Afera KNF. Na czym polegał plan Chrzanowskiego? Tajemnica "chokoboms"

Były przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski przedstawił Leszkowi Czarneckiemu plan wsparcia Getin Noble Banku - zwraca uwagę "Rzeczpospolita". Pomysł miał polegać na emisji przez bank tzw. obligacji hybrydalnych, niedostępnych na razie na rynku polskim.
Wszystko wskazuje na to, że Chrzanowski chciał "upiec własną pieczeń" i nowatorskim rozwiązaniem, nad którym trwały prace, podeprzeć ofertę korupcyjną dla Czarneckiego

- informuje "Rzeczpospolita". Tym nowatorskim rozwiązaniem miały być obligacje hybrydalne. Chodzi o tzw. CoCo bonds, w stenogramach rozmowy byłego już szefa Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego z Leszkiem Czarneckim błędnie zapisane jako "chokoboms" ("schokobons" to typ cukierków). 

fragment stenogramu rozmowy Leszka Czarneckiego z Markiem Chrzanowskim (za: wyborcza.pl)fragment stenogramu rozmowy Leszka Czarneckiego z Markiem Chrzanowskim (za: wyborcza.pl) .

Najogólniej rzecz ujmując, CoCo bonds to typ obligacji zamiennych. To papiery, które w określonych sytuacjach mogą zostać zamienione na akcje spółki, która je wyemitowała. Co ważne, CoCo bonds mogą być zaliczone do tzw. kapitału dodatkowego banku, dzięki czemu rośnie jego współczynnik wypłacalności. Innymi słowy, osiąga się efekt podobny do dokapitalizowania banku - jego sytuacja finansowa wygląda lepiej.

To właśnie emisję tego typu obligacji miał sugerować Czarneckiemu Chrzanowski. Były przewodniczący KNF zwracał jednak uwagę, że takiego rozwiązania "oficjalnie w polskim prawie nie mamy", i że Ministerstwo Finansów może je zablokować. Chrzanowski dodawał, że czeka na opinię departamentu prawnego, bo "jeszcze jeden bank chce z tego typu instrumentów skorzystać w przyszłym roku, i to jest dobrze, bo oni by przetarli ścieżkę".

Od czasu marcowej, nagranej przez Chrzanowskiego rozmowy z Czarneckim, stan prawny się nie zmienił, nadal nie ma możliwości emitowania CoCo bonds. Podobno trwają jednak prace nad udostępnieniem takiej możliwości. A przynajmniej - miały trwać w marcu. Wprowadzenie takiej konstrukcji do polskiego prawa wymagałoby m.in. nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, ale w projekcie nowelizacji tego dokumentu z września br. niczego o CoCo bonds nie było.

Z nagrań rozmowy Chrzanowskiego z Czarneckim, opublikowanych przez "Gazetę Wyborczą", a potem "Dziennik Gazetę Prawną" wynika, że alternatywnym rozwiązaniem, forsowanym przez prezesa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego Zdzisław Sokal, było przejęcie banków Czarneckiego przez inny bank.

O aferze KNF możesz przeczytać też m.in. w tych artykułach:

- Mateusz Morawiecki powołał nowego szefa KNF. Został nim Jacek Jastrzębski

- Czy Zdzisław Sokal został powołany do KNF zgodnie z prawem?

- Afera KNF przybiera na sile. Cztery powody, dla których powinna cię interesować

- "Sokal go zje". Czarnecki twierdzi, że człowiek prezydenta groził audytorowi Getin Noble Banku

- Zakończyło się przesłuchanie Leszka Czarneckiego ws. KNF. Był w prokuraturze prawie 12 godzin

- Szef NBP o nocnym spotkaniu: Musieliśmy się spotkać o takiej porze ze względu na szum medialny

Prezes NBP na antenie TVP: "Są dwie osoby, które chcą rozchwiać system finansowy w Polsce"

Więcej o:
Komentarze (26)
Afera KNF. Na czym polegał plan Chrzanowskiego? Tajemnica "chokoboms"
Zaloguj się
 • remoteisland

  Oceniono 13 razy 13

  Coco bonds to coś takiego, co doprowadziło do światowego kryzysu finansowego w 2007-2008. Banki hipoteczne, które udzielały hipotecznych kredytów każdemu emitowały tego typu papiery a tacy jak Merill Lynch je kupowali i dalej odsprzedawali. A potem było tylko wielkie BUM. Chrzanowski jest bez wątpienia kryminalistą, bo za opiekę nad biznesem żąda haraczu zupełnie łysy z bejsbolem żąda haraczu od drobnego sklepikarza na osiedlu
  Poza tym jest albo debilem, bo niczego się nie nauczył na historii kryzysu 2007-2008 albo zwykłym złodziejem, który postanowił powtórzyć stary numer.
  Jeśli Chrzanowski jest łysym z bejsbolem wymuszającym haracz, to kim są jego mocodawcy? MAFIA. PiSowska MAFIA.

 • justas32

  Oceniono 17 razy 13

  Każdy wie że Chrzanowski był tylko słupem. Pytanie czy dla Glapińskiego - czy też Glapiński też był tylko słupem a kasa wędrowała dużo wyżej ...

 • justas32

  Oceniono 13 razy 11

  Ciekawe ile takich ofert zostało przyjętych i nie trafiło do prasy. Po wyborach powinno się ogłosić dla nich amnestię i wyświetlić ile kasy i jakimi drogami trafiało do bossów Mafii Pisowskiej ...

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 13 razy 11

  Pisuary będą chciały utopić Chrzanowskiego i umyć rączki, ale się nie da. Zbyt dużo powiązań.
  A co na to oborowa z wytapetowaną za 200 tys. zdradziecką mordą, bo jej się należało, która go powołała na szefa?

 • oloros11

  Oceniono 13 razy 9

  Chrzanowski nie poszedl tam bez wiedzy samej gory - oni chca przejac wszystko od bankow do Lidla - taki maja bolszewicki plan - niestety tym razem ich zlapali z opuszczonymi gaciamino i kombinuja jak kon pod gore - stosujac stara leninowska etode obsrywania przeciwnika , lamania jego wiarygodnosci zeby sie na koncu nie okazalo ze winny jest ten ktory sprzedal dyktafon bankierowi

 • nabbuko

  Oceniono 8 razy 8

  Ja jestem spokojny i ufam, że organy państwa sprawę wyjaśnią, winnych ukarzą. Jedyne, co mnie trochę niepokoi, to że zajmują się tym tędzy spece, którzy pomyśleli, że rozmowa dotyczy cukierków...

 • Stefan Ziemiański

  Oceniono 7 razy 7

  Powołano Jastrzębskiego, ponoć jeszcze większy patriota niż Chrzanowski. Zapowiada się jeszcze weselej.

 • polsilver100

  Oceniono 9 razy 5

  Jak tak spojrzeć na jego pysk to powoli przekształca się w trzeciego Kaczyńskiego

 • logopeda9

  Oceniono 4 razy 4

  To robota Glapinskiego. To był człowiek od czarnej roboty w Porozumieniu Centrum czyli pozyskiwaniu środków dla organizacji wszelkimi środkami i na granicy prawa. Facet dużo wie, za dużo żeby go wywalić na pysk. Ten manewr trzeba z nim uratować.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX