Była wiceminister finansów na komisji ds. VAT: "superpracownik" proponował rozwiązania prawne

Według Elżbiety Chojny-Duch, która zeznawała dziś przed sejmową komisją śledczą ds. VAT, wpływ na prawo podatkowe miała partnerka z prywatnej firmy. Chojna-Duch była wiceministrem finansów w rządzie PO-PSL.

Przed komisją śledczą ds. VAT zeznawała dziś Elżbieta Chojna-Duch, która w latach 2007-2010 była wiceministrem finansów w rządzie Donalda Tuska. Chojna-Duch mówiła, m.in. o Renacie Hayder, która - jak określiła b. wiceminister - "występowała w podwójnej roli - była doradcą społecznym ministra finansów, a równocześnie partnerem zarządzającym w międzynarodowej firmie doradczej". Jak podał przewodniczący komisji, Marcin Horała (PiS), chodzi o Ernst & Young. 

- (Hayder) w zasadzie proponowała pewne rozwiązania sprzyjające przedsiębiorcom. Jedne były bardziej kosztowne, inne mniej kosztowne dla budżetu państwa - cytuje zeznania Chojny-Duch Polskie Radio.

Chojna-Duch powiedziała też, że Hayder była "superpracownikiem".

Była wiceminister stwierdziła podczas przesłuchania, że decyzje w sprawie podatków zapadały w Kancelarii Premiera. Według Chojny-Duch "ośrodek decyzyjny" był w Kancelarii Premiera i stanowili go Janusz Palikot wraz z doradcami podatkowymi oraz minister Sławomir Nowak.

Przewodniczący sejmowej komisji, Marcin Horała stwierdził później, że z zeznań wynika, iż Sławomir Nowak "rozstrzygał na korzyść lobbystów". 

Były posiedzenia zupełnie nieformalne, poza wszelką procedurą, w KPRM, gdzie min. Nowak, szef gabinetu politycznego Donalda Tuska, można powiedzieć, „wykręcał ręce” Ministerstwu Finansów i urzędnikom, którzy twierdzili, że te rozwiązania rozszczelnią system, przyniosą straty dla budżetu państwa

- cytuje posła Marcina Horałę TVP Info. 

Według podawanych przez przewodniczącego komisji ds. VAT informacji, wiceminister Chojna-Duch miała zostać odwołana z funkcji po protestach przeciwko niekorzystnych dla budżetu państwach rozwiązaniom proponowanych przez lobbystkę z Ernst&Young. 

Elżbieta Chojna-Duch została odwołana ze stanowiska wiceminister finansów po tym, jak została wybrana do Rady Polityki Pieniężnej, której członkiem była w latach 2010-2016. 

Więcej o:
Komentarze (90)
Była wiceminister finansów na komisji ds. VAT: "superpracownik" proponował rozwiązania prawne
Zaloguj się
 • glencok

  Oceniono 47 razy 33

  proszę na przyszłość o cytaty przesłuchiwanych przez komisję, bo jak wiadomo posłowie pisu kłamią na każdym kroku więc cytowanie jednego z nich nie jest wiarygodnym materiałem.
  I dajcie info jakie konkretnie przepisy zostały "narzucone" przez lobbystów i uderzyły w budżet. Bo jak na razie to fakty są takie że pierwsze przepisy podatkowe ( odwrócony VAT na pierwsze grupy towarów, jednolity plik kontrolny) uderzające w mafie podatkowe wprowadzało PO więc coś słabo ci lobbyści działali. Fakty dajcie a nie takie puste przekazy

 • zd46

  Oceniono 28 razy 24

  Panie Horała, ustawę o SKOKach pisała kancelaria prawna z Gdyni związaną z rodziną Kaczyńskich i to ta sama co skupowała długi szpitalne dzięki usadzonemu informatorowi-lobbiście, w ministerstwie zdrowia.

 • polskirozlamacz

  Oceniono 26 razy 20

  Co to za chore podejście? Korzystne dla przedsiębiorców rozwiązania - takie jak zniesienie sankcji VAT 30% teraz nazywa się "rozszczelnianiem". I wrzuca się wszystkich przedsiębiorców do pojęcia "mafii vatowskiej". W rzeczywistości mafii vatowskiej sankcja VAT nie boli - tak samo jak nie boli ich sam podatek. Bo cała istota mafii vatowskiej jest taka, że ona działa nielegalnie i znika z pieniędzmi wyprowadzonymi z systemu. Jedyne osoby w jakie sankcja uderza to przedsiębiorcy, którzy np. zapłacili 5% VAT od dań gotowych, a po latach urząd zmienił interpretacje i domaga się od nich 8% (czyli 60% więcej!) plus 30% sankcji - łącznie 90% domiaru!

 • jamsir80

  Oceniono 21 razy 17

  ale się Horała podniecił, niczego wielkiego nie udało mus ie dowiedzieć, ale próbuje odwrócić uwagę od afery KNF. gdyby tak na poważnie coś poważnego miał, to teraz by to wypuścił żeby ratować Morawieckiego Glapińskiego i swego "suwerena" z Nowogrodzkiej. Strzelił z kapiszona i tyle w temacie, ale niech szuka, tylko niech podaje konkrety. Liczę na to, że wyciągnie naukę z poprzednich komisji Jakiego i Wasserman

 • zd46

  Oceniono 20 razy 16

  O panu Horale i jego dokonaniach, wypowiedzieli się Gdynianie w wyborach samorządowych, odrzucili karierowicza, nie wzbudził zaufania.

 • zd46

  Oceniono 19 razy 15

  Czy dalej komisji doradza W. Modzelewski? Ten sam co wprowadzał polską ustawę o VAT i ten sam, co w swojej prywatnej szkole, za duże pieniądze, uczył "jak SKUTECZNIE oszukiwać państwo i jak omijać VAT

 • maaac

  Oceniono 25 razy 13

  Pani wiceminister jak widać po zeznaniach zerwała z PSLem i wszystko wskazuje ze nawraca się na PiSizm. Jest spora szans że to po prostu dbanie o interesy męża. Ostatecznie widać jak postąpił Solorz a Jak Czarnecki i kto na dziś na tym lepiej wyszedł.
  www.skarbowcy.pl/blaster/extarticle.php?show=article&article_id=121
  >>Majątek wiceminister finansów to przede wszystkim zasługa jej męża. Jacek Duch to jeden z najbardziej znanych polskich biznesmenów z branży IT i kolekcjoner posad - wyjaśnia "Dz".
  "Dziennik": najbogatszy minister w rządzie Donalda Tuska Elżbieta Chojna-Duch, podsekretarz stanu z resortu finansów, zgromadziła majątek wart kilkadziesiąt milionów złotych.
  Jak wynika z jej oświadczenia majątkowego, ma prawie 10 mln zł w gotówce, ponad 5 mln w papierach wartościowych i szereg nieruchomości. Elżbieta Chojna-Duch jest bogatsza od premiera Donalda Tuska, od ministra finansów Jacka Rostowskiego, a nawet od Krzysztofa Bondaryka, szefa ABW, który do tajnych służb przyszedł wprost z wielkiego biznesu.<<

  >>Jacek Duch, lat 59. Absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej, specjalizacja informatyka którą ukończył w 1971 r.. W latach 1975-1977 pracował w PSI AG w Berlinie Zachodnim. Posiada wieloletnie doświadczenie zarówno w inżynierii oprogramowania jak i zarządzaniu w międzynarodowych koncernach informatycznych. W latach 1978-1993 pracował dla Digital Equipment Corporation, między innymi w kierował projektami w Monachium, Wiedniu i Paryżu. Pracował także naukowo dla NixdorfComputer AG. Od 1989 roku nadzorował tworzenie filii Digital na Węgrzech, w Czechosłowacji oraz w Polsce. W latach 1992-1993 zarządzał Digital Equipment Polska Sp. z o.o. Od roku 1993 do 1998 kierował Oracle Polska Sp. z o.o. Od 1998 roku do 2004 roku pełnił funkcję członka zarządu Prokom Software S.A., a od 2000 roku funkcję prezesa zarządu w Prokom Internet S.A., gdzie był odpowiedzialny m.in. za projekty strategiczne. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego rady nadzorczej Postdata S.A. oraz przewodniczącego rady nadzorczej Ready Sp. z o.o. oraz funkcję sekretarza rady nadzorczej Banku Pocztowego S.A. i Incenti S.A.
  Jest członkiem organizacji branżowych: American Chamber of Commerce, Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, oraz Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych. Obecnie pełni funkcje członka rad nadzorczych czeskiej spółki Asseco Czech Republic, a.s., Asseco Business Solutions S.A. oraz funkcję przewodniczącego rady nadzorczej Intotel S.A. Ponadto jest przewodniczącym Rady Dyrektorów Grupy Asseco.<<<

 • komentarz.satyryczny

  Oceniono 13 razy 9

  To był przekręt pod tytułem komisja Przyjazne Państwo, mająca w zamierzeniu uprościć przepisy i zmniejszyć biurokrację. Skandal jak oni śmieli proponować zmniejszenia podatków i upraszczanie życia przedsiębiorcom.
  Teraz jest czas dojnej zmiany, żadnego rozszczelniania systemu nie będzie. Za pomoc kobietom i własną żarówkę 600 zł domiaru a to nie jest jeszcze ostatnie słowo dojnej zmiany.

 • maaac

  Oceniono 19 razy 9

  szanowne komuszki. Doradzać to ma prawo każdy. Im kto bardziej w sprawie zamieszany tym bardziej warto go wysłuchać. Wysłuchać ale niekoniecznie posłuchać.
  Tylko w państwie bolszewickim kucharki rządzą państwem. W państwie demokratycznym kucharek się pyta o zdanie jak sprawa dotyczy pracy w kuchni. Jak sprawy będą dotyczyły leśnictwa warto zapytać leśników ale i dendrologów ale NIE piłkarzy. To więc oczywiste że w sprawach podatków wypowiadała się osoba związana z podatkami. Tyle że jeszcze raz powtórzę warto jej słuchać ale niekoniecznie posłuchać. Trzeba mieć jeszcze rozsądek by ocenić czy chodzi tylko o jej prywatny interes, interes grupy zawodowej czy jednak państwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX