Nie będzie rekompensat za wzrost cen prądu? Unia Europejska może zablokować dopłaty

Robert Kędzierski
Krzysztof Tchórzewski, minister energii, zapowiedział, że państwo zrekompensuje każdemu gospodarstwu domowemu 100 proc. podwyżki cen prądu. Eksperci nie są jednak pewni, czy przepisy zdążą wejść w życie.

Jak informowaliśmy wczoraj Krzysztof Tchórzewski, minister energii, zapewnił, że rząd chce, by przeciętny Kowalski nie odczuł spodziewanych w przyszłym roku podwyżek cen prądu. Rząd zamierza bowiem stworzyć specjalny fundusz, z którego środki trafiałyby bezpośrednio do firm sprzedających energię. Nawet jeśli cena prądu faktycznie by więc wzrosła - a według ekspertów podwyżka może wynieść nawet 40 proc. - gospodarstwa domowe nie odczułyby tego bezpośrednio. 

Na przeszkodzie przepisy i kalendarz

Według ekspertów, na których powołuje się "Dziennik Gazeta Prawna" wejście w życie nowych przepisów nie jest przesądzone. Możliwe bowiem, że ich wprowadzenie wymagałoby notyfikacji Komisji Europejskiej. A to może być w zasadzie niemożliwe przez wyborczy kalendarz. Europosłów będziemy bowiem wybierać już w maju, a tymczasem kilkadziesiąt dni przed końcem roku nie ma nawet projektu przepisów, które można by zaprezentować unijnym urzędnikom. 

Tchórzewski zapowiedział też, że fundusz, z którego środki miałyby trafiać do firm energetycznych, ma być zasilany ze sprzedaży praw do emisji CO2. Problem polega na tym, że Unia może się nie zgodzić na takie przesunięcie środków. Pieniądze pozyskane z praw do emisji gazów cieplarnianych muszą bowiem służyć do redukowania ich emisji. 

Ponadto wprowadzenie rekompensat nie może naruszać prawa pomocy publicznej

Samorządy i przemysł na pewno zapłacą więcej

Wzrost cen energii z pewnością dotknie przedsiębiorców i samorządy. Ich nie chroni bowiem Urząd Regulacji Energetyki, który zatwierdza taryfy dla zwykłych konsumentów. Jak informuje TVN24 w Warszawie roczny koszt oświetlenie dróg, mostów czy prąd dla sygnalizacji wynosi 40 mln zł. Podniesienie ceny prądu o 30 proc. sprawi, że miasto będzie musiało znaleźć dodatkowo 10 mln zł. Analogicznie jest w innych miastach.  

Czytaj też: Jedzenie, paliwo, prąd. Sprawdziliśmy, co podrożeje [ANALIZA]

Podwyżki cen prądu przełożą się na wzrost cen za towary i usługi - przedsiębiorcy, którzy będą mieli rachunki za energię elektryczną wyższe o kilkadziesiąt procent w jakimś stopniu zrekompensują to podnosząc ceny. 

Więcej o:
Komentarze (113)
Nie będzie rekompensat za wzrost cen prądu? Unia Europejska może zablokować dopłaty
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 34 razy 24

  I bardzo dobrze !
  Bo jak suweren zapłaci stówę więcej miesięcznie za prąd, to raz, dwa znajdzie i widły, i osełkę do nich.... :-))

 • weredyk_pl

  Oceniono 28 razy 24

  Jeśli PiS na czymś się potknie w roku wyborczym, to najprędzej na czymś takim. Plus skarbówki szarpiące nowożeńców i ich gości (o facecie od żarówki nie wspomnę).

 • the_xy

  Oceniono 22 razy 18

  Najpierw zmusili koncerny energetyczne do dotowania PGG. Nie pomyśleli, że Taurony, Enee itp będą rekompensować wzrost kosztów podwyżkami cen dla odbiorców. Teraz z pieniędzy płaconych przez koncerny energetyczne za prawa do emisji CO2 chcą obywatelom płacić rekompensaty za wyższe kwoty rachunków...
  Przecież to yebnie...

 • somtam

  Oceniono 16 razy 14

  Jak kaczor ukrecil leb elektrowni wiatrowej, to ceny pradu musza wzrosnac. W japonii , najmniesze pole wykorzystuje sie na solary lub wiatraki. Madry bogaty zostanie ... bogaty. A glupich biednych beda gryzly psy.

 • xxl_100

  Oceniono 20 razy 14

  "Nie poszedłem na wybory, bo nie miałem na kogo głosować"
  To wybrali za ciebie bandę nieudaczników. A teraz płać. Za stanowiska w spółkach, za nowe samoloty dla tych nieudaczników i za prąd...
  Wiesz o tym, że dzięki podwyżce cen prądu o 70% zapłacisz sporo więcej za chleb, masło a i za bilet komunikacji miejskiej, prawda?

 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 13 razy 11

  Czyżby doszła kolejna opłata w rachunku za prąd?
  Mamy już przecież przesyłową, handlową ekologiczną, nieekologiczną, transportową, emisyjną, silikonową (na nowe cycki kochanek członków zarządu)... To teraz jaka? Zwrotna? Ty zapłacisz, my ci kiedyś - być może - zwrócimy?
  Przyznajcie się pisiory, że rozdając pieniądze po prostu polegliście w konfrontacji z ekonomią, bo jesteście ignorantami, z Pinokiem na czele.

 • ubrana_prawda

  Oceniono 13 razy 11

  To przyśpieszy bankructwo RP i przyczyni się do zubożenia niezamożnych warstw społeczeństwa (kolejność zdarzeń przypadkowa, choć są to naczynia połączona). Takie są skutki pobłażania lobby górniczemu (po '89, a de facto od 1945) i nieinwestowaniu w przyszłościowe źródła energii.

 • justas32

  Oceniono 15 razy 11

  Zróbmy podwyżki - a później dopłacajmy pieniądze obywatelom do rachunków żeby znieśli te podwyżki. Tylko w Polsce ...

 • darek655

  Oceniono 15 razy 11

  Bolszewikom się należały premie ,a suwerenowi podwyżki.Wyborcy PIS gratuluję dokonania drogiego dla wszystkich wyboru.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX