PKP Intercity ma 10 zmodernizowanych wagonów od Cegielskiego. Wiemy, gdzie będą kursować

Już w najbliższych tygodniach na tory wyjadą pierwsze wagony, które dla PKP Intercity zmodernizowała H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych w Poznaniu. To element największego w historii PKP IC programu inwestycyjnego wartego 7 mld złotych.

PKP Intercity odebrało 10 pierwszych wagonów, które już w najbliższych tygodniach wyjadą na tory. Pasażerowie skorzystają w nich z wygodnych foteli, klimatyzacji, gniazdek elektrycznych, elektronicznego systemu informacji pasażerskiej oraz toalet z zamkniętym obiegiem. Komfort jazdy oraz ciszę wewnątrz wagonu zapewni nowoczesna zabudowa wózków. Ponadto zostaną zainstalowane wzmacniacze sygnału komórkowego oraz urządzenia do bezprzewodowego internetu.

W październiku PKP Intercity rozszerzyło umowę z H. Cegielski Fabryką Pojazdów Szynowych w Poznaniu na wykonanie naprawy okresowej wraz z modernizacją i przeglądem 60 wagonów typu 111A, na kolejne 30 wagonów. Łącznie więc unowocześnionych zostanie 90 pojazdów. Będą to wagony przedziałowe drugiej klasy typu 174A. Łączna wartość kontraktu wynosi 410 mln zł brutto.

Konsekwentnie realizujemy założenia strategii taborowej, której celem jest zapewnienie pasażerom coraz wyższego komfortu podróżowania. Pasażerowie z pewnością docenią nowoczesne i komfortowe wagony, w których będą mogli korzystać z licznych udogodnień

– mówi Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

Zmodernizowane wagony będą wykorzystywane do obsługi połączeń w całej Polsce. Dostępne będą m.in. na trasach:

 • Szczecin – Trójmiasto – Olsztyn – (Białystok)
 • Wrocław/Zielona Góra – Poznań – Gdynia/Olsztyn – (Białystok)
 • Kraków/Lublin– Katowice – Wrocław – Zielona Góra –Szczecin – (Świnoujście)
 • Przemyśl – Lublin – Warszawa – Bydgoszcz – Gdynia/Piła – Kołobrzeg/(Gorzów Wlkp.)
 • Suwałki  – Białystok/Lublin  – Warszawa – Poznań – Szczecin/Gorzów Wlkp./Zielona Góra

.. PKP Intercity

Cieszymy się, że w najbliższym czasie pasażerowie będą mogli korzystać z nowoczesnego, bezpiecznego i komfortowego taboru. Jesteśmy dumni, że modernizację wagonów  wykonujemy wyprzedzając zakładany harmonogram prac

– mówi Hubert Stępniewicz, Prezes Zarządu H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych Sp. z o.o.

Fabryka Cegielskiego wykona w sumie modernizację 90 wagonów dla PKP IC w ramach różnych programów dofinansowywanych z środków Unii Europejskiej. Modernizacja ta jest elementem programu inwestycyjnego PKP IC, w którym do 2023 na zakup nowych wagonów i lokomotyw oraz modernizację już posiadanych spółka chce przeznaczyć około 7 mld złotych. 

Mapka połączeńMapka połączeń fot. mat. prasowe

Więcej o:
Komentarze (55)
PKP Intercity odebrało 10 zmodernizowanych wagonów
Zaloguj się
 • swinton

  Oceniono 8 razy 6

  >...ciszę wewnątrz wagonu zapewni nowoczesna zabudowa
  Super!!!

  >...zostaną zainstalowane wzmacniacze sygnału komórkowego
  No i juz po ciszy.

 • grzesiek421

  Oceniono 10 razy 6

  w 38 mln kraju niusem jest kilka wagonów wyremontowanych dla narodowego przewoźnika, jesteśmy biednym krajem...

 • rg123

  Oceniono 12 razy 6

  no i do każdego z tych super wagonów wpuści się około setki pasażerów z biletami na miejsca stojące , bo zgodnie z wykładnią prawa przewozowego wyznawaną ostatnio przez PKP Intercity przewieźć należy wszystkich chętnych bez gwarancji miejsca siedzącego ;może do tych luksusowych wagonów doczepiać wagony towarowe ?

 • juniperus1

  Oceniono 7 razy 5

  Ale sukces ! !!! 10 (nie nowych) zmodernizowanych ! A wagony pendolino stoją. Wielki biznesowy sukces

 • gio0102

  Oceniono 3 razy 3

  No wybitne osiągnięcia :> Efektywność iście PRL-owska. Za ile kasy z budżetu i Unii te... 10 starych wagoników? Jakoś za Bieńkowskiej zaczęły jeździć nowe składy, punktualnie, krótsze czasy przejazdów, więcej połączeń - dało się. Ale za pis to trzeba wrócić do komuny.
  *Prezes PKP oficjalnie zarabia ok. 50 tys. miesięcznie (dane z internetu, dostępne), tyle, ile wyższy, dobry manager w korpo. Tylko, że ci w korpo muszą mieć wyniki, być proklienccy i skuteczni. A misiewicze - nie, oni mają tylko problemy, którymi się tłumaczą to, co psują.

 • shtalman

  Oceniono 3 razy 3

  Mam wielką nadzieję że PKP ich nie włączy do składów żeby dzicz wolska ich nie zniszczyła, niech stoją dumnie na bocznicy i pokazują durnym kretynom że są

 • ela-007

  Oceniono 9 razy 3

  10 nowymi wagonami na 100-lecie niepodległości brudu pozostałych nie zasłonią.

 • striepo

  Oceniono 9 razy 3

  a co to jest 10 wagonów? na upartego to jeden pociąg np Szczecin Warszawa to często wagonów 13 wagonów i pasażerowie z 3 ostatnich wagonów na pewnej stacji są proszeni o przejście do wagonów przednich
  Pora postawić na częstotliwość, wolę jechać byle :rówieśnikiem: niż raz na parę godzin klimatyzowanym pociągiem za 3 razy tyle i to na stojąco bo to ostatni pociąg.
  Polecam skorzystanie z trasy WAW - POZ, trzeba zapłacić 3 krotność ceny by dostać klimatyzacje, kawę gratis w zestawie MacGywer (zrób sobie 5 składnikową kawę trzymając wrzątek w ręce w ruszającym się pociągu)
  Podobnie z WARSem, jadę to chce coś zjeść, jak będę chciał za obiad wydać tyle co na rynku w Warszawie to się tam udam. Jestem zmuszony gdzieś jechać a nie "chciałbym coś zjeść" więc wsiąde do WARSU i przy okazji gdzieś pojadę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX