Mieszkania drogie jak dziesięć lat temu. Ale zarabiamy dużo więcej

Mieszkania kosztują już niemal tyle samo, co na szczycie poprzedniej hossy dziesięć lat temu. Tylko w ciągu ostatniego roku w niektórych miastach podrożały o kilkanaście procent.

Średnie transakcyjne ceny lokali w Warszawie, Łodzi, Szczecinie i Lublinie wzrosły w ciągu roku o 14-16 proc. – donosi „Rzeczpospolita”. Coraz drożej jest także w innych miastach. Z analiz Open Finance i Home Broker, które przytacza gazeta, wynika, że za mkw. mieszkania w stolicy trzeba dziś zapłacić średnio niemal 8,3 tys. zł. W Szczecinie i Łodzi ceny sięgają odpowiednio 5,2 i 4,9 tys. zł za mkw., a w Gdańsku dobiły do 6,4 tys. zł. To niemal tyle samo, co w trakcie poprzedniej hossy na rynku mieszkaniowym, do której w Polsce doszło na początku światowego kryzysu finansowego – a więc w latach 2007-2008.

Wtedy, w szczycie hossy, według danych NBP średnia cena transakcyjna w siedmiu największych miastach wynosiła prawie 7,4 tys. zł za mkw., dzisiaj to nieco ponad 7,1 tys. zł. Ale są miasta, gdzie ceny są już wyższe.

– Ceny w ujęciu nominalnym poziomy sprzed dekady osiągnęły w Trójmieście i Łodzi, a wyraźnie, bo o niemal 14 proc., przewyższyły we Wrocławiu – mówi cytowany przez „Rzeczpospolitą” Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Zarabiamy dwa razy więcej niż dekadę temu 

Ale proste porównywanie cen mieszkań w 2007 lub w 2008 roku do aktualnych propozycji deweloperów nie jest najlepszym rozwiązaniem. Wiele się zmieniło w Polsce od tego czasu.

 – Wynagrodzenia Polaków wzrosły o ponad połowę, kredyty hipoteczne są o ponad połowę tańsze, a inflacja podniosła ogólny poziom cen o 20–25 proc. – zauważa Bartosz Turek, ekspert Open Finance.

Czy to oznacza, że jesteśmy skazani na dalsze podwyżki cen? Tutaj opinie ekspertów rynku finansowego są podzielone.

Niektórzy uważają, że mieszkania będą drożeć dalej, ale nie tak szybko jak ostatnio, lecz o kilka procent rocznie. Są też tacy, którzy wróżą spadki cen.

– Rynek najprawdopodobniej stoi w obliczu kilkuletniego spowolnienia koniunktury. Dalsze trwałe wzrosty cen w tych okolicznościach byłyby kuriozalne. Bardziej prawdopodobne jest wyhamowanie zwyżek, potem stabilizacja, a po niej większa lub mniejsza korekta trwająca aż do kolejnego ożywienia – mówi dla „Rzeczpospolitej” Jarosław Jędrzyński.

Więcej o:
Komentarze (43)
Mieszkania drogie jak dziesięć lat temu. Ale zarabiamy dużo więcej
Zaloguj się
 • sztucznypolak

  Oceniono 14 razy 12

  "Zarabiamy dwa razy więcej niż dekadę temu "
  "Wynagrodzenia Polaków wzrosły o ponad połowę"
  Czy "redaktor" ma mature z matematyki?

 • qwerfvcxzasd4

  Oceniono 22 razy 6

  "Zarabiamy dwa razy więcej niż dekadę temu"
  w kłamliwych statystykach. nie znam nikogo, kto zarabiałby dwa razy więcej.

 • Artur Gutner

  Oceniono 16 razy 6

  Mieszkania szybko drożeją bo inflacja jest kosmiczna. System nie zawalił się jeszcze tylko dlatego, że większość pieniędzy krąży w systemie finansowym, jednak każdy kto ma możliwość ich wycofania i realizacji zysków w te pędy inwestuje w cokolwiek co ma jakąkolwiek rzeczywistą wartość. Najprościej wrzucić nadwyżkę w mieszkania, ziemię, metale. Jak tak dalej pójdzie to młodzi ludzie będą się musieli zapożyczać jak w Szwecji na okres dłuższy niż długość życia. Welcome to new world order! :)

 • dorsz_pitery

  Oceniono 18 razy 6

  "kredyty hipoteczne są o ponad połowę tańsze, a inflacja podniosła ogólny poziom cen o 20–25 proc. – zauważa Bartosz Turek, ekspert Open Finance."

  pomijając, że ta branża jest już totalnie skompromitowanym siedliskiem kryminalistów i oszustów i trzeba mieć tupet żeby się publicznie wypowiadać, to za stwierdzenie, że 30-kredy jest "teraz tani", powinno sie odpowiadać tak samo jak za zachęcanie do zakupu lokaty w amber gold i obligacji get-back . zwłaszcza że wypowiada się "ekspert" pracujący w instytucjach zaufania publicznego za jakie niektórzy uważają jeszcze banki (wkrótce i oni zapłacą za tą naiwność)

 • mjunhy

  Oceniono 6 razy 4

  Mamy coraz gorszą politykę podziału zysku wypracowanego. !!!
  My zarabiamy coraz mniej a pracujemy coraz więcej.
  Bogaci tego świata zarabiają coraz więcej i fortuny rosną im w zaskakującym tempie.
  - a ty kryzys gospodarczy zapowiadają - ...

 • robert.kwi

  Oceniono 20 razy 4

  jak zwykle czekacze kontra kupujący :) nic się nie zmieniło, a mi się kojarzy taki wpis: "powiedzcie mi ile mam jeszcze czekać na te obniżki cen? czekam już 15 lat mam już 45 lat i jak poczekam jeszcze z 10 to w końcu może się doczekam tych obniżek i kupię to moje mieszkanie ale nie wiem czy w wieku 55 lat będzie mi się chciało zakładac rodzinę i mieć dzieci, proszę podpowiedzcie (!)" - może i prowokacja ale daje ogląd na sytuację ogólnie rynku nieruchomości :)

 • owrank

  Oceniono 11 razy 3

  Jaki pakiet ekspertów, wszyscy ze stajni Pana Dzwiekowca z Wrocławia :) a w artykule jedna rzecz najważniejsza to inflacja... Taka sama cena nominalna dzisiaj oznacza że coś jest 20-25% tańsze niż 10 lat temu. Kto nie wierzy to niech popatrzmy na ceny nowych aut, które akurat podrożały właśnie o inflację i auto które w 2008 roku kosztowało 75 tysięcy dzisiaj kosztuje 90-95 tysięcy.

 • matts06

  Oceniono 4 razy 2

  Czekam aż to pier..... Do tego jeszcze kończą się dopłaty pierwszym rocznikom z idiotycznych programów państwowych, które dotowały banki i deweloperów, więc raty im wzrosną. Już niedługo będzie na rynku sporo mieszkań z rynku wtórnego, ludzi, którzy pobrali kredyty na swoje mieszkania i nie będzie ich stać, by je spłacać.
  A co do tego kupowania aktualnie, to fakt, kupują Polacy mieszkania, szczególnie ci co mają już ich po 3-4 i kupują kolejne. Zwykłych ludzi nie stać na mieszkanie, a zdolności kredytowej tez nie mają. Ale czytelnicy GW jak zawsze tworzą swój świat, gdzie myślą, że ta cudownie jest w Polsce, a zarobki przeciętnego Polaka to średnia krajowa. Żyjcie dalej w swojej bańce, a potem zdziwienie, że wygrywa PiS.

 • ja20034

  Oceniono 4 razy 2

  Śródtytuł: Zarabiamy dwa razy więcej niż dekadę temu
  W tekście: Wynagrodzenia Polaków wzrosły o ponad połowę,

  Może się zdecydujcie, co?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX