Kontrola wewnętrzna w KNF. Oprócz banków Czarneckiego, jeszcze jeden bank pod lupą

W poniedziałek rozpoczęła się kontrola wewnętrzna w Komisji Nadzoru Finansowego. Ma potrwać dwa miesiące. W jej trakcie zostanie zbadana prawidłowość sprawowania nadzoru nad Getin Noble Bankiem, Idea Bankiem oraz Plus Bankiem.

Jak poinformował nas Jacek Barszczewski z Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. Kontrola ma potrwać do 18 stycznia 2019 r., oddelegowano do niej trzy osoby. 

Celem kontroli wewnętrznej będzie zbadanie zgodności działania komórek organizacyjnych, zespołów lub komitetów, a także osób wykonujących obowiązki służbowe w UKNF z przepisami prawa i regulacjami wewnętrznymi UKNF. Obejmie ona badanie funkcjonowania UKNF pod kątem legalności, celowości oraz terminowości realizowanych zadań

- informuje Jacek Barszczewski.

Kontrola obejmie badanie procedur nadzorczych stosowanych wobec Getin Noble Banku i Idea Banku - czyli banków kontrolowanych przez Leszka Czarneckiego - a także nad Plus Bankiem. Większościowym akcjonariuszem i udziałowcem tego ostatniego banku jest Zygmunt Solorz-Żak.

Plus Bank jest w dobrej kondycji finansowej i oficjalnie nie sprawiał raczej kłopotów rynkowemu nadzorcy. Jego nazwa pada jednak w kontekście "afery KNF", ponieważ w Radzie Nadzorczej tego banku od lipca br. zasiada prawnik Grzegorz Kowalczyk. Jak wynika z nagrań ujawnionych przez "Gazetę Wyborczą", To właśnie zatrudnienie tego człowieka w zamian za przychylność wobec Getin Noble Banku i Idea Banku było "sugerowane" Leszkowi Czarneckiemu przez byłego już przewodniczącego KNF Marka Chrzanowskiego.

Jak poinformował Tomasz Matwiejczuk, rzecznik prasowy telewizji Polsat (również należącej do Solorz-Żaka), Kowalczyka do Rady Nadzorczej Plus Banku miał zarekomendować właśnie przewodniczący KNF Marek Chrzanowski.

Więcej na temat afery KNF piszemy m.in. tutaj:

- Szef NBP o nocnym spotkaniu: Musieliśmy się spotkać o takiej porze ze względu na szum medialny

- Afera KNF. "Sokal go zje". Czarnecki twierdzi, że człowiek prezydenta groził audytorowi Getin Noble Banku

- Nocne posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej. NBP gotów wesprzeć banki Czarneckiego

- Prezes NBP na antenie TVP: "Są dwie osoby, które chcą rozchwiać system finansowy w Polsce"

- KNF odrzuca oskarżenia Romana Giertycha. Urząd ma nagrania rozmów z bankiem Czarneckiego

Więcej o:
Komentarze (87)
Kontrola wewnętrzna w KNF. Oprócz banków Czarneckiego, jeszcze jeden bank pod lupą
Zaloguj się
 • marc.pl

  Oceniono 30 razy 28

  Wreszcie z mgły wyłania się mityczny układ którym PiS z Kaczyńskim straszyli Polaków - dzisiaj pojawiła się informacja że były przewodniczący KNF Marek Chrzanowski zwolnił z KNF urzędników szukających 5 miliardów zł. które dziwnie znikły ze SKOKów. A więc Bierecki wraz z Glapińskim polecają Szydło gdy była premierem Chrzanowskiego ona awansuje go na stanowisko przewodniczącego KNF mimo że ten młody człowiek wtedy 36 lat nie ma jakiegokolwiek doświadczenia w bankowości, pan Chrzanowski z wdzięczności przykrywa temat miliardów zł. w SKOKach grubym dywanem - jest to wiarygodne, jak najbardziej.

 • jxl82

  Oceniono 32 razy 28

  Plus Bank czyli Solorz, który jak widać zatrudnił radcę "40 mln" i dziwnym przypadkiem skręcił z swoim PISSAT-em w stronę Żoliborza. Kontrola dotyczyła jedynych dwóch prywatnych właścicieli banków. I jak wynika jeden zapłacił "wziatkę".

 • d_ost

  Oceniono 22 razy 22

  No i ch...j. Wyszedł Solorz na tęgiego frajera. Zatrudnił u siebie prawnika Kowalczyka, ale że sprawa wyszła na jaw, to żeby robić pozory, przyczepili się też do Plus Banku. Został Solorz z Kowalczykiem jak Himilsbach z angielskim.

 • marc.pl

  Oceniono 19 razy 19

  Odnoszę wrażenie że Polaków bardziej zajmował i bulwersował temat ośmiorniczek Sikorskiego za 70 zł. w restauracji u Sowy jak temat pisowskiej ośmiornicy która mackami zaczyna coraz bardziej oplatać nasze państwo. Urzędnicy obecnej władzy stają się coraz bardziej pazerni i coraz bardziej bezczelni.

 • marywil2012

  Oceniono 16 razy 16

  dla pełnej transparentności proponuję, żeby kontrolę KNF przeprowadził oprócz pracowników KNF sam glapiński....on potrafi, bo ma doświadczenie, oddzielić szum (np. medialny) od szumideł. To nie jest może mózg operacji ale powinien pomóc wyjaśnić aferę, którą koordynował. Ziobro zajmuje się rzekomą przestępczością opozycji. Na włąsną nie ma już czasu, siły ani ochoty. Po co. I tak DUda wszystkich ułaskawi, więc nie ma sprawy...

 • jxl82

  Oceniono 16 razy 16

  Tak świętuje NBP. 18 mln zł premii na 100-lecie odzyskania niepodległości! Bawimy się!

 • mer-llink

  Oceniono 17 razy 15

  Zasłona dymna: badamy pracę KNF. ZAsłona dymna: głównego złoczyńcę już zwolniliśmy z pracy.. Itd.
  Ale sprawa jest gdzie indziej. I to na co najmniej dwu poziomach.
  Pierwszorzędnym oczywiscie skandalem jest to, że PiSowskie państwo stoi przekrętami, łapówkarstwem, zastraszaniem, szantażem, rozbojem w biały dzień. To pokazuje afera KNF.
  Ale jest i druga fundamentalna sprawa:
  Przecież ta ośmiornica rozciągała macki od jakiegoś czasu. I nie tylko w stronę p. Czarneckiego. Także objęła pana Solorza - widac zapłacił co od niego chciano dla świętego spokoju i dlatego mec. Kowalczyk jest w radach jego spółeczek.
  I zapewne te dwa przykłady sa tylko czubkiem góry lodowej: jest ich więcej, tylko tymczasem nie wypłynęły...
  Do tropienia takich spraw kogo mamy w Polsce? ANo głównie LejbSpeca Kamińskiego Ministra. Z jego licznymi widnymi, tajnymi i dwupłciowymi formacjami, superpolicjami i całą armią superagentów. Choćby Centralne Biuro ANtykorupcyjne.
  Przez długie miesiące pan Chrzanowski prowadził na szczytach państwowej struktury ewidentnie korupcyjną grę podszytą szantażem.
  I te wszystkie słuzby pana Kamińskiego MInistra nie wpadły na to? Nie zapaliły im się żadne sygnały przy Polsacie? ANi przy Getinbanku? NIe pofatygowali się chwycić rączek budujących takie struktury korupcyjne?
  No przecież nie. Nie zrobili nic.
  Wniosek: słuzby pana KAmińskiego oraz jego rzekoma wszechofiarna czujność w obronie Uczciwego i Sprawiedliwego PAństwa są do luftu.
  I ten wątek należy podnosić. NAgłasniać. Ujawniać.
  Formacje pana Kamińskiego sa do niczego. On też. W dodatku za nasze - podatników - pieniądze..
  Tym powinny zająć się media i opozycja, a nie powierzchniowymi p.p. Glapińskimi, Chrzanowskimi, Sokalami i rzekomyi kontrolami przez swoich u swoich.

 • hamsterx

  Oceniono 20 razy 14

  spadochroniarzy knf wrzucał do wymienionych banków w charakterze "sygnalistów "?
  {takie pisowskie określenie kapusia)

 • andrew1507

  Oceniono 12 razy 12

  Slarzu ty zdrajco, co wsparles bolszewie, nie odpuscimy ci

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX