W aptekach brakuje leków, w tym przeciwzakrzepowych i insuliny. Winna "mafia lekowa"?

Aptekarze muszą wydzielać niektóre leki, a czasem odprawiają pacjentów z kwitkiem. Brakuje leków przeciwzakrzepowych, insuliny i wielu innych. Przez nielegalny wywóz leków za granicę?

W aptekach i hurtowniach farmaceutycznych brakuje wielu leków, których kupno bywa dla pacjentów sprawą, dosłownie, życia lub śmierci. Problem ten, ma zasięg ogólnopolski, bo za braki odpowiada proceder nazywany zgrabnie "odwróconym łańcuchem dystrybucji". Leki zamiast do aptek są sprzedawane za granicę, bo tam można uzyskać lepsze ceny. 

Braki dotyczą lekarstw, które naprawdę są niezbędne pacjentom - brakuje leków przeciwzakrzepowych, na nadciśnienie i wielu innych. "Super Express" informował o brakach Goptenu w łódzkich aptekach (lek na nadciśnienie zawierający trandolapryl), czy przepisywanego pacjentom z rozrusznikiem serca peryndoprylu (preparat o nazwie handlowej Prestarium) na Mazowszu. Farmaceuci przyznają się, że zdarza im się racjonować leki pacjentom i wydzielać jedno opakowanie zamiast ilości przepisanej na receptach (bo albo nie ma tylu opakowań w aptece albo chcą mieć opakowanie dla innych potrzebujących). Brakuje też wielu leków przeciwzakrzepowych, czy insuliny. 

Problem spowodowany jest tym, że leki wywożone są poza Polskę, co jest dla nieuczciwych farmaceutów i hurtowników znacznie bardziej zyskowne niż sprzedaż w kraju. 

Policja rozbija "mafię lekową"

W środę Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP z Radomia (przy wsparciu innych jednostek), wspólnie z Prokuraturą Regionalną i z pomocą przedstawicieli Państwowej Inspekcji Sanitarnej uderzył na terenie 9 województw w przestępców zajmujących się odwróconym łańcuchem dystrybucji leków. Przeszukano 120 aptek, biur rachunkowych, mieszkań itp. i zatrzymano 11 osób. 

Zatrzymania były efektem prowadzonych od dłuższego czasu czynności w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wywozem leków poza Polskę oraz praniem pieniędzy i fałszowaniem dokumentów. 

Według policji schemat działania by następujący - na podstawie fałszywych dokumentów kupowano leki na terenie całego kraju, by później wywozić je za granice Polski. Dotyczyło to leków onkologicznych, przeciwzakrzepowych, kardiologicznych i wielu innych. Wśród nich były preparaty znajdujące się na wykazie leków zagrożonych brakiem dostępności Ministerstwa Zdrowia. Lekarstw z tego wykazu nie można wywozić z Polski bez zgody Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Zdobyte nielegalnie leki sprzedawane były do hurtowni farmaceutycznych z przeznaczeniem na eksport lub bezpośrednio do zagranicznych podmiotów. Dawało to przestępcom zysk rzędu 100 proc. ceny zakupu w aptece. 

Środki płatnicze zabezpieczone przez policjantówŚrodki płatnicze zabezpieczone przez policjantów KWP w Radomiu

Przestępcy współpracowali, jak ustalili śledczy, z dużą liczbą aptek. Średnio dokonywali w nich zakupu na kwoty od 14 do 200 tys. złotych miesięcznie, a łączna wartość nielegalnego eksportu sięgała 10 mln złotych miesięcznie. 

Przestępcom, jeżeli sąd uzna ich winę, grozi do 10 lat pozbawienia wolności. 

Więcej o:
Komentarze (68)
Brakuje leków w hurtowniach i aptekach. Winny "odwrócony łańcuch dystrubucji"?
Zaloguj się
 • kontonagazeta001

  Oceniono 23 razy 21

  Ta, ta mafia lekowa nazywa się PIS-geszefciarze. Mnóstwa leków zaczyna brakować, także takich nierefundowanych, z którymi nigdy nie było problemów. I nigdy ten problem nie był na taką skalę! Kolejna dziedzina, którą pis położył na łopatki, tylko, ze tu chodzi o zdrowie i życie obywateli. Ale pis nie ma skrupułów, w niczym, oni chcą tylko kasy.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 18 razy 16

  Czyli które zakłady farmaceutyczne GIF chce sprzedać za złotówkę :-)

 • czegotychcesz

  Oceniono 12 razy 12

  Wszystko co dzieje się z lekami, to działanie (celowe) ministra zdrowia, na polecenie prezesa, niech ludzie wiedzą, że jeśli będą nieposłuszni (t.zn. nie zagłosują na PIS), to tak im śrubę dokręci, że padną !!!

 • cezar85

  Oceniono 8 razy 8

  znaczy Polfa, zarabiająca miliardy na jadzie z pis'uarów, ciągle upada z powodu Tuska?

 • Rob roy

  Oceniono 5 razy 5

  ojojoj znowu mamy ‘spekulantow’ winnych wszystkiego. to wcale nie nieudolne panstwo misiewiczow zielinskich morawieckich i innych ‘geniuszy’ prezesow np spolek panstwowych jak lot ppl orlen
  knf gif nadzorow i wszechobecnej ‘skarbowce’ zajmujacej sie ‘przestepstwami’ za 5 zlotych i ‘interpretacja’
  mlodzi z mozgami wyjezdzaja
  zostaja robotrony

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX