Polecony w skrzynce e-mail. Znamy datę uruchomienia nowej usługi Poczty Polskiej

Odbieranie listów poleconych z urzędów poprzez specjalną, zabezpieczoną skrzynkę e-mail będzie wkrótce możliwe. Wiemy, jak będzie działać usługa Poczty Polskiej.

Poczta Polska wprowadza usługę uzupełniającą standardowe wysyłanie listów poleconych o doręczanie tych listów w formie elektronicznej. Jak tłumaczy Michał Putkiewicz - wiceprezes zarządu Poczta Polska Usługi Cyfrowe, każdy obywatel będzie miał bezpieczną skrzynkę, na którą będzie otrzymywał całą korespondencję urzędową.

Listy z sądów, z urzędu skarbowego, z organów samorządu terytorialnego będą docierały na skrzynkę elektroniczną i taką samą drogą, elektronicznie, obywatel będzie mógł kontaktować się z administracją.

Prezes Putkiewicz zwraca uwagę, że będzie to wielka oszczędność, po pierwsze dla administracji, a także oszczędność czasu i wygoda dla obywatela. Dodał, że tego rodzaju usługa o nazwie neolist elektroniczny jest już przez Pocztę Polską Usługę Cyfrową oferowana i ona będzie podstawą do stworzenia ogólnopaństwowego systemu e-doręczeń.

Na skrzynkę lub tradycyjnie - do wyboru

Prezes Putkiewicz wyjaśnia, że system powinien działać od 1 stycznia 2020 roku. Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Infrastruktury już pracuje nad odpowiednią ustawą. Każdy obywatel dostanie swoją skrzynkę z adresem, i ci obywatele, którzy złożą deklarację, że całość korespondencji chcą otrzymywać cyfrowo, będą ją elektronicznie otrzymywać.

Czytaj też: Sklepy, sądy, przychodnie, przelewy bankowe - co i jak będzie działać 12 listopada?

Osoby, które będą chciały otrzymywać te listy w formie papierowej, nadal będą je dostawały w formie papierowej - zaznaczył prezes Michał Putkieiwcz.

Więcej o:
Komentarze (19)
Polecony w skrzynce e-mail. Znamy datę uruchomienia nowej usługi Poczty Polskiej
Zaloguj się
 • nn311

  Oceniono 7 razy 7

  Jeśli będzie to rozłączne od funkcjonalności korespondencji w e-puap to ja się wtedy spytam na co poszły tamte miliony?

 • 11krzych

  Oceniono 5 razy 5

  Otwieram e-mail a tam e-awizo. I to drugie.

 • justas32

  Oceniono 5 razy 5

  Poczta Polska powinna zostać zlikwidowana a placówki pocztowe zastąpione paczkomatami ...

 • alf7red7

  Oceniono 5 razy 5

  Ha ha, od 2020. Powinien. Boki zrywać. A od kiedy powinny były być dowody osobiste z chipem? Jakoś od 2014 zdaje mi się, żeby nie wcześniej.

 • farcry3

  Oceniono 4 razy 4

  Widocznie teraz doszedł e-mail to tej jakże postępowej instytucji, jaką jest Poczta Polska. Oaza nowoczesności i postępu.

 • pe_ro

  Oceniono 4 razy 4

  Genialne. Rewolucja. Wyprzedzające nasze czasy. Jakiż jestem wdzięczny, że Poczta Polska w końcu zauważyła tę możliwość. Jeszcze tylko 10 lat i doczekamy się np. paczkomatów co będzie rewolucją na skalę światową.

 • przemo_opole

  Oceniono 1 raz 1

  Ale po co do tego jest potrzebna Poczta Polska???

 • tedek1

  Oceniono 3 razy 1

  To będzie gwóźdź do trumny administracji - już teraz 50% spraw generują osoby z problemami psychiatrycznymi. Łatwość składania wszelkiego rodzaju skarg/wnioskow/zadan spowoduje paraliż służb,bo nie nadąża ich rozpatrywać. Przykładem może być dopisanie do listy wyborców - kiedyś 2-5 tys. wnioskow,a teraz 50 tys. Bo wcześniej trzeba było np.z Wwy dojechać do Białegostoku w dzień pracujacy,do godz.15tej żeby w urzędzie złożyć wniosek (przejazd,urlop,itd.). A teraz siedząc w biurze w Wwie składa wniosek via internet i przyjeżdża na wybory w niedziele...

 • i.l

  0

  Jak znam możliwości poczty, to usługa będzie gorzej funkcjonować niż tradycyjne doręczenie.
  Będzie to tylko kosztowna pseudo modernizacja, dzięki której prezes powiadomi Kaczora, że jest nowoczesny.
  Odbieram sporo przesyłek za pomocą rożnych dostawców i wiem, że poza pocztą jest:
  odbiór-magazyn pośredni- doręczenie. A na poczcie: odbiór - magazyn pośredni 1- magazyn pośredni 2- magazyn pośredni- 3 - doręczenie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX