Brexit przyniesie Polsce wymierne straty - prognozują analitycy. Od 2021 r. dostaniemy znacznie mniej pieniędzy

Brexit może być dla polskiej gospodarki - podobnie jak dla czeskiej i węgierskiej - sporym problemem. Nasi eksporterzy mogą stracić ważny rynek. Znacznie groźniejsze będzie jednak zmniejszenie unijnych środków.

Polska, Czechy i Węgry mogą znacznie stracić na brexicie - donosi agencja Reutera powołując się na najnowszy raport analityków ING. 

Problemy z eksportem

Pierwszym powodem problemów może być utrudniony dostęp do brytyjskiego rynku. Dla polskiej gospodarki ma on olbrzymie znaczenie. Wielka Brytania jest bowiem drugim pod względem wielkości odbiorcą naszych dóbr eksportowych. Wyspiarze sprowadzają towary o wartości 57 mld złotych. Stanowi to 6,4 proc. wartości eksportu.

Brexit może pogorszyć sytuację branży tekstylnej, rolniczej, a przede wszystkim motoryzacyjnej. Polska jest bowiem jednym z najważniejszych w Europie dostawców z tej dziedziny. Z 30 największych globalnych producentów części i akcesoriów, dwie trzecie ma swoje fabryki nad Wisłą. W branży motoryzacyjnej w Polsce pracuje kilkaset tysięcy osób. Wartość globalnego eksportu przekracza 20 mld euro.

Problemy Niemiec problemem Polski

Brexit może uderzyć w Polskę pośrednio jeśli wywoła problemy u niemieckich eksporterów. Niemcy są bowiem najważniejszym unijnym partnerem Wielkiej Brytanii. Jeśli brexit wpłynie na problemy niemieckich eksporterów to Polska może to wyraźnie odczuć. Za Odrę wędruje bowiem jedna trzecia naszego eksportu. Brexit powinien być więc rozważany nie tylko pod względem naszych bezpośrednich relacji z Wielką Brytanią, ale również pod względem relacji Niemiec, naszego najważniejszego partnera gospodarczego. 

Polska eksportuje na Wyspy również inne towary jak chociażby kosmetyki.

Kurs funta istotny

Brexit może mieć też wpływ na kurs funta. A jego wartość będzie miała wyraźny wpływ na poziom zysków naszych eksporterów. Już samo przedstawienie gabinetowi Theresy May umowy dotyczącej brexitu wywołało wyraźne wahanie brytyjskiej waluty. Po formalnym wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii sytuacja może się zmienić na dłużej - kurs może przez dłuższy czas utrzymywać się na niższym poziomie, co wpłynie na przychody polskich firm. 

Statystyka pozbawi nas środków

Drugim problemem brexitu jest zmiana sposobu rozdysponowania środków unijnych. Jak wyjaśniają eksperci ING bez Wielkiej Brytanii Polska znajdzie się powyżej średniej unijnej pod względem PKB. Polacy staną się więc bogatsi, ale tylko statystycznie. 

Statystyczne zmiany, w połączeniu ze zmianami priorytetów Unii, mogą oznaczać, że do Polski trafi realnie mniej środków z Unii Europejskiej. 

Czy Polacy wrócą? Wielka niewiadoma

Kolejnym aspektem, który może mieć wpływ na polską gospodarkę jest powrót emigrantów. Dlaczego? Jak podaje ING wysyłają oni do ojczyzny miliard euro rocznie. Nie wiadomo jeszcze jak bardzo ta kwota się zmniejszy, bo nie jest jasne ilu Polaków zdecyduje się zostać w Wielkiej Brytanii kiedy brexit stanie się faktem. 

Więcej o:
Komentarze (46)
Brexit przyniesie Polsce wymierne straty - prognozują analitycy. Od 2021 r. znacznie mniej pieniędzy
Zaloguj się
 • taroudant

  Oceniono 25 razy 17

  Polska nie chce tych judaszowych srebrników, dotacji rolnych itp. Polska ma być biedna i katolicka.

 • Oceniono 19 razy 13

  O nie, to nie Polska poniesie straty a 70% zwykłych, ciężko pracujących i płacących podatki zwykłych Polaków. Rząd, Prezydent i Premier, Posłowie - oni w ogóle tego nie odczują, ba na wiecach dla ciemnego elektoratu z PIS będą darli RYJE JAK TO CUDOWNIE SIĘ STAŁO I GB JEST NARESZCIE WOLNA......za chwile będą kłamać, jątrzyć w sprawie UE a na końcu przy tępym SUWERENIE po prostu pójdą tą samą drogą......POLEXIT!. Nikt z GB tutaj, do tego biednego ciemnogrodu nie wróci. W Polsce złodziej na złodzieju, rząd kradnie ba nawet szef KNF umoczony ...zaufanie do instytucji publicznych? ZEROWE. Nawet pomagać się nie opłaca bo to może być prowokacja skarbówki lub innych służ specjalnych. Człowiek człowiekowi wilkiem. Później się dziwią ze kogoś biją, okradają, ktoś umiera a wokoło sama znieczulica. Tutaj nikt o zdrowych zmysłach nie wróci. Oosbo które wyjechały to nie idioci. Przypuszczam że większość Polaków też by wyjechała z tego KATOLICKIEGO UPADŁEGO PAŃSTWA pełnego ciemniaków i debili oraz zwykłych złodziei.

 • justas32

  Oceniono 17 razy 11

  W kraju oszołomów NIKT się tym nie przejmuje. Ważne jest jak wykończyć Tuska ...

 • zlazmiana2016

  Oceniono 9 razy 7

  To teraz już wiemy dlaczego PIS jest zachwycone Brexitem.

 • marywil2012

  Oceniono 10 razy 6

  dzięki kretynom, którzy uwierzyli w propagandę putina. w polsce dokładnie ten sam mechanizm. PiS doszedł do władzy i rządzi bo niestety ale ciemny lud upatrzył sobie wroga tam gdzie go nie ma. NIe widzi natomiast jak PiS zamienia politykę w brudny biznes partyjny. Ale czego się spodziewać po jarosławie kaczyńskim gościu, który uwłaszczył sie z kumplami na mieniu państwowym, nie wiadomo co zrobił z majątkiem w spółce telegraf. Teraz jakieś machlojki robione przez urzędników sprzedajnych i korumpujących innych. ten graj to jest bagno. prędzej czy później ktoś to wykorzysta. dzizus. nawet 100 lecia ta władza nie potrafiła godnie uczcić, tylko własne interesy. to jest obrzydliwe.

 • hristomoltisanti

  Oceniono 1 raz 1

  Zdziśka interesuje pińcset co miesiąc , a jak Seba z Londynu z budowy zjedzie , to się razem napiją i ponarzekają na złodzieja Tuska i ciapatych ... Ten naród mnie czasem obrzydza ! To chyba ojkofobia... Prezesie - ulecz mnie !

 • marcin1948

  Oceniono 1 raz 1

  Jak składki przewyższą dotacje to najlepiej pokazać faka jak angole i zrobić Polexit. Klasyczny wałek byśmy frajerom zafundowali :)

 • leonleonidas

  Oceniono 1 raz 1

  Jesli tak mowia analitycy znaczy tak nie bedzie.

  Oni sie zawsze myla i jutro powiedza czemu dzisiaj sie pomylili.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX