Dane GUS. Zatrudnienie rośnie już coraz wolniej, ale za to płace zaskoczyły na plus

W październiku polskie firmy zwiększyły zatrudnienie od 3,2 proc. rok do roku, przeciętne wynagrodzenie wzrosło aż o 7,6 proc., do 4 921,39 zł brutto - podał Główny Urząd Statystyczny.

Wzrost zatrudnienia o 3,2 proc. rok do roku jest dokładnie taki sam, jak miesiąc wcześniej i zbieżny z oczekiwaniami ekspertów. Są jednak sygnały, że słabnie popyt na pracę - firmy zapełniły już w dużej części wakaty.

- Październik jest sezonowo jednym z najlepszych miesięcy na krajowym rynku pracy, ale dynamika m/m w br. była najniższa dla tego miesiąca od 2012 - piszą ekonomiści PKO BP w komentarzu do danych.

Czytaj też: Ukraińcy wyjadą z Polski do Niemiec? Pracodawcy ostrzegają przed czarnym scenariuszem

Pensje w październiku zaskoczyły za to pozytywnie, choć w zasadzie nie wiadomo, dlaczego. Przeciętne wynagrodzenie poszło w górę o 7,6 proc. rok do roku - wyraźnie mocniej, niż oczekiwano. W ujęciu miesiąc do miesiąca zwiększyło się o 3,1 proc. i wynosi teraz 4 921,39 zł brutto.

Trzeba pamiętać, że dane GUS nie dotyczą wszystkichfirm, a tylko tych, w których liczba pracujących przekracza 9 osób.

Więcej o:
Komentarze (19)
Dane GUS. Zatrudnienie rośnie już coraz wolniej, ale za to płace zaskoczyły na plus
Zaloguj się
 • piotre1987

  Oceniono 4 razy 2

  A w budżetówce po 2 tys na ręke to dobrze zadnych premi itp. i do biedry tez nie pójde bo te magiczne 3500 brutto to chyba w warszawce mam paru znajomych i mówią ze z nadgodzinami broń boże wolne to może do 2300 dojdzie, więc jednym wielkim kłamstwem jest że lidle i biedry tyle płacą.

 • mood_indygo

  Oceniono 4 razy 2

  ja jem kartofle z malanka moj szef schabowego, statystycznie mam pelny obiad (surowke dobiere od kolezanki, jak srednia to srednia).

 • tomasz.rze

  Oceniono 1 raz 1

  Tak "mimochodem":
  (...) - Październik jest sezonowo jednym z najlepszych miesięcy na krajowym rynku pracy, ale dynamika m/m w br. była najniższa dla tego miesiąca od 2012.
  Czyli:
  Rząd ogłosi sukces w walce z bezrobociem (przecież spadło do rekordowego poziomiu), bo ciemny lud i tak nie zrozumie, że tylko PiS potrafi w czasach koniuktruy gospodarczej i tzw. rynku pracownika doprowadzić do ograniczenia wzrostu zatrudnienia z powodu doskania śruby przedsiębiorcom.

 • nitro2012

  Oceniono 1 raz 1

  spoko, jak wejdą te kapitałowe plany pracownicze to pracodawcy im pensje obniżą...

 • rts44

  Oceniono 5 razy 1

  pisowcy tyle sobie dali,że średnia krajowa poszła w górę!Kiedy to pieprznie?

 • rutylowy

  Oceniono 3 razy 1

  GUS i składka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne znowu w górę.

 • kmwsm

  Oceniono 2 razy 0

  Ja p... zarobki 7,6% w gore w Polsce, a moje w Kanadzie z roku na rok tylko 1% a wszystko drozeje po 10%

 • hotin

  Oceniono 4 razy 0

  Polska gospodarka pędzi niczym nowakowe Pendolino,a płace Polaków już za 25-lat dogonią przeciętną wypłatę niemieckiego Helmuta. Brawo PiS i gońmy tę EU co nadal myśli,że my to tylko tania siła robocza.

 • remo29

  Oceniono 2 razy 0

  Jakby doliczyć lewą kasę Biereckiego, to średnia będzie jeszcze wyższa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX