Nadwyżka w budżecie po październiku prawie dwa razy wyższa niż po wrześniu. Co się stało?

Po 10 miesiącach roku w budżecie państwa mamy nadwyżkę - i to całkiem solidną. Na koniec roku nadal zanotujemy deficyt, ale wygląda na to, że będzie on znacznie mniejszy niż planowano, no i że te dwa ostatnie miesiące roku upłyną pod znakiem wielkiego wydawania.

Według minister finansów Teresy Czerwińskiej wstępne dane wskazują na to, że po październiku budżet państwa zanotował nadwyżkę na poziomie około 6 mld zł - tak podał resort na Twitterze.

Wcześniej w piątek premier Mateusz Morawiecki podczas odbywającego się w Rzeszowie Kongresu 590 mówił, że budżet państwa zanotuje "paromiliardową nadwyżkę" na koniec października.

Po wrześniu budżet był 3,2 mld zł na plusie, więc w samym październiku nadwyżka wyniosła blisko 3 mld zł. To rekordowy wynik - podają ekonomiści mBanku.

Jak taki wynik udało się osiągnąć? mBank wyjaśnia, że "październik jest niesamowicie cyklicznym miesiącem", a to nadwyżki przyczyniło się też przeksięgowanie ok. 5 mld zł płatności odsetkowych na lipiec.

Na koniec roku będzie mimo wszystko deficyt, choć znacznie mniejszy, niż zakłada to plan wykonania budżetu zapisany w ustawie. Minister finansów Teresa Czerwińska mówiła też w piątek w kuluarach Kongresu 590, że może to być nawet mniej niż połowa zakładanego.

"Czwarty kwartał jest zawsze bardzo specyficzny, kiedy dynamika wydatków znacznie przyspiesza, więc trzeba to brać pod uwagę przy kalkulacji deficytu budżetu państwa. Rzeczywiście, szacowaliśmy wcześniej 50-60 proc.; w tej chwili myślę, że jest realna ta dolna granica. Myślę, że to będzie 50 proc., może nawet poniżej z zastrzeżeniem, że dynamiki wydatków budżetowych jeszcze do końca nie znamy, bo dysponenci przesyłają zapotrzebowanie na środki pieniężne do resortu finansów do 20 listopada. To oznacza, że po 20 listopada będę z dużym prawdopodobieństwem wiedziała, jak z deficytem stoimy" - powiedziała Czerwińska dziennikarzom.

Zapisany w ustawie plan na cały 2018 rok zakłada 41,49 mld zł deficytu, ale już w uzasadnieniu projektu budżetu na 2019 rok napisano, że przewidywany deficyt na koniec tego roku wyniesie 23,76 mld zł.

Więcej o:
Komentarze (302)
Nadwyżka w budżecie państwa po październiku dwa razy wyższa niż po wrześniu. Co się stało?
Zaloguj się
 • tilow3

  Oceniono 71 razy 37

  Jednym słowem jest zebranie u prezesa w nocy i po naradzie trzeba wysłać jakiś sygnał do suwerena! PO kradła i nie mogła domknąć budżetu, ny nie kradniemy i mamy nadwyżkę - ot i cała filozofia. Jestem ciekaw ilu półgłówków da się na to nabrać? ilu uwierzy, że afera KNF to sprawka ubecji? Jaka jest skala złodziejstwa państwa PiS w chwili obecnej?

 • zazwyczaj_nieomylny

  Oceniono 54 razy 34

  Podawanie informacji o nadwyżce w październiku jest o kant dudy. Prymitywna propaganda. Jeżeli na koniec roku wyjdą na zero - wtedy szacunek. Ale coś mi się tak wydaje, że znowu będzie kilkadziesiąt miliardów w plecy. Rządzić z deficytem to każdy głupi potrafi.

 • year68

  Oceniono 44 razy 30

  6 mld zł, tyle nam zabrał dodatkowo PiS z podatków. Czy to jest powód żeby się z tego cieszyć? Przecież te pieniądze pójdą dla misiewiczów i Rydzyka.

 • antonikarcz

  Oceniono 58 razy 28

  Trzeba przykryć aferę KNF i udział Glapiskiego w wyłudzaniu łapówek oraz wyprowadzanie milionów ze SKOK przez Biereckiego.

 • ar.co

  Oceniono 42 razy 24

  Ciekawe, tyle forsy leży i czeka, a pisowscy kłamcy i złodzieje nakładają nowy podatek, żeby starczyło na parę złotych dla niepełnosprawnych. Całe 6 miliardów przeznaczyli na rozkradzenie przez "nam się należało" pisiorów?

 • takaprawda2015

  Oceniono 30 razy 22

  Tak dobrze z budżetem, a matołuszek nie ma kasy na nic.

 • eva01

  Oceniono 35 razy 21

  Jak czytam komentarze jak to Polakom żyje się coraz lepiej, że mamy spadek deficytu, ze gospodarka kwitnie, złodzieje w więzieniach, rząd krysztalowy..... to zastanawiam się, czy ja żyję w innym wymiarze Polski.....

 • taunus68

  Oceniono 36 razy 20

  Wszystko jest cudownie,pniemy się we wszystkich rankingach,tylko prąd,gaz, i ogólnie życie coraz droższe,następna porcja z nowym rokiem...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX