Rosyjscy najemnicy poszli do Trybunału Karnego. Skarżą się, że są traktowani jak "osoby porwane"

Rosyjscy najemnicy złożyli skargę w Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze. Domagają się wszczęcia śledztwa w sprawie działalności rosyjskich agencji wojskowych. Oficjalnie najemników w Rosji bowiem nie ma, dlatego weteranom nie przysługują żadne prawa.

Funkcjonariusze rosyjskich agencji wojskowych twierdzą, że pracodawcy podpisują z nimi nielegalne umowy, a także nie informują ich o miejscach wykonywania misji. W dokumencie przesłanym do haskiego trybunału wskazują między innymi, że traktowani są jak "osoby porwane".

Oficjalnie najemników nie ma, prywatne firmy wojskowe działają na potęgę

Jednocześnie najemnicy zwracają uwagę na ciążący na nich zarzut "pełnienia nielegalnej służby wojskowej". Rosyjskie prawo nie przewiduje legalnego funkcjonowania prywatnych agencji wojskowych. Za służbę dla nich grozi więzienie. 

Prywatne firmy wojskowe (określane przez media skrótem "CZBK") - pomimo zaprzeczania władz - intensywnie w Rosji działają. 

Weterani twierdzą, że są pozbawiani swoich praw. Nie są oficjalnie zatrudnieni jako żołnierze, więc po zakończeniu misji nie otrzymują od państwa żadnej pomocy. 

Najemnicy w Syrii?

Fakt wykorzystywania najemników - m.in. w konflikcie w Syrii - potwierdza Jewgienij Szabajew, szef komitetu Ogólnorosyjskiego Stowarzyszenia Oficerów. W apelu opublikowanym w lutym tego roku zwrócił się do rosyjskich władz z prośbą o potwierdzenie prawnego statusu najemników formalnie zatrudnianych przez prywatne firmy wojskowe. 

Siergiej Kriwenko, członek Rady Praw Człowieka przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej, uznaje kwestię rozwiązania problemu najemników za istotną.

Problem istnieje, państwo wykorzystuje najemników w konfliktach za pomocą Prywatnych Firm Wojskowych CZBK. Jednocześnie władze udają, że nie mają z tym procederem nic wspólnego

- wyjaśnia Kriwenko cytowany przez portal Svoboda.org.

Wcześniej rosyjskie media informowały o współpracy Ministerstwa Obrony Rosji z jedną z takich firm wojskowych. Według doniesień zagranicznych i rosyjskich dziennikarzy, najemnicy z tak zwanej "Grupy Wagnera" działają w Syrii, w państwach afrykańskich, a także w Donbasie.

Więcej o:
Komentarze (51)
Rosyjscy najemnicy poszli do Trybunału Karnego. Skarżą się, że są traktowani jak "osoby porwane"
Zaloguj się
 • ochujek

  Oceniono 38 razy 28

  Putin przejmuje się Trybunałem w Hadze tak jak holenderskim samolotem z dziećmi, zestrzelonym nad Ukrainą.

 • maka777

  Oceniono 28 razy 24

  Czyli co?
  Osoby które w/g putina nie istnieją i łamią prawo domagają się jego respektowania?
  Oj coś czuje, że niedługo znikną w tajemniczych okolicznościach.

 • dante_waw

  Oceniono 12 razy 10

  Oczywiscie ze sa nielegalni.. beda legalni dopuki beda potrzebni Putinowi... a jak juz nie beda uzyteczni to sie ich zabije lub wsadzi do wiezienia za nielegalna sluzbe wojskowa...

  Mogli sie wczesniej zastanowic czy maja jakiekolwiek prawa sluzac u Wagnerowcow...

 • sztucznypolak

  Oceniono 11 razy 9

  Jesli "poszli do Trybunalu" to chyba sa jednak wolni?
  A powaznie - ch im w d.

 • rikol

  Oceniono 13 razy 7

  W Rosji to norma. Póki zołnierz jest przydatny, to jeszcze się go toleruje. A jak jest jakis problem to kulka w tyl głowy i do widzenia. Od Stalina nic się nie zmieniło.

 • quamtsa

  Oceniono 5 razy 5

  Jak władze Rosji mówią, że czegoś nie ma, to znaczy, że nie ma. Kiedyś niejaki Łysenko, Ukrainiec zresztą na usługach Cepów, twierdził, że genów nie ma. Na co mu jeden wyuczony na burżuazyjnych uczelniach Polak powiedział: gieny suszczestwujut, no i twierdzenia Łysenki poszły na x..., bo trafił się jeden degenerat, co nie uwierzył. Teraz najemnicy, których już-już nie było, prawie-że stali się od zawsze nieistniejący, ujawnili swe rzekome istnienie, bo im na ciurlanie się zabrakło dolarów. I to jest prawdziwy powód, dlaczego Rosja nie jest wielka i nie dominuje nad USA: zawsze znajdą się gęgacze, którzy trują, drążą i kwestionują wielkie (i te małe też) plany i idee światłej, niosącej pokój i dobrobyt światu władzy na moskiewskim kremlu.

 • bondnaemeryturze

  Oceniono 6 razy 4

  Rosja to nie państwo, to stan umysłu...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX