Oszczędnościowe obligacje skarbowe biją rekordy. Nigdy wcześniej tyle ich nie sprzedano w miesiąc

Sprzedaż oszczędnościowych obligacji skarbowych, dedykowanych osobom fizycznym wyniosła w październiku aż 1,516 mld zł. Nigdy wcześniej w historii nie było miesiąca z tak ogromnym zainteresowaniem.

Na taki wynik wpłynęła promocja zorganizowana przez Ministerstwo Finansów. Osoby, które zdecydowały się dokonać zamiany obligacji (po wypłaceniu pieniędzy w związku z z zakupem poprzedniej emisji zdecydowali się na zakup kolejnej), mogły to zrobić na lepszych warunkach cenowych. Otóż promocyjna cena zamiany, zamiast standardowych 99,90 zł, wynosiła 99,80 zł dla obligacji 2-letnich, 99,70 zł dla 3-letnich, 99,60 zł dla 4-letnich i 99,50 zł dla 10-letnich obligacji oszczędnościowych.

.. MF

Ogólnie cały obecny rok jest rekordowy pod względem sprzedaży obligacji "zwykłym Kowalskim". Polacy wydali na nie już 10,4 mld zł. Zostały jeszcze dwa miesiące 2018 r., a już wynik jest znacznie okazalszy nie tylko od tego z zeszłego roku (blisko 6,9 mld zł), ale i najlepszego dotychczas 1998 r. (7,8 mld zł). 

Tak wysoka sprzedaż to kombinacja różnych elementów - zarówno promocji i zmian w ofercie (w październiku była to atrakcyjniejsza cena zamiany, ale np. w czerwcu jednorazowa emisja obligacji premiowych, od października ub. r. sprzedaż bonów 3-miesięcznych), jak i po prostu małej konkurencji o oszczędności Polaków ze strony banków. 

Pytanie, czy bardzo wysoka sprzedaż obligacji oszczędnościowych to na pewno dobra wiadomość? Z jednej strony - dobrze, że Polacy oszczędzają, także długoterminowo. Z drugiej - sprzedaż obligacji własnym obywatelom to nic innego jak zadłużanie się u nich. Im więcej obligacji sprzeda Ministerstwo Finansów, tym więcej odsetek będzie musiało wyłożyć potem z budżetu (czyli tak naprawdę pieniędzy, na które zrzucają się wszyscy Polacy).

Sprzedane obligacje to "pożyczka", którą prędzej czy później trzeba będzie spłacić. Przez niespełna trzy lata, od początku 2016 r. do końca października 2018 r., sprzedaż obligacji oszczędnościowych wyniosła już blisko 22 mld zł. Zapewne za 3-4 miesiące dojdzie do 26 mld zł, czyli łącznej sprzedaży z poprzednich ośmiu lat - od 2008 do 2015 r. włącznie.

.. .

Więcej o:
Komentarze (63)
Oszczędnościowe obligacje skarbowe z rekordem. Nigdy wcześniej w historii w miesiąc tyle ich nie sprzedano
Zaloguj się
 • tomasz.rze

  Oceniono 29 razy 9

  PrzePiS na sukces ekonomiczny:
  1. Zabrać obywatelom ich pieniądze z OFE.
  2. Rozdać obywatelom te pieniądze w postaci 500+.
  3. Za te same pieniądze obywatele kupuja obligacje.
  4. Państwo przez kilka lat może obracać pieniędzmi obywateli, które najpierw im zabrało, później rozdało, a teraz od nich "pożyczyło".
  5. Za kilka lat trzeba będzie obywatelom oddać kapitał i wypłacić odsetki... ale kto by się przejmował, co będzie za kilka lat jak władzę przejmie opozycja? Niech się oni martwią.
  TKM.

 • plutoniczna

  Oceniono 15 razy 7

  nie wiem z czego się cieszyć, przecież te długi będzie trzeba spłacić.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 5 razy 5

  i z czego się tak cieszycie? że rzad w rekordowym tempie zadłuża skarb państwa?
  przecież te 10,4 mld zł, budżet państwa będzie musiał w końcu pewnego pięknego dnia, z procentem odkupić!
  Emisja bonów skarbowych przez państwo to nic innego jak jedna wielka pożyczka

 • tinley

  Oceniono 6 razy 4

  Trwa dobijanie banków przez Glapinskiego i Zdzicha. Polacy to widzą. Drenowanie banków podatkami, regulacjami, nacjonalizacją w pierwszej kolejności odbija się na lokatach. Do tego Glapiński i szef GUS oklamuje ludzi zaniżana inflacją, niskimi stopami i efekt jest z gatunku 'ratuj się kto może" Sam kupuje 4-latki bo po prostu doprowadzili ci złodzieje do sytuacji gdzie muszę to robić. gdyby w tym kraju była normalna polityka pienięzna, rzetelny GUS i politycy pozbawieni problemów psychicznych to lokaty w bankach dalej dawałyby zarobić. Teraz dają straty

 • pies_na_czarnych

  Oceniono 12 razy 4

  Zadluzanie panstwa ma sie dobrze. Na co oni licza, moze na to, ze od suwerena nie trzeba bedzie odkupywac tych obligacji. Tak jak to zrobil Gomulka.

 • krzysiozboj

  Oceniono 10 razy 4

  Jeśli to zamiana długu zagranicznego (a też i pewnie krajowego w bankach), na dług u własnych obywateli, to chyba tylko plusy. Jeśli to ekstra dług, to już nieco inaczej.

 • norton2

  Oceniono 7 razy 3

  Nie ze mną te numery Bruner - kiedyś kupiłem i straciły na wartości 50%!!!!
  Jestem ciekawa ile ich kupił kaczor, morawiecki, ziobro,kamiński, szydełkowa, mazurek ???????????

 • awaro36

  Oceniono 2 razy 2

  w razie krachu wg Martina Armstronga europejskie obligacje najbardziej spadną- będzie płacz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX