Najważniejsi decydenci polskich finansów rozmawiali o Idea Bank i Getin Noble Bank. "System finansowy funkcjonuje stabilnie"

Komitet Stabilności Finansowej omawiał sytuację finansową dwóch banków należących do Leszka Czarneckiego: Idea Banku i Getin Noble Banku. "System finansowy funkcjonuje stabilnie" - czytamy w komunikacie po posiedzeniu.

Komitet Stabilności Finansowej (KSF) w czwartek 15 listopada na posiedzeniu omawiał sytuację finansową Idea Banku i Getin Noble Banku a także "wpływ ostatnich wydarzeń na stabilności systemu finansowego". 

Komitet Stabilności Finansowej uspokaja

KSF wysyła do klientów banków uspokajający przekaz. "System finansowy kraju funkcjonuje stabilnie. Komitet Stabilności Finansowej, czuwając nad bezpieczeństwem sektora bankowego, na bieżąco monitoruje sytuację banków" - pisze w komunikacie. Przypomina też, że środki zgromadzone na depozytach bankowych objęte są ochroną gwarancyjną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) do wysokości równowartości w złotych 100 tys. euro, bez względu na liczbę rachunków posiadanych przez deponenta w danym banku. Zarówno Idea Bank jak i Getin Noble są uczestnikami systemu gwarantowania depozytów.

W skład Komitetu Stabilności Finansowej wchodzą przedstawiciele "instytucji sieci bezpieczeństwa finansowego": minister finansów, prezes NBP, przewodniczący KNF oraz prezes BFG. Wszystkie te instytucje "potwierdzają gotowość do podjęcia niezbędnych działań wspierających stabilność systemu bankowego w ramach swoich kompetencji" - czytamy.

Afera KNF i taśma Czarneckiego

W komunikacie KSF opublikowanym przez Komisję Nadzoru Finansowego nie wyjaśniono, jakie to wydarzenia, ale zapewne chodzi o aferę KNF, która wybuchła po artykule "Gazety Wyborczej". We wtorek gazeta napisała, że ówczesny przewodniczący KNF Marek Chrzanowski miał zaoferować przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za zatrudnienie wskazanego prawnika. Jego wynagrodzenie miało być "powiązane z wynikiem banku" i wynosić 1 procent wartości Getin Noble Banku, czyli około 40 milionów złotych. Do złożenia propozycji miało dojść podczas marcowej rozmowy z właścicielem banku Leszkiem Czarneckim, którą biznesmen nagrał. Szef KNF, mimo, że odpiera zarzuty korupcyjne, podał się do dymisji, ruszyło też śledztwo w tej sprawie.

Więcej o aferze KNF piszemy między innymi tutaj:

- Afera KNF. O co w niej chodzi? Wyjaśniamy w dziewięciu punktach [ANALIZA]
- Afera KNF. Leszek Czarnecki w piątek ma zeznawać w prokuraturze
- Afera KNF. Nie tylko (domniemana) korupcja. W rozmowie Czarneckiego z Chrzanowskim są też inne ciekawe wątki [5 RZECZY]
- Ziobro zarzuca, że nie ma nośnika z nagraniem ws. afery KNF. Giertych: Mam na to potwierdzenie
- Poselska kontrola w resorcie finansów ws. KNF. Jeden z dokumentów już upubliczniono

Więcej o:
Komentarze (90)
Idea Bank i Getin Noble Bank jako temat spotkania Komitetu Stabilności Finansowej
Zaloguj się
 • opt

  Oceniono 38 razy 34

  Jedno jest pewne ,że znane "ośmiorniczki" pod rządami rządu PiS- bolszewii stały się ośmiornicą zagrażającą finansom zgromadzonym przez klientów w bankach. To niespotykane ,że instytucje, urzędy państwowe zmawiają się nad procederem upodlenia banków i przejęcia ich za przysłowiowy grosz = czysty, niespotykany bolszewizm.

 • tinley

  Oceniono 33 razy 33

  Panowie chcieli sobie znacjonalizować bank. Czemu padło na Czarneckiego? Bo to jedyny bankier polski i uderzenie w jego banki nie wywoła furii w Waszyngtonie, Berlinie czy Paryżu. Ratuje te banki własnymi pieniędzmi zresztą a stając się zakladnikiem KNF i NBP miał przystawiony pistolet do głowy. Najpierw wprowadzili mu 15% kapitału obowiązkowego. Po przejęciu wprowadziliby znow 10 albo 8% reszta kasy do kieszeni i gra gitara.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 27 razy 27

  W sumie jak wyszło że szefem MON jest ruski agent Maciorenko to też powiedzieli że "system obronny funkcjonuje stabilnie" :-)
  Ale Antek musiał odejść :-)

 • marywil2012

  Oceniono 19 razy 19

  kto wam zaufa jełopy. O stabilności mówią ludzie, którzy ją podkopują własnym działaniem od kilku lat a są zamieszani w sprawę opisaną w tym tygodniu. CHrznowski to kumpel Glapińśkiego i dobry znajomy Sokala. Wszyscy pod egidą jarosława i we współpracy z Ziobrą. W tejże radzie Glapiński oraz Sokal.
  I teraz Harm reduction robią. Kolejne potwierdzenie, że katastrofa - nie tylko wizerunkowa ale finansowa, hodowlo w janowie podlaskim wyznaczyła trend i pokazała istotę działań pisowskich. Desant własnych ludzi, katastrofa numer 1, 2, 3, 4 potem paniczne naprawianie poprzez kolejną katastrofę (5,6) i wszystko przy akompaniamencie aroganckich wypowiedzi. Rządząc chaosem odnawiają oblicze tej ziemi.... weźcie sobie waszą stabilność, rozwalacie państwo na naszych oczach...

 • czechy11

  Oceniono 15 razy 15

  A gdzie zadekował się Naczelny Złodziej Kraju? Bo znikł jak kamfora i nie słyszymy ostatnio o oczywistych oczywistościach. Kolano zabolało ?

 • mdzj

  Oceniono 15 razy 15

  > minister finansów, prezes NBP, przewodniczący KNF oraz prezes BFG.

  Czyli główni zainteresowani w zatuszowaniu sprawy.
  BTW: Nic tak dobrze nie potwierdza prawdziwości domysłów jak stanowcze dementi.

 • czechy11

  Oceniono 14 razy 14

  Reketerzy mafii Balbiny debatują o stabilności bankiw czyli o czym jak okraść przedsiębiorców za złotówkę?

 • dzi1a

  Oceniono 14 razy 14

  skąd u senatora nagły przypływ gorących jak kartofel 60-70 dużych baniek ?

  --
  apostazja.info

 • oloros11

  Oceniono 15 razy 13

  winny jest ten ktory spredal dyktafon Czarneckiemu
  i sprwe uznajemy za zamknieta

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX