Minister Tchórzewski obiecuje, że państwo dopłaci nam do wyższych rachunków za prąd

Krzysztof Tchórzewski, minister energii, zapowiedział, że rachunki za energię elektryczną w przyszłym roku nie wzrosną. Państwo zrekompensuje każdemu gospodarstwu 100 proc. podwyżki.

Gospodarstwa domowe mogą liczyć na całkowitą rekompensatę wzrost cen energii elektrycznej zapowiedział Krzysztof Tchórzewski, minister energii, cytowany przez Polską Agencję Prasową. Wyjaśnił, że Polacy nie odczują spodziewanych w przyszłym roku podwyżek cen prądu. Będą płacić takie same rachunki jak dziś.

Rząd zamierza bowiem stworzyć specjalny fundusz, z którego środki będą trafiać bezpośrednio do firm zajmujących się sprzedażą energii. Dlatego nawet jeśli koszt elektryczności faktycznie wzrośnie, to przeciętny Kowalski nie odczuje tego, odbierając rachunek od dostawcy. 

Z wyliczeń dziennikarzy RMF wynika, że wprowadzenie dopłat do rachunków za prąd w gospodarstwach domowych może kosztować budżet państwa 5 mld zł rocznie

Przemysł, firmy, instytucje będą płacić więcej

Nie oznacza to, że podwyżki cen prądu nie będą odczuwalne. Przemysł, samorządy, prywatni przedsiębiorcy na dopłaty już bowiem liczyć nie mogą. Część z firm i instytucji już otrzymała nowe cenniki - w niektórych wypadkach ceny prądu są wyższe o 70 proc. Podwyższenie kosztów działalności będzie oznaczać wzrost cen. Zapowiadają je m.in. Koleje Mazowieckie.

O ile wrosną ceny prądu?

Eksperci oceniają, że ceny za energię elektryczną w przyszłym roku zwiększą się o od 20 do nawet 40 proc. Zapowiedź ministra Tchórzewskiego sprawia, że bezpośredniej różnicy w kieszeni Kowalski nie odczuje. Z pewnością jednak ceny niektórych towarów i usług wzrosną. Część producentów już to zapowiada. 

Czytaj też: Producenci papieru toaletowego zapowiadają wzrost cen. Przez drogi prąd

Więcej o:
Komentarze (136)
Krzysztof Tchórzewski obiecuje, że 100 proc. wzrostu cen energii pokryje państwo. Dopłaci każdemu
Zaloguj się
 • scypion_afrykanski

  Oceniono 52 razy 52

  Państwo zrekompensuje obywatelom za ich pieniądze, podwyżki państwowych firm energetycznych.
  Tak, potrzebny kolejny fundusz albo agencja.
  Najlepiej Narodowy Fundusz przelewania z pustego w próżne.

 • gustaw.konrad

  Oceniono 34 razy 34

  Państwo, czyli kto ?, głupota przebiła sufit

 • remo29

  Oceniono 32 razy 32

  > państwo dopłaci nam do wyższych rachunków za prąd

  Państwo? Którzy państwo? Jak państwo Morawieccy, to przyjmę, ale jak złodzieje chcą wyciągać z mojej kieszeni, żeby - po odjęciu prowizji - dać mi łaskawie coś z powrotem, to mam lepszą propozycję: pokażę wam środkowy palec, a wy możecie wypierydalać.

 • elinstal

  Oceniono 33 razy 31

  To po co podwyżki? Niech dopłacają elektrowniom i jeszcze więcej górnikom.
  PRL bis.
  Bankructwo już widać.

 • hubert.fun

  Oceniono 31 razy 31

  A skąd to "Państwo" ma pieniądze? Z kasy zarobionej przez Morawieckiego czy z podatków?

 • radon13

  Oceniono 29 razy 29

  Państwo nie ma żadnych wlasnych pieniędzy !

 • pwars

  Oceniono 27 razy 27

  W przyszłym roku wybory więc podwyżki trzeba ukryć. Ponieważ na skutek wzrostu cen energii zdrożeją towary (tu nie będzie dopłat), wzrośnie też i VAT i będzie z czego dopłacać.

 • pix_d

  Oceniono 25 razy 25

  Co ten koleś pieprzy??!! Jak to nie odczuje??? Co najwyżej nie zobaczy na rachunku ale odczuje gdy kupi byle jaką pierdołę w sklepie, gdy pójdzie do fryzjera, kina czy na basen. Gdy zachce mu się zjeść coś w restauracji to też odczuje! Jak są tacy hojni to niech kquu....rwa ceny zamrożą a nie będą pierdzielić farmazony, że "Kowalski" nie odczuje!

 • kristofoser

  Oceniono 23 razy 23

  Każdy dostanie tonę polskiego węgla:) - Na poważnie! Zrekompensują z podatków. Pewnie dowalą jakiś nowy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX