CPK chwali się logo na tle lotniska w Amsterdamie. Twórcy użyli cudzej grafiki. "Doszło do pomyłki"

Logotyp Centralnego Portu Komunikacyjnego został zaprezentowany na tle wizualizacji lotniska Amsterdam Schiphol. Autorzy projektu przyznają, że wykorzystali grafikę, do której nie posiadali praw autorskich.

Centralny Port Komunikacyjny otrzymał identyfikację wizualną. W czwartek zespół projektowy CPK zaprezentował logotyp lotniska, która ma funkcjonować pod nazwą Port Lotniczy "Solidarność". Logotyp w kształcie litery "S" umieszczono zarówno na wizualizacji przedstawiającej budynek lotniska, jak również na autobusie oraz pociągu.

Czytaj też: Megalotnisko PiS ma dać dwa razy więcej miejsc pracy niż Heathrow?

Lotnisko w Baranowie czy w Amsterdamie?

Bardzo szybko okazało się jednak, że studio Podpunkt, które odpowiada za projekt, nie posiada praw autorskich do grafiki, na tle której zaprezentowano logo. Co gorsza owa wizualizacja nie przedstawia projektu Portu  Lotniczego "Solidarność", ale nowy terminal lotniska Amsterdam Schiphol, który ma zostać otwarty w 2023 roku.

Oryginalną wizualizację lotniska Schiphol można zobaczyć np. na poniższym materiale promocyjnym. Podobieństwo z grafiką przygotowaną dla CPK jest uderzające.

 

W odpowiedzi na te doniesienia zespół projektowy CPK opublikował oświadczenie, w którym potwierdził, że grafika została wykorzystana  bez zgody autorów wizualizacji.

Zostaliśmy wprowadzeni w błąd przez wykonawcę identyfikacji wizualnej. Studio Graficzne Podpunkt, które przygotowywało dla nas materiały graficzne nie posiadało praw do w/w wizualizacji. Zgodnie z umową Studio Podpunkt powinno posiadać wszelkie prawa do materiałów, które wykorzystywało przy przygotowywaniu materiałów dla CPK

- czytamy w oświadczeniu przesłanym do mediów.

Twórcy logotypu biją się w pierś

Co na to twórcy identyfikacji wizualnej dla CPK? W rozmowie z serwisem Money.pl Emilia Bojańczyk z agencji Podpunkt przyznaje, że firma popełniła rażący błąd.

Projektując takie logotypy, umieszczamy je w roboczych prezentacjach na różnych fotografiach czy wizualizacjach. Jeśli nie dostajemy ich od klienta, bazujemy na tych, które dostępne są na darmowej licencji. W tym przypadku doszło do pomyłki, która nie powinna była się zdarzyć, ale zapewniam, że to nie jest nasza zła wola.

- podkreśla Bojańczyk.

Inwestycja za 37 miliardów

Całkowity koszt budowy CPK  może wynieść nawet 37 mld zł. Biorąc pod uwagę całą infrastrukturę kolejową i drogową, gwarantującą dojazd do lotniska, kosztować może nawet 75 mld. Warto przypomnieć, że w ramach budowy CPK rząd planuje stworzenie całego miasta. Przewiduje też budowę od 65 do 248 km dróg. 

Port ma być gotowy w 2027 r. Do końca przyszłego roku prowadzone mają być prace przygotowawcze, budowa ma zająć kolejne osiem lat. Wg planów, z każdego dużego miasta dojazd koleją do Portu ma zajmować do 2 godzin (za wyjątkiem Szczecina). 

Więcej o:
Komentarze (185)
CPK chwali się logotypem na tle lotniska w... Amsterdamie
Zaloguj się
 • anna_pot

  Oceniono 48 razy 42

  przez pomyłkę wizualizacje wykonaliśmy na pirackiej (ew. studenckiej) wersji programu graficznego, przez pomyłkę przez zatrudnionych na czarno pracowników - takie tam standardy "dobrej zmiany"

 • joankb

  Oceniono 39 razy 37

  Po złodziejsku się zaczęło i tak kontynuowane będzie, a co? Należy się.

 • autonomy

  Oceniono 34 razy 34

  Nie doszło do pomyłki, tylko to są po prostu złodzieje, którzy nie mają nawet godności przyznać się do kradzieży i nazywają to pomyłką. Nazywajmy rzeczy po imieniu, kradzież to kradzież, a nie pomyłka.

 • stemp10

  Oceniono 28 razy 28

  Skoro wałki już są robione na etapie loga to można się tylko domyślać jakie wały będą kręcone jak przyjdzie do konkretów

 • anielskie_oczka

  Oceniono 30 razy 28

  Doszło do pomyłki. A tak dokładniej podczas wyborów w 2015.

 • banan125

  Oceniono 25 razy 23

  Brawo! PiS-dzielska mentalność zaściankowych Polaczków - ukraść i udawać poszkodowanych

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX