Komisja senacka zarekomendowała przyjęcie ustawy o KNF bez poprawek

Pomimo wątpliwości co do konstytucyjności poprawek do ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym i przejęciu banków zgłoszonych w Sejmie, senacka Komisja Budżetu i Finansów rozpoczęła w piątek prace nad jej nowelizacją i zarekomendowała Senatowi jej przyjęcie.

Wątpliwości Biura Legislacyjnego Senatu budziło wprowadzenie poprawek do ustawy, o których nie dyskutowano w komisjach, na ostatnich etapach procedury sejmowej [podczas II czytania - przyp. red.]. - Z tego powodu poprawki mogą być niekonstytucyjne - zaopiniowało Biuro.

W związku z tym senator PO Kazimierz Kleina złożył wniosek o zdjęcie tego punktu z piątkowych obrad senackiej Komisji Budżetu i Finansów, powołując się na opinię Biura Legislacyjnego. Argumentował również, że jedna z poprawek, która umożliwiałaby przejmowanie banków przez inne banki za zgodą KNF, mogła mieć związek z zarzutami korupcyjnymi przeciwko byłemu szefowi KNF Markowi Chrzanowskiemu, o których napisała we wtorek "Gazeta Wyborcza".

Mimo to szef komisji Grzegorz Bierecki uznał, że nie ma podstaw, aby nie zajmować się tym projektem. W związku z tym komisja sejmowa od 16.00 w piątek pracowała nad nowelizacją ustawy i sugerowanymi przez Sejm poprawkami.

- Przepisy umożliwiające przejmowanie przez banki innych banków znajdujących się w kłopotach obowiązywały już w latach 1997-2016 i nie są niczym nowym - mówił podczas posiedzenia wiceminister finansów Piotr Nowak. Zaznaczył, że przejęcia będą realizowane decyzją KNF za zgodą banku przejmującego. Jednocześnie ma być uwzględniane, czy w wyniku procesu nie powstaje zagrożenie bezpieczeństwa funkcjonowania banku przejmującego oraz jego klientów.

Kazimierz Kleina zaproponował poprawkę usuwającą zapis dotyczący przejmowania banków z ustawy. Wiceminister Nowak stwierdził, że przepisy zawarte w poprawce są tak naprawdę znane od dawna i nikt nie zgłaszał do nich uwag. Podkreślał, że niedługo kończą się umowy zrzeszenia banków spółdzielczych. - Bez tego przepisu być może trzeba by likwidować te podmioty, a tak można będzie je po prostu przejąć, co jest lepsze dla społeczeństwa - zaznaczył.

Finalnie komisja senacka zarekomendowała Senatowi przyjęcie ustawy o KNF

Więcej o:
Komentarze (83)
Komisja senacka zarekomendowała przyjęcie ustawy o KNF bez poprawek
Zaloguj się
 • incipit

  Oceniono 41 razy 41

  Mafia działa już na rympał.

 • come_diantka

  Oceniono 35 razy 33

  Gotują im się d u p y , stąd ten pośpiech.
  A suwerenowi rzeknę tylko: " Macie durnie coście chcieli".
  Chociaż wątpię aby skumali , że wybrańcy okazali się bandą wyjątkowo pazernych hien, bo poziom suwerena jaki jest każdy widzi.

 • wpac

  Oceniono 28 razy 28

  Pisiory idą w zaparte. Nie przyznają się do kombinacji. Zawsze mają Budynia. Podpisze albo zawetuje. Jak Kurdupel zadecyduje.

 • hi2per

  Oceniono 26 razy 26

  Spieszą się złodzieje. Pora zainwestować w fabrykę taczek.

 • srv14

  Oceniono 24 razy 24

  To już nawet nie jest śmieszne , żadnych pozorów ,że obowiązują jakiekolwiek normy , zasady , przepisy

 • damtek

  Oceniono 20 razy 20

  Ziemkiewicz: „chcę zobaczyć Donalda Tuska w więzieniu”. Mam radę praktyczną- jak Pan tam trafi, to proszę włączyć telewizor.
  R.Giertych/twitter

 • 333a3

  Oceniono 20 razy 20

  PiSowska pie...na mafia, największa w historii od 1989 roku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX