Afera KNF. Jak w Polsce można upaństwowić prywatny bank? Odpowiadamy

Z nagrania opublikowanego przez biznesmena wynika, że prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego ma plan przejęcia Getin Noble Banku przez inny bank. Tymczasem w zamieszaniu dotyczącym "afery KNF" wypłynął kolejny wątek.

Chodzi o bardzo szybko przegłosowane w Sejmie w piątek 9 listopada, głosami m.in. posłów PiS, zmiany w nowelizacji "niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru oraz ochrony inwestorów na rynku finansowym". A w zasadzie o jedną zmianę - dodanie do ustawy Prawo bankowe całego podrozdziału pt. "Przejęcie banku", dającego Komisji Nadzoru Finansowego prawa do podjęcia decyzji o przymusowym przejęciu danego banku (przez inny), jeśli suma jego funduszy własnych spadnie poniżej określonego przepisami poziomu, albo "powstanie niebezpieczeństwo obniżenia" tej sumy poniżej ustawowego poziomu.

.. .

Jak wynika z nagrań z obrad sejmowej Komisji Finansów Publicznych 8 listopada, na jak najszybsze przyjęcie tej poprawki naciskał były już prezes Komisji Marek Chrzanowski. Co więcej, wprowadzenie poprawki w tamtym momencie (już po pierwszym czytaniu) było wbrew zasadom prawidłowej legislacji.

PiS - ustami rzecznik partii Beaty Mazurek - tłumaczy, że ta poprawka wynika z konieczności wdrożenia dyrektywy unijnej. To prawda, są już nawet w Europie przypadki, gdy taka procedura - decyzji administracyjnej nadzorcy w sprawie "przymusowego" przejęcia banku - zadziałała. Chodzi o przejęcie rok temu za 1 euro hiszpańskiego Banco Popular przez grupę Santander.

Chodzi ponadto - przynajmniej w zamyśle - wyłącznie o sytuacje nadzwyczajne, krytyczne, gdy potrzebne są natychmiastowe działania. Jednak pośpiech nad wdrożeniem tej poprawki w polskim Sejmie, ze złamaniem procedur, rzucił cień na tę zmianę prawną.

Prezes BFG ma "plan"

Tym bardziej, że zbieżność czasowa sprawiła, iż poprawkę tę zaczęto łączyć z "aferą KNF", czyli nagraniami poufnej rozmowy przewodniczącego KNF Marka Chrzanowskiego z Leszkiem Czarneckim, kontrolującym Getin Noble Bank i Idea Bank. Przypomnijmy - w trakcie tej rozmowy szef Komisji ostrzegał Czarneckiego, że prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, ma plan "odebrania" biznesmenowi Getin Banku. W ramach tego planu bank miałby upaść, zostać przejęty "za złotówkę" przez jeden z dużych banków państwowych i zostać dokapitalizowany kwotą 2 mld zł.

Stenogram z rozmowy Leszka Czarneckiego z szefem KNF Marciem ChrzanowskimStenogram z rozmowy Leszka Czarneckiego z szefem KNF Marciem Chrzanowskim .

Bankowy Fundusz Gwarancyjny ma narzędzia w ręku

Trudno powiedzieć, jaką procedurę dokładnie miał na myśli Chrzanowski, mówiąc o "planie Sokala". Warto w tym miejscu jednak zaznaczyć, że Bankowy Fundusz Gwarancyjny, instytucja kierowana przez Sokala, już dziś ma możliwość przeprowadzenia tzw. "przymusowej restrukturyzacji" banku. To procedura, którą może zostać objęty bank (czy SKOK) niemający szans na samodzielne prowadzenie działalności.

Co ważne - dotyczy ona wyłącznie sytuacji, w której istnieje "istotne zagrożenie dla interesu publicznego". Kolokwialnie rzecz ujmując - chodzi o podmioty "zbyt duże, żeby upaść", takie, których bankructwo wywołałoby bardzo poważne konsekwencje dla całego rynku finansowego i bezpieczeństwa depozytów klientów.

Nie jest bowiem tajemnicą, że środków w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (z niego następuje zwrot depozytów klientów instytucji, która upadła - do równowartości 100 tys. euro) starczało, gdy upadały małe SKOK-i, ale już gdyby upadł jeden z ogólnopolskich banków, to sejf okazałby się zbyt ubogi.

W przymusowej restrukturyzacji dotychczasowi właściciele tracą na rzecz BFG swoje uprawnienia i muszą ponieść ciężar strat powstałych w podmiocie. „Zdrowa” i ważna dla klientów oraz gospodarki część jego działalności jest kontynuowana, pozostała podlega likwidacji

- tłumaczy Bankowy Fundusz Gwarancyjny na swojej stronie internetowej. BFG ma kilka różnych możliwości przeprowadzenia "przymusowej restrukturyzacji", może wspierać proces także finansowo, jeśli istnieje taka potrzeba.

.. źródło: BFG

Należy mieć także na uwadze, w kontekście "planu Sokala", że nie mówimy tutaj o zdrowych jak rydz instytucjach finansowych. Stan banków Czarneckiego jest stabilny, ale daleki od świetnego. Getin Noble Bank i Idea Bank znajdują się w Programach Postępowania Naprawczego, które mają wyprowadzić banki na prostą. Instytucje mają straty, w sierpniu Idea Bank poinformował, że jego współczynniki wypłacalności "przejściowo" zejdą poniżej poziomów wskazywanych przez Komisję Nadzoru Finansowego. Tematem na inną dyskusję jest "etyczna" część biznesu banków, z zarzutami dotyczącymi procesów sprzedaży np. obligacji GetBack, polisolokat czy kredytów walutowych na czele.

Jakkolwiek by to nie zabrzmiało - banki Leszka Czarneckiego są pewnym ciężarem dla organów odpowiedzialnych za utrzymanie stabilności finansowej w Polsce. Zapewne są rozważane różne ewentualne scenariusze "co by było gdyby...", choć oczywiście zdecydowanie nie powinno się to odbywać tak, jak w rozmowie Chrzanowskiego z Czarneckim.

Jaką władzę nad bankami ma KNF?

Poprawka przegłosowana w Sejmie, wynikająca z dyrektywy unijnej, ma uzupełnić "arsenał" środków, które miałyby ustrzec system bankowy przed utratą stabilności. Dziś takiej możliwości podjęcia administracyjnej decyzji o przejęciu jednego banku przez drugi, Komisja Nadzoru Finansowego nie ma. 

Tak naprawdę jednak cała procedura przymusowej restrukturyzacji i przejmowania banków to ostateczność. Po to jest nadzór, żeby przed takimi sytuacjami system chronić. Komisja Nadzoru Finansowego ma mnóstwo "kijów i marchewek", którymi może wpływać na działania banków, m.in. w zakresie obniżania przez nie ryzyka działalności.

Po to są choćby dodatkowe bufory kapitałowe (np. na portfele kredytów walutowych) - czyli najogólniej rzecz biorąc dodatkowe fundusze własne, które banki muszą utrzymywać, a nie "puszczać w obieg".

Po to są rekomendacje KNF, które rekomendacjami są tylko z nazwy, bo banki się do nich pokornie stosują. Jest ich mnóstwo, ale te dotyczące np. kredytów mieszkaniowych mówią np. jak badać zdolność kredytową, na jaki okres maksymalnie pożyczać pieniądze, ile pożyczać itd. Notabene, tak naprawdę przez kilka lat to mocą rekomendacji KNF banki nie mogły udzielać kredytów walutowych osobom, które nie zarabiają w danej walucie. W polskim prawie - konkretnie w ustawie o kredycie hipotecznym - taki wymóg pojawił się dopiero w zeszłym roku. Inna sprawa, że wiele banków powycofywało się już z oferowania kredytów walutowych jeszcze przed 2013 r., gdy rekomendacja wchodziła w życie. 

Komisja Nadzoru Finansowego może przeprowadzać kontrole w instytucjach finansowych, może nakładać kary, w najgorszym przypadku może odebrać licencję na wykonywanie danej działalności (jak ostatnio zrobiła z Polskim Domem Maklerskim). To ona akceptuje też kandydatów na prezesów banków.

Komisja Nadzoru Finansowego może wiele - sama, jak i w ramach Komitetu Stabilności Finansowej, w której zasiadają szefowie KNF, BFG, Narodowego Banku Polskiego i Ministerstwa Finansów. Problem tylko w tym, że w nową aferę uwikłani są szefowie dwóch z czterech najważniejszych ośrodków odpowiadających za stabilność systemu finansowego w Polsce. A to olbrzymie brzemię i obciążenie dla całego rynku.

Więcej o sprawie KNF i Leszka Czarneckiego przeczytasz w poniższych tekstach:

Więcej o:
Komentarze (137)
Toczy się walka o przyszłość Getin Banku. Sprawę mąci dziwne głosowanie w Sejmie
Zaloguj się
 • fedorczyk4

  Oceniono 52 razy 44

  No po prostu brawo Panowie (i Panie) PiSowie. Oczywiście mam świadomość, że to i tak jeszcze Was nie załatwi bo świetnie zindoktynowany elektorat chórem zakrzynie "wina Tuska!", ale nie chcę Was martwić jak już stracicie władzę (jak tylko rolnicy stracą dopłaty), to nie pójdziecie w polityczny niebyt, większość z Was pójdzie prosto i na bardzo długie lata do "więźnia". I mało kto będzie Wam współczuł i nikomu nie będzie Was brakowało, no może poza częścią EPiSkopatu i oczywiście Ojdyrem, który prawdopodobnie będzie Waszym kumplem spod celi

 • remoteisland

  Oceniono 48 razy 40

  Pisowska złodziejska swołocz postanowiła ukraść Czarneckiemu bank wykorzystując do tego kryminalistów z KNF nominowanych przez Szydło i Dudę oraz skorumpowanych posłów z organizacji przestępczej o nazwie pisuar.

 • jxl82

  Oceniono 44 razy 38

  Przypomina się słynne "Lub czasoPISma". Teraz jednak chodzi o uwłaszczenie się na kilku miliardach złotych za...złotówkę. I do tego nawet pisiackie chytrusy, za złotówkę z... BFG!

 • czechy11

  Oceniono 34 razy 30

  Czy ktoś wie gdzie zniknął naczelny złodziej kraju? Zadekował się na Żoliborzu czy już spierniczą do Noskwy?

 • sil.m

  Oceniono 35 razy 29

  Działają wg słów Jaro – „Gdybyśmy przyjęli założenia czysto moralne, to byśmy nigdy niczego nie mieli” świadczą o intencjach formacji i przywódcy PC/PIS. I zaczęło się : PC przekształcają w PIS dając początek przejęciom oraz w zawłaszczaniu majątku narodu z którego utworzyli imperium finansowe kręcąc w spółkach jn.:
  - Telegraf zasilony pieniędzmi z Art.-B; FOZZ
  - RWS ” Prasa, Ksiażka;Ruch”,Fundacja Prasowa „Solidarność”, Expres Wieczorny
  - Fundacja im.LK ; Spółka „Srebrna” i tzw. Córki
  - Fundacja Nowe Państwo; Fundacja Nowy Kierunek, Towarzystwo „Cargo”-Modlin
  -Solidarna Wieś, Inter Poligrafia, Air Link, Celsa .
  Pomijam umorzenie długu PC [700tyś zł] w 4 dniu po przegranych wyborach w 2007r – wnioskodawcę do tej pory nie ustalono. JK wie, że zdrajcy ( płaczliwy Ziobro, ciemny lud Kurski, szmatławiec Gowin) jako niewolnicy zrobią wszystko co chce a nawet będą zgadywać jego zachcianki . Mają program doskonały - --Program budowy szkaradnych pomników co nabiera tempa a metropolita Sasin przestał bełkotać o wielkiej Wa-wie i zaczął stawiać pomniki trunkowego Lecha co przez Kaina dał nura w mech. Gdyby te pieniądze przeznaczyli na przedszkola z tablicami upamiętniających tych co zginęli tragicznie pod Smoleńskiem to 100 nowych przedszkoli by było na 100-lecie odzyskania niepodległości a w nich wychowywano by nasze dzieci ale priorytet , ego JK są ważniejsze a 250mln poszło w dym i dla kulsonów by ochraniali nazioli . W okresie 01-07_2018r na reklamy w pisowskich periodykach przeznaczyli 38 mln zł. Ile nowoczesnych urządzeń można by było kupić za te pieniądze na oddziały geriatryczne z naklejką reklamową za 10zł lub w przedszkolach zafundować obiady dzieciom i ulżyć rodzicom?
  To jest machina przestępcza. Jeśli w 1991 roku Glapiński, minister GPiB, potrafił przeprowadzić specjalną ustawę by zakon PC a potem PIS mógł się uwłaszczyć na państwowym majątku, to znaczy że ta mafijna struktura działa od początku trwania III RP – dzisiaj wspólnie ze Slajdem MM kamuflują przekręty w SKOK-ach. I nie sądzę, że takie wały może robić ktokolwiek bez wiedzy wierchuszki. To Duda mógł sobie wyłudzać jakieś nędzne kilkanaście tysiaków za lewe diety i km bez wiedzy wierchuszki ale Chrzanowski realizował polecenia wierchuszki - ulokowali słupa w banku Zygmunta więc poszli dalej.
  I ciekawy wątek, czyli Bierecki , któremu bank Czarneckiego odmówił przyjęcia w depozyt kilkudziesięciu baniek - w domyśle - pieniędzy, które mogły być wyprowadzone ze Skok-ów zostanie prześwietlony . Czarnecki sugeruje, ze oficjalnie powiadomił KNF o tym i ma na to kwity. Z zainteresowaniem czekam, czy ktoś publicznie zapyta Biereckiego o legalność tej kasy.
  Przyjdzie czas , że "prześwietli się stodoły, majątki żon oraz konta w L.. i na .C.."
  Dołowanie zaczęło się i dobrze. Im szybciej ich szlag trafi - tym dla Polski lepiej

 • phugoid

  Oceniono 31 razy 25

  to srebrna, telegraf i skoki to przy tym jest pikus

 • precz_z_komunia

  Oceniono 31 razy 25

  W 45 komuchy też okradły wszystkie banki :-)
  A wtedy w rządzie tych komuchów również była rodzina Kaczyńskich :-)
  Kiedy Polacy zrobią prządek z bolszewikami z PiS?

 • gragos

  Oceniono 20 razy 18

  Postępowanie w sprawie KNF wraz z coraz to nowymi wątkami maja prowadzić ludzie, których z związku z ich politycznymi afiliacjami należałoby od niego w najlepszym razie odsunąć. Na czele z ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnego w osobie ZZ. Mam nadzieję, że dla dobra nas wszystkich, ta afera przerośnie PIS. Mimo, że będą łżeć, niszczyć dowody, zamiatać pod brudne dywany i robić szpagaty wzdłuż i w poprzek - że lawina, którą uruchomiła taśma LC pogrzebie tych bezwstydnych kombinatorów i złodziei.

 • sir.fred

  Oceniono 17 razy 17

  Procedura jest taka: najpierw puszcza się Sokala z bejsbolem. Po nim zjawia się Chrzanowski i oferuje kowalczyka za drobną opłatą...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX