Na przekop Mierzei Wiślanej wydaliśmy ponad 4,3 mln zł. Sama budowa w tym roku nie ruszy

Budowa przekopu przez Mierzeję Wiślaną jeszcze nie ruszyła, ale na prace przygotowawcze wydaliśmy już kilka milionów złotych - napisał minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk w odpowiedzi na poselską interpelację.

Interpelację adresowaną do premiera złożyła 6 listopada posłanka PO Katarzyna Osos. Zadała trzy pytania:
- Na jakim etapie jest realizacja tej inwestycji?
- Kiedy rozpoczną się prace ziemne?
- Czy dalej inwestycja ta jest jednym z głównych priorytetów obecnego rządu?

Ponad 4,3 mln zł na przekop, który jeszcze nie ruszył

Odpowiedzi udzielił minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk. Ujawnił on między innymi, że w 2017 roku i w okresie od stycznia do września 2018 roku, realizacja Programu wieloletniego na lata 2016-2022 "Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską" kosztowała łącznie 4,321 mln zł, z czego znaczną część tych pieniędzy (3,5 mln zł) wydano w ubiegłym roku. Minister wyliczył, co za te pieniądze udało się zrealizować. Chodzi o prace przygotowawcze, m.in. dokumentację geologiczną, mapy, inwentaryzacje (m.in. ptaków i innych zwierząt), opracowania wpływu inwestycji na brzeg i plaże Mierzei. To niewielka część całej kwoty, jaką rząd chce wydać na przekop - ma to być 880 mln zł.

W tym roku na Mierzei Wiślanej prace przygotowawcze

Teraz trwają prace poprzedzające roboty budowlane: poszukiwanie i rozpoznawanie złóż bursztynu, badania ferromagnetyczne i prace archeologiczne. Inwestor, którym jest Urząd Morski w Gdyni, chce te prace zakończyć w tym roku. Także w tym roku inwestor chce zawnioskować o uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji - najpierw jednak musi dostać inną potrzebną decyzję - środowiskową.

Także w tym roku planowane jest rozpoczęcie procedury przetargowej, która wyłoni wykonawcę robót budowlanych. W przyszłym ma odbyć się wycinka drzew i krzewów. To, kiedy rozpoczną się właściwe roboty budowlane, zależy od przebiegu tych wszystkich procedur, w tym rozstrzygnięcia przetargu. Oddanie do użytkowania kanału żeglugowego planowane jest na 2022 rok.

O przekopie Mierzei Wiślanej więcej przeczytasz m.in. tutaj:

- Jarosław Kaczyński wbija słupek i zaczyna przekop Mierzei Wiślanej. Ekspert: To zwróci się za 500 lat

- Jarosław Kaczyński rozpoczął przekop Mierzei Wiślanej, a decyzji nadal brak. Są nowe zastrzeżenia

- Wydała krytyczną opinię na temat przekopu Mierzei Wiślanej. Dwa tygodnie później straciła pracę

Więcej o:
Komentarze (117)
Na przekop Mierzei Wiślanej wydaliśmy ponad 4,3 mln zł. Sama budowa w tym roku nie ruszy
Zaloguj się
 • telewy2

  Oceniono 46 razy 44

  Ośmiorniczki poproszę, ha, ha, ha. Wyborcy pis'u, to ile byłoby tych ośmiorniczek za to wbicie słupka? Licząc po 100 za ośmiorniczki wychodzi mi tylko 40tyś porcyjek. Ha, ha, ha

 • js08836

  Oceniono 33 razy 31

  Zakup słupka ,to 99 % dotychczasowych kosztów. Bareja rży ze śmiechu w zaświatach. MIŚ z wielkich liter.

 • sector23

  Oceniono 29 razy 25

  Jestem przekonany, że główny pomysłodawca, promotor oraz motor napędowy tej absurdalnej inwestycji, z uporem godnym lepszej sprawy brnący w nią, pomimo wszystkim sygnałów o szkodliwości oraz ekonomicznemu nonsensowi tego pomysłu zapłaci w końcu za skutki własnego idiotyzmu.

 • zgred151

  Oceniono 21 razy 17

  4,3 miliona to dopiero poczatek , Jestem pewien ze skonczy sie na kilku miliardach przynajmniej a przesmyku nie bedzie , bo i po co ?

 • kemor234

  Oceniono 23 razy 17

  Jednym słowem ta zapowiadana "inwestycja", będąca tak na prawdę przeogromną ingerencją w naturę to właściwie nadal mrzonką jest. Może i dobrze.
  Z MORZEM SIĘ NIE WYGRA !!! MORZE ZABIERZE CO JEGO !!!
  Polacy też w końcu odzyskają swoje Państwo ...

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 22 razy 16

  Na organizacje obchodow 100 lecia odzyskania niepodleglosci wydalismy 250mln. PLN, przekop Mierzei to przy tym istny Black Friday.

 • Stan Brost

  Oceniono 15 razy 15

  juz ponad 4mln zl. kosztowala zabawa kurdupla w piasku

 • wmr2000

  Oceniono 17 razy 15

  CPK to dopiero będzie przekręt!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX