Beata Mazurek: Nie będzie wstrzymania prac nad ustawą o przejmowaniu banków

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek poinformowała w czwartek, że nie jest planowane wstrzymanie prac w Senacie nad nowelizacją Prawa bankowego wprowadzającej możliwość wydania przez przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego decyzji administracyjnej o przymusowym przejęciu banku.

Mazurek komentuje, że "nie ma potrzeby" wstrzymywania prac w Senacie nad ustawą dotyczącą przejmowania banków. Tą wyższa izba parlamentu ma zająć się na najbliższym posiedzeniu, w dniach 21-23 listopada.

Przypomnijmy, chodzi o przegłosowaną w piątek 9 listopada przez Sejm nowelizację "niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru oraz ochrony inwestorów na rynku finansowym". Jedną ze zmian ma być wprowadzenie do ustawy Prawo bankowe całego podrozdziału pt. "Przejęcie banku". Według tych przepisów, Komisja Nadzoru Finansowego miałaby prawo do podjęcia decyzji o przymusowym przejęciu danego banku (przez inny), jeśli suma jego funduszy własnych spadnie poniżej określonego przepisami poziomu, albo "powstanie niebezpieczeństwo obniżenia" tej sumy poniżej ustawowego poziomu.

.. .

Problem tylko w tym, że poprawka wprowadzająca ten przepis została wprowadzona do projektu już po jego pierwszym czytaniu w Sejmie. Zmiany w projekcie ustawy na tym etapie prac są niezgodne z zasadami prawidłowej legislacji. "Smaczku" dodaje fakt, że na szybkie wprowadzenie tej poprawki naciskał były już prezes Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski.

Mazurek powtórzyła w czwartek, że poprawka wynika z konieczności wdrożenia przepisów unijnych, konkretnie z tzw. "komunikatu bankowego" Komisji Europejskiej z 2013 r. Rzeczniczka PiS dodawała, że ta poprawka ma dotyczyć sytuacji łączenia małych banków z większymi, a wprowadzenie jej po pięciu latach do polskiego prawa jest spowodowane tym, że przepis unijne są "wprowadzane sukcesywnie".

W cytowanym powyżej piśmie Marek Chrzanowski tłumaczył Ministerstwu Finansów, że nie ma narzędzi prawnych, które mogłyby wspierać proces łączenia np. małych banków spółdzielczych (które są zagrożone bankructwem) z większymi instytucjami.

W przypadku większych banków - ale wyłącznie takich, których ewentualne bankructwo zagrażałoby stabilności całego sektora finansowego w Polsce - może zostać uruchomiona procedura tzw. resolution, czyli przymusowej restrukturyzacji. Więcej o tym procesie w rozmowie next.gazeta.pl z Tomaszem Obolem, członkiem zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Więcej o aferze KNF piszemy między innymi tutaj:

- Afera KNF. O co w niej chodzi? Wyjaśniamy w dziewięciu punktach [ANALIZA]
- Afera KNF. Leszek Czarnecki w piątek ma zeznawać w prokuraturze
- Afera KNF. Nie tylko (domniemana) korupcja. W rozmowie Czarneckiego z Chrzanowskim są też inne ciekawe wątki [5 RZECZY]
- Ziobro zarzuca, że nie ma nośnika z nagraniem ws. afery KNF. Giertych: Mam na to potwierdzenie
- Poselska kontrola w resorcie finansów ws. KNF. Jeden z dokumentów już upubliczniono

Więcej o:
Komentarze (75)
Beata Mazurek: Nie będzie wstrzymania prac nad ustawą o przejmowaniu banków
Zaloguj się
 • junk92508

  Oceniono 41 razy 41

  Pewnie że nie będzie - "psy szczekają karawana jedzie dalej" - dał nam przykład Putin i Orban jak przejmować wszystko mamy...

  A na wybory się coś wymyśli...

  To naprawdę są bolszewicy...

 • 270203mk

  Oceniono 28 razy 28

  Pędzą dalej na czołówkę. Ścianę już widać, ani oni mocniej wciskają gaz. Puściły im wszystkie hamulce.

 • rozterka47

  Oceniono 21 razy 21

  PIS bolszewicy w działaniu !

 • martha.wise

  Oceniono 20 razy 20

  Afera KNF to tylko drobna czkawka.

  Z całą jaką mamy patriotyczną siłą i nieskażoną refleksją determinacją pędzimy do przodu z naszym programem POLSKA W RUINIE.

  Jednego mie życie nauczyło, że tłumaczeniem w "Ameryce biją murzynów", "Unia wymaga zmian w przepisach" można wytłumaczyć każde przestępstwo i sku---stwo.
  Diabeł tkwi wszczegółach, a PIS wybiera sobie z dyrektyw unijnych rodzynki a ducha olewa.

 • k.ciniak

  Oceniono 17 razy 17

  jak myślicie PiSuary, ile czasu zajmie wprowadzenie w życie ustaw o nacjonalizacji majątku PiS po zmianie władzy? I majątku nielegalnie zdobytego przez podłą zmianę? i nie mówię tu o instytucjach, ale też o osobach fizycznych...

 • rlnd

  Oceniono 16 razy 16

  Skok PiSu na kasę obywateli.

 • stalowy_jez

  Oceniono 16 razy 14

  Bank przyjme za zlotowke. Oferty dzwonic 564356754 po 16. Prosic mateusza.

 • cezar85

  Oceniono 12 razy 12

  Haracze się nam po prostu należą - dodał mop w okularach

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX