Gwałtownie rosną opłaty za użytkowanie wieczyste, tuż przed końcem obowiązywania

Od stycznia koniec z użytkowaniem wieczystym, które przekształci się w pełną własność. Opłaty za użytkowanie rosną więc w ostatniej chwili bardzo szybko, gdyż wysokość opłaty przekształceniowej zależy od tego, ile wynoszą przed styczniem.

Eksperci spodziewali się, że przekształcenie użytkowania wieczystego w pełną własność może przynieść właśnie takie skutki, jak te, o których coraz częściej informują wzburzeni użytkownicy gruntów. Likwidacja użytkowania wieczystego i przekształcenie go we własność miało przynieść ulgę ludziom, których domy i mieszkania stały na gruntach będących w użytkowaniu wieczystym. Ta forma praw do gruntu jest reliktem poprzedniego ustroju, który wolał mieć większą kontrolę nad ziemią. 

Problem w tym, że dotychczasowa opłata za użytkowanie wieczyste nie zniknie z dnia na dzień. Zastępuje ją opłata "przekształceniowa", którą należy płacić przez 20 lat w wysokości ostatniej opłaty za użytkowanie wieczyste. Będzie można ją też spłacić od razu z bonifikatą. 

Dlatego tez zarządzający gruntami dotychczas znajdującymi się w użytkowaniu wieczystym w ostatniej chwili próbują podnieść opłaty. O takim przypadku donosi choćby portal money.pl, który donosi o przypadku pięciokrotnej (sic!) podwyżki od stycznia 2019 roku. W tym przypadku opłata za użytkowanie wieczyste (czy też przekształceniowa) przez 20 lat wyniosłaby 10 tysięcy zł (wynosiłaby 2 tysiące), a z bonifikata 3200 zł zamiast 800 zł. 

Samorządy, których znaczna część dochodów pochodziła z opłat za użytkowanie wieczyste, ratują się w ten sposób przed skutkami utraty wpływów i zyskują czas przed nadejście chudych lat. Ustawodawca nie przewidział bowiem znaczących rekompensat dla samorządów (ani dla Skarbu Państwa, który również zarządza sporą ilością gruntów znajdujących się w użytkowaniu wieczystym). 

Jest ratunek przed podwyżką  - Samorządowe Kolegium Odwoławcze

Tak jak dotychczas, przed podwyżką można się ratować składając wniosek do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w ciągu 30 dni od daty otrzymania pisma o podwyżce. Trzeba jednak uzasadnić w odwołaniu dlaczego podwyżka jest nieuzasadniona (w całości lub w części). Zaskarżenie zamraża podwyżkę do czasu rozpatrzenia skargi, ale w razie jej odrzucenia można udać się do sądu. 

Ponieważ zgodnie z dotychczasowymi przepisami gminy mogą podnosić opłaty za użytkowanie wieczyste raz na 3 lata na podstawie tzw. operatu szacunkowego wskazującego na wzrost ceny nieruchomości, pomocne w walce z podwyżką będzie zlecenie wyceny nieruchomości. 

Od nowego roku opłaty będą mogły być aktualizowane o wskaźnik wzrostu cen nieruchomości podawany przez GUS

Co się zmieni od 1 stycznia

1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe automatycznie przekształci się w prawo własności tych gruntów.

Czytaj też: Planujesz sprzedać mieszkanie na początku 2019 r.? Mogą być problemy. Wszystko z powodu nowej ustawy

Tego dnia nawet około 2,5 mln Polaków zostanie właścicielami gruntów pod swoimi domami czy blokami. Gruntów, z których dotychczas tylko korzystali - za coroczną opłatą - na podstawie umowy użytkowania wieczystego, zwykle zawartej na 99 lat. Problem był jednak w tym, że grunt pod mieszkaniami zgodnie z prawem nadal należał do Skarbu Państwa czy jednostki samorządu terytorialnego (województwa, powiatu, gminy). I tak naprawdę nie do końca ukształtowała się także prawna interpretacja co do tego, co stałoby się po 99 latach z gruntami pod lokalami na gruntach oddanych w wieczyste użytkowanie.

Więcej o:
Komentarze (51)
Zbliża się koniec użytkowania wieczystego, a opłaty gwałtownie rosną
Zaloguj się
 • Popijajac Piwo

  Oceniono 31 razy 23

  To ile tego katastratu będzie płacił kościółek? Figę pewnie. Idę zarejestrować mój Kościół Penisa Stwórcy i Waginy Przenajświętszej i zapraszam do rejestrowania swoich budynków czci religijnej...

 • oczy_argusa

  Oceniono 33 razy 13

  kolejny pisowski skok na kasę...
  kiedy ludzie w Polsce się obudzą i pogonią tę skorumpowana piso-kato-faszystowską mafię?

 • syndawidowy

  Oceniono 10 razy 10

  w praktyce zaskarżenie decyzji zwiększającej wymiar opłat za wieczyste jest bezcelowe, ponieważ SKO w odpowiedzi pisze, że oni bazują na decyzji samorządu, który z kolei opiera swoją podwyżkę na podstawie operatu. więc SKO nie ma możliwości zaskarżania operatów. można równolegle zaskarżyć operat w odpowiednim organie - ale uwaga - trzeba mieć jego oryginał.

  tak więc w praktyce wygląda odwołanie od decyzji zwiększającej opłaty za wieczyste.

  co piszący przetestował na własnej skórze :)

 • sacharynek

  Oceniono 20 razy 10

  Akurat użytkowanie wieczyste to taki dziwny twór, który już dawno powinien być zlikwidowany.
  Nie mniej moim zdaniem, to nie przypadek, że akurat teraz ktoś się za to bierze. Po usunięciu tego prawnego potworka, droga do wprowadzenia podatku katastralnego będzie otwarta ;) Obecna władza ćwiczy właśnie kataster na właścicielach nieruchomości użytkowych.

 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 13 razy 9

  Pisoidy tym bublem prawnym postawiły pod murem niepisowskie samorządy.
  Pisowskie mogą bowiem liczyć na wsparcie centralne, już to premiera krzywousta zapowiadała w kampanii.
  Niepisowskie = nie mogą.
  JEŚLI bez podwyżki dadzą taką samą bonifikatę jak ta skarbu państwa = pójdą z torbami, a o to właśnie pisoidom chodzi. Jeśli NIE dadzą - podniesie się wrzask, jakie te opozycyjne samorządy są niedobre, a o to właśnie pisoidom chodzi. Już tutaj trolle szachermachera zaczęły...

  Czyli nie było wyjścia.
  MY mamy wyjście. Nie płacić żadnych całości, nie korzystać z żadnych bonifikat (zwłaszcza, że ta ustawka jest lewa i to znacznie, w wielu aspektach i jest do wywalenia, ew. napisania od nowa), brać te raty, rok nie wieczność. Trzeba oddać pisoidom przy następnych wyborach to, co się im NAPRAWDĘ należy.

 • marywil2012

  Oceniono 8 razy 8

  jakby pis myślał głową a nie ... (no właśnie, czy oni w ogóle myślą o czymś innym niż zemście i wyciąganiu kasy ze spółek skarbu państwa?) to by zablokował możliwość podwyższania stawek albo ustanowił - ostatnią średnią z kilku miesięcy. a tak kolejny nieprzemyślany akt prawny. znaczy się buuubel

 • gibbonzlodzi

  Oceniono 15 razy 7

  Wolacy dostali grunty na własność. Teraz nie będą płacić 99 lat za użytkowanie wieczyste, tylko 20 lat opłaty przejściowej, 5 razy wyższej. Oczywiście podatek od nieruchomości co roku.

 • Oceniono 6 razy 6

  Przymiarka do podatku katastralnego ruszy od stycznia. Jak wprowadzą już podatek katastralny to domy budowane często własnymi siłami przez wiele lat staną się utrapieniem dla właścicieli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX