Brexit może nie pójść gładko. W Brukseli kolejne konsultacje 27 krajów. Problemem granica

W Brukseli rozpoczęły się kolejne negocjacje dotyczące brexitu. Pożegnanie Wielkiej Brytanii z Unią może jednak nie pójść gładko. Problem dotyczy bowiem granic.

W Brukseli rozpoczęła się dyskusja podsumowująca negocjacje Unii Europejskiej z Wielką Brytanią w sprawie warunków brexitu. Okazją było poranne spotkanie ministrów do spraw europejskich z 27 krajów.

Brexit może nie pójść gładko

Sporną kwestią w tych rozmowach jest przyszła granica między Republiką Irlandii, kraju członkowskiego Unii, a Irlandią Północną, należącą do Zjednoczonego Królestwa.
Ostatnie tygodnie nie przyniosły przełomu w negocjacjach Brukseli z Londynem. Obie strony - Unia Europejska i Wielka Brytania zgadzają się wprawdzie, że należy uniknąć kontroli granicznych towarów, ale nie ma zgody co do tego, jak zrealizować to w praktyce.

Musimy mieć pewność, że nie zostanie przywrócona trwała granica z Irlandią. Jeśli nie będziemy mieć takich gwarancji, umowa brexitowa nie zostanie zawarta. Chodzi o integrację rynku wewnętrznego, to proste

- mówił przed kilkoma dniami unijny negocjator ds. brexitu Michel Barnier.

Porozumienie się opóźni, czasu coraz mniej

Z powodu braku postępów w rozmowach pod znakiem zapytania jest unijny szczyt, zaplanowany na najbliższy weekend, na którym miały zostać zatwierdzone ustalenia negocjacyjne. Teraz mówi się, że spotkanie europejskich liderów może odbyć się tydzień, bądź dwa, później.

Czasu na uzgodnienia jest coraz mniej. Jeśli Wielka Brytania ma wyjść z Unii Europejskiej 29 marca przyszłego roku, porozumienie brexitowe musi być wynegocjowane kilka miesięcy wcześniej, by można je było później ratyfikować w państwach członkowskich

Czytaj też: Podwykonawcy Astaldi w środę mogą sparaliżować kraj. Chcą zaległych pieniędzy

Więcej o:
Komentarze (47)
Brexit może nie pójść gładko. W Brukseli kolejne konsultacje 27 krajów. Problemem granica
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 32 razy 28

  Jeden z najbogatszych krajów świata zniesie opuszczenie Unii tylko olbrzymim kryzysem. Dla numeru 44 było by to samobójstwo. Ciekawe kto od nas tego oczekuje ...

 • qlll

  Oceniono 23 razy 17

  Brexit jest Unii potrzebny.
  1. Ma pokazać na przykładzie bogatego kraju, jak ciężko jest bez UE o czym wszyscy politycy wiedzą.
  2. Ukrócić szerzący się populizm jak to bez UE jest super i nie jest do niczego potrzebna.
  3. Po wielu latach przyjąć Anglię, ale już bez specjalnych warunków.

 • myszykiszek

  Oceniono 19 razy 15

  Tak czy inaczej, to ta potworna granica zostanie wskrzeszona przez ten cholerny brexit. Lokalne jarkacze tylko na to czekają.

 • Krzysztof Baranowski

  Oceniono 14 razy 10

  Twardego brexitu nie będzie bo nikomu on nie jest na rękę. Do niedawna tylko myśląca cześć społeczeństwa (nieliczna) miała tego świadomość. Młodzi w większości zawsze byli za Unią bo mają świadomość korzyści z tego płynących. Od jakiegoś czasu zaczyna to docierać także do tych, którzy najgłośniej za brexitem krzyczeli (odpowiednik polskiego PiS). Skąd ta nagła zmiana? Otóż cześć kapitału (w postaci głównie zakładów produkcyjnych) zadeklarowało wyjście z UK i przenosiny do krajów EU. Dodatkowo rząd zapowiedział cięcie benefitów a więc nie będzie można już tak beztrosko jak dotychczas puszczać przez cały dzień bąki przed TV na "koszt królowej". Świadomość pustego garnka pobudza do myślenia stąd coraz więcej będzie się pojawiało "głosów rozsądku" że może ten brexit to nie do końca taki miodek jak Farage obiecywał. Swoją drogą facet zapadł się pod ziemię co jest co najmniej zastanawiające. Ciekawe kiedy my dojdziemy do tego momentu bo to, że dojdziemy patrząc na to co się u nas ostatnio dzieje jest niemal pewne.

 • kar.as

  Oceniono 9 razy 7

  Oj, będzie twardy breksicik...

 • mniklasp

  Oceniono 5 razy 5

  Granica musi byc i zasady takie jakie bedzie miala Wlk Brytania z pozostalymi krajami musza byc stosowane. Jezeli bedzie kontrola graniczna z Francja czy Niemcami tak samo bedzie kontrola graniczna miedzy dwoma Irlandiami ( co za stwor?)

 • marek.zak1

  Oceniono 15 razy 5

  Brexitu w ogóle nie będzie. Jest szkodliwy dla wszystkich stron. Teraz jak wyjść z twarzą?

 • radeberger

  Oceniono 6 razy 2

  Ten artykuł jest przykładem tego, dlaczego nadal nie wykupiłem abonamentu gazety - wierszówka (14 linijek tekstu bez nagłówków), traktująca o skomplikowanym temacie (DUP nie pojawiło się nawet raz w tekście!) na "odwal-się".

  Ogarnijcie się, bo ludzie chętnie zapłacą za waszą gazetę, ale nie za barachło.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX