Rosja dostała propozycję od Japonii w sprawie wysp Kurylskich

Prezydent Władimir Putin dostał propozycję od premiera Japonii Shinzo Abe. Według rosyjskich mediów, Tokio zrezygnuje z rozmieszczenia na swoim terytorium z części amerykańskich baz wojskowych, jeśli Moskwa zwróci Japonii dwie wyspy Kurylskie.

Japońsko - rosyjski konflikt terytorialny trwa od 1945 roku. Z tego powodu oba kraje do dziś nie podpisały traktatu pokojowego po zakończeniu II wojny światowej.

We wrześniu Władimir Putin zaproponował japońskiemu premierowi podpisanie porozumienia pokojowego do końca 2018 roku. Wtedy Shinzo Abe wyraził zainteresowanie tym projektem.

Według rozgłośni Echo Moskwy, w trakcie niedawnego szczytu Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo - Wschodniej w Singapurze japoński przywódca miał powiedzieć prezydentowi Rosji, że Tokio nie rozmieści amerykańskich baz wojskowych na Kurylach, jeśli Moskwa zwróci dwie wyspy: Szykotan i Habomai. 

Oficjalnie Kreml nie potwierdził tej informacji. Jednak rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow oświadczył, że Władimir Putin i Shinzo Abe postanowili aktywniej zająć się kwestią uregulowania sporu terytorialnego.

Tymczasem rosyjskie media niezależne przypominają, że od kilku lat Rosja rozmieszcza żołnierzy na wyspach Kurylskich i buduje w tym rejonie bazy wojskowe. 

Więcej o:
Komentarze (141)
Rosja dostała propozycję od Japonii w sprawie wysp Kurylskich
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 13 razy 9

  Z równym powodzeniem, Argentyna może "dogadywać się" z Anglią w temacie Falklandów.
  Albo Polska z Ruskimi, w sprawie przekazania nam tego kawałka Mierzei Wiślanej sięgającego do Cieśniny Pilawskiej. :-)

 • qawsedrftg

  Oceniono 26 razy 8

  Przekop w mierzei nie może ruszyć z miejsca, tak samo jak inne wielkie projekty kaczyzmu. Prasa już nawet nie chce donosić o największych osiągnięciach, Baranov Intercontinental ma logo!!!

  ht tps://www.wirtualnemedia.pl/artykul/centralny-port-komunikacyjny-lotnisko-port-lotniczy-solidarnosc-pokazano-logo

  A co do mierzei, można by przekopać ją... wzdłuż! To by było coś.

 • axenrolle

  Oceniono 9 razy 5

  ...Japońsko - rosyjski konflikt terytorialny trwa od 1945 roku... wystarczy poczytać trochę o Kurylach by dowiedzieć się że konflikt o Kuryle trwa co najmniej od połowy XIX wieku. I jeszcze jedno w czasie gdy rosyjscy odkrywcy docierali do wysp Kurylskich największa obecnie sąsiadująca z Kurylami japońska wyspa Hokkaido nie była częścią Japonii i nie wiem czy mieszkał na niej choć jeden Japończyk

 • yupikayey

  Oceniono 22 razy 4

  Głupie japsy nie rozumieją ruskich. Może za tysiąc lat pojmą, że ruskie bez rozlewu krwi nie oddadzą miedzy.

 • spitzenreiter

  Oceniono 5 razy 3

  łatwo znaleść w wikipedii:
  Po nawiązaniu stosunków dyplomatycznych między ZSRR a Japonią w 1956 roku, strona radziecka zaoferowała zwrot Małego Łańcucha Kurylskiego obejmującego wyspę Szykotan i wyspy Habomai, w zamian za zrzeczenie się roszczeń do pozostałych, większych wysp Iturup i Kunaszyr. W 2006 roku prezydent Rosji Władimir Putin ponowił tę ofertę, ale japoński premier Jun'ichirō Koizumi odrzucił ją, domagając się zwrotu wszystkich wysp.

 • acototak

  Oceniono 6 razy 2

  machniom?

 • i.l

  Oceniono 1 raz 1

  Rosja tylko raz sprzedała ziemię i od tamtej pory tylko garną do siebie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX