Ponad 200-metrowy biurowiec stanie w centrum Warszawy. Pokryje go "skóra smoka"

Ghelamco oficjalnie zaprezentowało najnowszy projekt : Warsaw UNIT, znany wcześniej pod roboczą nazwą Spinnaker. Jednym z najciekawszych elementów architektury będzie zastosowanie elewacji typu Dragon Skin (Skóra Smoka), która reaguje na powiewy wiatru, tworząc niepowtarzalne obrazy.

Na rogu ulic Prostej i Pańskiej, przy rondzie Daszyńskiego Ghelamco Poland buduje nowy biurowiec. Dotychczas znany był pod roboczą nazwą Spinnaker, ale jego oficjalna nazwa to Warsaw UNIT. Nowoczesny obiekt będzie miał 202 metry wysokości, z czego 180 przypadnie na budynek, a reszta na urządzenia techniczne na dachu. Na 45 piętrach znajdzie się około 57 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej, a obiekt będzie kosztował blisko 200 mln euro (blisko 900 mln złotych). 

Według inwestora, firmy Ghelamco Poland, nazwa budynku odwołuje się do jego architektury i jej modernistycznych korzeni - budynek ma nawiązywać swoim wyglądem do zaprojektowanej przez Le Corbusiera Jednostki Marsylskiej. Przy okazji nawiązuje także do pozostałych budynków postawionych przez Ghelamco w okolicy - Warsaw Spire i The Warsaw Hub. 

Warsaw UNIT to nasz kolejny projekt przy rondzie Daszyńskiego. Za sprawą Warsaw Spire okolica zaczęła zmieniać swój charakter. Dziś jest największym placem budowy w Polsce. Na naszych oczach rośnie tu nowe centrum Warszawy. W najbliższej okolicy powstają biura, hotele, mieszkania, miejsca na sklepy i gastronomię oraz atrakcyjna przestrzeń publiczna. Uważam, że w 2021 roku miejsce to stanie się wizytówką nowoczesnej stolicy

- mówił dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland Jarosław Zagórki, cytowany w komunikacie prasowym spółki. 

Deweloper twierdzi, że jednym z najciekawszych elementów architektury Warsaw UNIT będzie zastosowanie elewacji typu Dragon Skin (Skóra Smoka), która reaguje na powiewy wiatru, tworząc niepowtarzalne obrazy. 

Na parterze budynku będzie miejsce na lokale usługowe i gastronomiczne dostępne dla wszystkich. Warsaw UNIT będzie miał parking na 450 aut, który zajmie aż 8 poziomów w części naziemnej i 3 poziomy w części podziemnej. 

Ukończenie obiektu przewidywane jest na początek 2021 roku. Obecnie zakończono prace nad częścią podziemną.  

Więcej o:
Komentarze (37)
Ghelamco prezentuje Warsaw UNIT, nowy biurowiec w stolicy
Zaloguj się
 • pedro.666

  Oceniono 21 razy 11

  Z dwojga złego wolę skórę smoka od kaczych piór. Dobrze, że Jaki nie wygrał. Uf.

 • iceberg69

  Oceniono 6 razy 6

  > Na rogu ulic Prostej i Pańskiej

  Czy te dwie ulice nie są do siebie równoległe? Gdzie jest ich "róg"?

 • qawsedrftg

  Oceniono 12 razy 6

  Boski żagiel niepowiemkogo miał być niesamowity i świetlisty. Ale jak to często bywa, wizualki jedno a rzeczywistość drugie, przynajmniej jeśli chodzi o materiał elewacji. Bo ogólny kształt jest całkiem niezły.

 • achaszwerosz

  Oceniono 9 razy 5

  Sroty pierdoty, pod koniec budowy inwestor zrezygnuje z pierwotnego plany, pokryje wszystko ohydnyą mieszanką szkła aluminium i glazury a architekt odżegna się od projektu i zażąda odszkodowania, którego nie dostanie. Warszawskaa klasyka gatunku, januszowego.

 • anna_pot

  Oceniono 5 razy 5

  warsaw unit - cóż za wspaniała nazwa

 • c.t.k

  Oceniono 5 razy 3

  Klechy też idą w biurowce,a że nosa do szmalu mają,dostęp do planów zagospodarowania,przed ich powstaniem,też:)) warto patrzeć gdzie inwestują

 • kisssmyass

  Oceniono 2 razy 2

  możnaby obedrzeć ze skóry jednego karzełka i obciągnąć przynajmniej górną część.......anteny....

 • zarator

  Oceniono 2 razy 2

  Skóra smoka? Na cześć reptilian?

 • maguniaklikunia

  Oceniono 2 razy 2

  Pamiętam kiedyś za czasów PRLu domki i nawet wille, budynki użyteczności publicznej wykańczano także elewacją z potłuczonych talerzy porcelanowych. A więc talerze i kubki z Ćmielowa, Włocławka i Wałbrzycha wykorzystywane były do ozdabiania elewacji. Nawet hala targowa na Żoliborzy miała takie wykończenie. Cóż może być i pierze kacze i skóra smoka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX