Ruszają prace nad północną obwodnicą Krakowa. Budowa będzie kosztować 1,4 mld zł

Robert Kędzierski
Umowa na budowę północnej obwodnicy Krakowa podpisana. Drogę wartą 1,4 mld zł zbuduje turecko-polskie konsorcjum. Wiemy, jak długo będą musieli poczekać kierowcy.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na projekt i budowę północnej obwodnicy Krakowa. Droga ekspresowa S52 o długości 12,5 km zostanie zbudowana przez turecko-polskie konsorcjum firm Gülermak i Mosty Łódź. Wartość kontraktu jest spora - wynosi aż 1,4 mld zł. 

Północna obwodnica Krakowa to przykład na to, że obecny rząd jest skuteczny i dotrzymuje słowa. Ta bardzo potrzebna dla miasta i regionu inwestycja nie była przewidziana w żadnym z dotychczasowych planów rozwoju infrastruktury drogowej. W ciągu niewiele ponad dwóch lat od decyzji o realizacji obwodnicy dzisiaj już podpisujemy umowę na jej wykonanie

 - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk komentując podpisanie umowy. 

Na stworzenie dokumentacji, projektu i budowę wykonawcy będą mieli 47 miesięcy. Droga ma być gotowa w 2023 r.

Nowa ekspresówka będzie miała trzy pasy ruchu w każdym kierunku. Wjazd będzie możliwy z czterech węzłów: Modlnica (tu dobudowane zostaną cztery łącznice), Zielonki, Węgrzyce i Batowice. Trasa przebiegnie w trzech tunelach (pod rzeką Prądnik długość 870 m, pod wzgórzem w Batowicach, długość 653 m oraz pod wzgórzem Syberia na terenie Krakowa, długość 98 m). 

Nowy odcinek S52 połączy istniejące i realizowane fragmenty obwodnicy Krakowa oraz wyloty dróg krajowych (DK 79 i 94) po północnej stronie miasta z A4 i S7. Jak zapewnia GDDKiA usprawni to ruch od strony zachodniej w kierunku północnym (z Kielc, Warszawy), zachodnim (Katowice, Wrocław), wschodnim (Tarnów, Rzeszów). Obwodnica przejmie ruch tranzytowy oraz część ruchu miejskiego.

Czytaj też: Rząd wybuduje więcej dróg. Znamy szczegóły. Skąd pieniądze? Morawiecki wyjaśnia

Według prognoz GDDKiA ruch na nowym odcinku przekroczy średnio 30 tys. pojazdów na dobę już w roku 2025.

Źródło: GDDKiA

Więcej o:
Komentarze (21)
Ruszają prace nad północną obwodnicą Krakowa. Budowa będzie kosztować 1,4 mld zł
Zaloguj się
 • glencok

  Oceniono 17 razy 15

  panie Adamczyk jacy wy jesteście skuteczni to pokazują wielomiesięczne opóźnienia na większości budów autostrad i dróg ekspresowych, także daruj pan sobie takie idiotyzmy. Żeby daleko nie szukać jedź pan ( daleko nie ma z Krakowa) na budowę Zakopianki której 2 odcinki właśnie powinny być otwierane, a tam robota daleko w polu. Tyle o waszej "skuteczności"

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 14 razy 14

  czyli jakieś marne 120 000 zł za metr bieżący. I proszę, wystarczy nie kraść! Co innego za czasów złodziejskiej PO gdzie budowano najdroższe autostrady na świecie po 30 000 zł za metr bieżący.

 • miromaz

  Oceniono 3 razy 3

  ooo, trolle wypełzły na głos PiSowskich rubli...:-)

 • jenson

  Oceniono 6 razy 2

  ponad 110 TYSIĘCY złotych za metr bieżący piachu, tłucznia i 10 cm asfaltu + dwie barierki i 10ml farby... Wspierajmy autorytaryzm TURCJI.

 • dupcham

  Oceniono 1 raz 1

  Dobrze, że wybrano Turków - Kraków ma wspaniałe doświadczenia z tureckimi budowlańcami :)
  Może ucieczka z budowy pójdzie jeszcze sprawniej niż z Ronda Mogilskiego.
  #sloikinieznaja

 • Johnny Bravo

  Oceniono 1 raz 1

  Mosty-Łódź powinny już dawno budować zachodnią obwodnicę Łodzi, ale pisuary takie wałki z tą droga odstawiają że głowa boli!

 • komentator.81

  Oceniono 10 razy -4

  W imieniu Krakowian wielkie DZIĘKUJE.Y!!!

  Nareszcie.

  Jeszcze S7 do Warszawy i będzie miodzio.

 • fujiyama

  Oceniono 10 razy -8

  Jak zwykle fajne komentarze tłumoków pod inwestycją realizowaną przez PiS.
  PO budowało wspaniale, PiS tylko psuje, drogo, nie da się itd.
  Za rok, przed wyborami otwarte zostaną odcinki S8 pod Warszawą, kawał autostrady obok Częstochowy, ekspresówka do Lublina, Poznań-Wrocław i Szczecin-Koszalin.
  Szkoda, że nie uda się szybciej dorobić brakującego kawałka S7 do Krakowa, ale niedługo będzie decyzja środowiskowa, więc za 3-4 lata wreszcie pojedziemy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX