Premier chce "natychmiastowych wyjaśnień" od szefa KNF. To efekt oskarżeń Leszka Czarneckiego

Premier Mateusz Morawiecki wezwał przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego do złożenia wyjaśnień. Chodzi o oskarżenia, jakie wobec Marka Chrzanowskiego wysuwa Leszek Czarnecki, jeden z najbogatszych Polaków, właściciel między innymi Getin Noble Banku.

O tym, że premier Morawiecki zażądał informacji od Marka Chrzanowskiego, powiedział w RMF FM szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

- Premier wezwał do natychmiastowych wyjaśnień szefa KNF-u oraz zlecił prokuraturze i służbom niezwłoczne zebranie informacji na temat tych enuncjacji prasowych, które dzisiaj się pojawiły - cytuje RMF FM wypowiedź Michała Dworczyka. Dworczyk zapewnił też, że jeśli doniesienia medialne się potwierdzą, to "ta sprawa zostanie wyjaśniona i zostaną wyciągnięte konsekwencje".

Leszek Czarnecki oskarża szefa KNF Marka Chrzanowskiego o próbę korupcji

O sprawie napisała "Gazeta Wyborcza". Leszek Czarnecki twierdzi, że otrzymał propozycję korupcyjną od przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, Marka Chrzanowskiego. Rozmowa o obu panów odbyła się w marcu tego roku, Leszek Czarnecki ją nagrał. Na nagraniu, jak opisuje "Gazeta Wyborcza", słychać propozycję zatrudnienia w Getin Noble Banku prawnika Grzegorza Kowalczyka, jaką składa Chrzanowski. Sugeruje on też uzależnienie wynagrodzenia tego prawnika od wyników banku.

W trakcie rozmowy szef KNF miał pokazać kartkę z napisem "1 proc.", co miało wskazywać wysokość tego wynagrodzenia - 1 proc. wartości banku, w tamtym momencie 40 mln zł. Zarzut ten znalazł się w zawiadomieniu do prokuratury, które 7 listopada złożył pełnomocnik Czarneckiego, mec. Roman Giertych. W zamian za zatrudnienie Kowalczyka Chrzanowski miał zaoferować między innymi usunięcie z KNF Zdzisława Sokala (to przedstawiciel prezydenta w KNF, który ma być zwolennikiem przejęcia banków Czarneckiego przez państwo) i "życzliwe podejście KNF i NBP" do planów restrukturyzacji tych banków.

KNF odrzuca oskarżenia

Komisja Nadzoru Finansowego zaprzeczyła oskarżeniom i podała, że także jej przewodniczący zawiadomił prokuraturę "w związku ze zniesławieniem mającym na celu utratę zaufania publicznego".

Marek Chrzanowski jest teraz na służbowym wyjeździe w Singapurze. Nie odniósł się jak na razie do publikacji "Gazety Wyborczej". Tak wygląda jego ostatni wpis na Twitterze:

"W radiu @moneyfm893 rozmawiamy o polskiej gospodarce i współpracy z Singapurem dot. #FinTech. O sprawy bieżące nie pytano ;-) Dlatego na ten temat chętnie wypowiem się już w kraju." Jak powiedziała w TVN24 rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska, premier wezwał Chrzanowskiego do "natychmiastowego powrotu".

Kwaśniewski o aferze z KNF: Sprawa wygląda grubo

Więcej o:
Komentarze (244)
Premier chce "natychmiastowych wyjaśnień" od szefa KNF. Chodzi o oskarżenia, jakie wobec Marka Chrzanowskiego wysuwa Leszek Czarnecki
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 84 razy 76

  Panowie z PiS - mam dla was radę. Żeby w Polsce było dobrze - wystarczy nie kraść ...

 • munaciello

  Oceniono 62 razy 54

  A prezes Kaczyński, po zapoznaniu się ze słowami i zachowaniem Chrzanowskiego, jeszcze nie drze ryja - "Układ, układ!"?
  Ciekawe dlaczego?

 • justas32

  Oceniono 59 razy 51

  Komisja Nagabywania Finansowego pod rządami PiS działa wyjątkowo sprawnie ...

 • rh2k

  Oceniono 43 razy 41

  To państwo istnieje tylko teoretycznie! Co za żenada...
  Przewodniczący KNF spotyka się 1 na 1, włącza zakłócacze i rozmawia o restrukturyzacji grupy finansowej? Czy żyjemy w Bangladeszu czy na Wyspach Hula-Gula?

 • jo81

  Oceniono 41 razy 39

  Eeee. A mamy umowę ekstradycyjna z Singapurem? Tak na wszelki wypadek? Obawiam się że gó... wpadło w wentylator. Ciekawe kto kogo będzie topił i co wpłynie na Mateuszka.

 • andrzej2310

  Oceniono 40 razy 36

  Państwo mafijne PIS rozwija się w pełnej krasie. Powtórka z tego co było na Węgrzech, gdzie ludzie Orbana ze służb jeździli po firmach, składając propozycje nie do odrzucenia, prowadzące do przejęcia atrakcyjnych prywatnych firm przez państwo lub szemranych biznesmenów.

 • agenciputinawon

  Oceniono 39 razy 35

  Łże-premier żąda natychmiastowych wyjaśnień - zażądałeś 40 milionów i nie chciałeś się ze mną podzielić? Skandal...

 • tcas

  Oceniono 37 razy 33

  To co w Polsce się dzieje - to PiS’owskie złodzieje. Nowa wersja okrzyku dla złodziejaszka YoYo Brudzińskiegi.

 • walek7003

  Oceniono 36 razy 32

  Bolszewicy przystąpili do likwidacji "kułaków i spekulantów..."
  Jakże trafnie Tusk nazwał tę partię, która ujawnia swoje prawdziwe oblicze "grupy przestępczej".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX