Rosja pożyczy Białorusi miliard dolarów na spłatę długów

Rosja udzieli Białorusi kolejnego kredytu. Pieniądze mają pójść na refinansowanie części dotychczasowych zobowiązań finansowych Mińska. Poinformował o tym białoruski minister finansów Maksim Jermałowicz nie podając jednak szczegółów.

Białoruskie media twierdzą, że władze w Mińsku zwróciły się do Rosji o udzielenie kredytu w wysokości jednego miliarda dolarów. Przypominają przy tym, że Białoruś w przyszłym roku musi spłacić zagranicznym wierzycielom prawie 5 miliardów dolarów długu. Chodzi o łączne zobowiązania instytucji rządowych i Banku Centralnego. To - jak podkreślają komentatorzy - duże obciążenie dla gospodarki tego kraju. Rezerwy walutowe wynoszą bowiem niewiele ponad 7 miliardów dolarów.

Dlatego potrzebne są nowe kredyty na refinansowanie długu albo wyemitowanie obligacji skarbowych. Moskwa zgodziła się udzielić Białorusi kolejnej pożyczki. W spłacie zobowiązań może też pomóc 405 milionów dolarów, które Rosja ma przekazać Białorusi w ramach rozliczeń ceł eksportowych ze sprzedaży ropy.

Minister finansów Białorusi twierdzi, że w tym roku dług zagraniczny jego kraju osiągnie 40 procent PKB kraju. Jego zdaniem w najbliższych latach zadłużenie nie przekroczy bezpiecznej granicy 45 procent PKB.

Więcej o:
Komentarze (14)
Rosja pożyczy Białorusi miliard dolarów na spłatę długów
Zaloguj się
 • bialywywiad

  Oceniono 6 razy 4

  Jakich długów? Ponoć to kraina ziemniakiem rosnąca i sokiem z brzozy płynąca. Ponoć baćka sam uczy naród jak żyć w chwale.

 • szabepio

  Oceniono 3 razy 3

  A pis nas pcha do wnp. Polexit po dogadaniu sie pinokia z faszystami nazistami i rasistami jest juz tylko kwestia czasu. Flagę ue spalili na wspolnym marszu.

 • waw-el

  Oceniono 1 raz 1

  Polska "pozyczyla" Ukrainie 1 mld euro i co. Jak ktos ma to i pozycza. :)

 • liftertoja

  Oceniono 5 razy 1

  "Strzeżcie się Greków, nawet gdy przynoszą dary".

  Klasyka.

 • szabepio

  Oceniono 6 razy 0

  I to jest to słynne odejscie rosji od dolara. Rubla śmiecia nawet lachociąg kremla nie chce.

 • elinstal

  Oceniono 10 razy 0

  Druga odsłona zimnej wojny. Tym razem akcja przesunięta na wschód od Polski. Okupant Białorusi nie wyciąganą wniosków i dalej podbija Zachód dolarami, bo własna waluta rubel g warta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX