunizmu.

Film został bardzo pozytywnie odebrany przez internautów. Ci nie szczędzą Magierowskiemu i ambasadzie gratulacji i ciepłych słów. 

Zupełnie na marginesie - ambasador na początku filmu mówi o okazji "stulecia polskiej niepodległości", a nie o "stuleciu odzyskania przez Polskę niepodległości". Nas to nie razi - wiadomo, o jaką okazję chodzi. Natomiast użycie takiego skrótu myślowego jest piętnowane m.in. przez wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego. Choćby w trakcie środowych obrad Sejmu (przy okazji dyskusji nad ustawą o wolnym 12 listopada), Gliński dwukrotnie napominał posłów opozycji (używających takiego sformułowania), mówiąc m.in., że "myśmy odzyskali tę niepodległość 100 lat temu. (...)  Polska była niepodległa od 1000 lat". 

Więcej o:
Komentarze (81)
Polski ambasador zawstydził Polską Fundację Narodową? Ten spot warto zobaczyć
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 24 razy 12

  Brakuje przy logo Solidarności zdjęcia pewnej osoby. Ale może pan ambasador dokrętkę strzeli.

 • justas32

  Oceniono 20 razy 12

  Jest tylko kilka, kilkanaście wybitnych narodów. My do nich nie należymy - i nie zanosi się żeby to się miało kiedykolwiek zmienić ...

 • paolish

  Oceniono 24 razy 12

  od trolla do ambasadora!! takie rzeczy tylko w pisie!

 • justas32

  Oceniono 16 razy 10

  Jako Polacy mamy zasługi w krzewieniu populizmu, głupoty, autorytaryzmu i chrześcijaństwa. Zresztą nawet na tych polach jesteśmy beznadziejni ...

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 11 razy 9

  od razu poczułem się lepiej jako członek narodu który wynalazł wycieraczki

 • japka_putina

  Oceniono 13 razy 5

  No ale za te wycieraczki samochodowe, to feministki go rozniosą.

 • justas32

  Oceniono 14 razy 4

  Wymień 10 Polaków z nagrodą Nobla w dziedzinie nauk ścisłych. Tylko 10 ...

 • justas32

  Oceniono 10 razy 4

  Ten facet to jakiś komik. Niech teraz nakręci film jak Polacy przyczynili się do rozwoju Wszechświata ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX