Polska elektrownia atomowa ma ruszyć do 2033 roku. Wciąż nie wiadomo, gdzie powstanie

Rząd przedstawił założenia polityki energetycznej do 2040 roku. Ambitnie planuje postawić elektrownię jądrową do 2033 roku i powoli zwiększać udział OZE w produkcji energii. Wciąż ważny będzie węgiel.

Rząd przedstawił projekt "Polityki energetycznej Polski do 2040 roku (PEP2040). W planach założono zwiększenie udziału energii z odnawialnych źródeł energii (OZE) w końcowym zużyciu energii brutto oraz postawienie w Polsce elektrowni jądrowej do 2033 roku. 

Atomowe plany rządu

Rząd chce do 2033 roku postawić pierwszy blok elektrowni atomowej o mocy 1-1,5 GW. Łącznie, do 2043 roku, mają zostać uruchomione bloki o mocy od 6 do 9 GW. 

Musimy zdecydować się na wybór lokalizacji, dokonać wyboru modelu finansowego, modelu technologicznego i wyboru generalnego wykonawcy oraz uprościć formalną stronę procesu inwestycyjnego 

- mówił minister energii Krzysztof Tchórzewski. 

Ministerstwo Energii nie ukrywa, że chciałoby, aby elektrownia atomowa powstała z udziałem kapitałowym (a więc podmiotów prywatnych). Jednak na ostateczne decyzje trzeba będzie poczekać. Kolejne bloki energetyczne miałyby być oddawane co parę lat, gdyż planowane jest oddanie kolejnych czterech w latach 2033-39 i kolejnych w latach 2041 i 2043. 

Te jądrowe ambicje resortu energii i całego rządu mogą jednak nie być realne. Eksperci zwracają uwagę na fakt, że obecnie kolejne plany budowy elektrowni atomowej (pierwsze plany były jeszcze za czasów PRL) są na dość wczesnym etapie, a obecnie toczący się proces administracyjny dotyczy elektrowni o mocy 3,7 GW i nie rozpoczęto żadnych postępowań dotyczących kolejnych obszarów. Co więcej, nie ma nawet wytypowanych potencjalnych lokalizacji nowych elektrowni. 

Na oddanie do użytku elektrowni jądrowej w 2033 r. nie pozwalają obecnie obowiązujące przepisy w zakresie wymaganych zezwoleń i pozwoleń. Dodatkowo projekt jądrowy jest znacząco opóźniony i nie jest znany żaden realny harmonogram jego przygotowania. Dodatkowe wątpliwości budzi fakt, iż obecnie toczący się proces administracyjny zmierzający do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla elektrowni jądrowej (pierwsza ważna inwestycyjna decyzja administracyjna), obejmuje przedsięwzięcie o mocy do 3,7 GW i dotyczy określonego obszaru. Nie są wszczęte kolejne postępowania zmierzające do uzyskania pozwoleń dla nowych bloków. Tak więc już samo założenie oddawania co dwa lata nowego bloku jądrowego nie jest możliwe do realizacji. Co więcej nie ma wytypowanych nowych lokalizacji dla kolejnych bloków, a "pojemność" lokalizacji, w których projekt jądrowy jest obecnie realizowany jest wyczerpana

- twierdzi Dominik Gajewski, radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan. 

Odnawialne źródła energii - 21 proc. do 2030

W ramach PEP2040  do 2030 roku Polska ma osiągnąć 21 procent udziału OZE w końcowym zużyciu energii. Ten wzrost ma się odbyć dzięki:

1. Zwiększeniu udziału OZE w transporcie do 10 proc. w 2020 i 14 proc. w 2030, co ma być osiągnięte poprzez wzrost zużycia biokomponentów dodawanych do paliw ciekłych oraz większy nacisk na zastosowanie biopaliw zaawansowanych (niespożywczych) a także paliw pochodzących z recyklingu paliw stałych. Do tego ma dojść większe wykorzystanie energii elektrycznej w transporcie. 

2. Zwiększeniu udziału OZE w ciepłownictwie i chłodnictwie o 1-1,3 pkt proc. rocznie, co ma być osiągnięte poprzez zwiększenie wykorzystania biomasy i odpadów jako źródła energii (ciepła). Do tego ma rosnąć udział energii z biogazu. Rosnąć ma też udział energii geotermalnej. Planowane jest też lepsze wykorzystywanie energii słonecznej. 

3. Zwiększenie udziału OZE w elektroenergetyce, czyli przy wytwarzaniu energii. Decydenci panują, że udział OZE w produkcji sięgnie 27 procent (21 proc. końcowego zużycia). Ma to zostać osiągnięte poprzez zwiększenie udziału energii słonecznej w produkcji energii oraz produkcji energii z farm wiatrowych na morzu. Rząd nie chce zwiększać udziału energii z wiatraków stawianych na lądzie. Wskazuje tu na problemy z akceptacją społeczną oraz fakt, że na lądzie wiatr nie jest pewnym i stabilnym źródłem energii. Oczywiście w PEP2040 nie zapomniano o możliwościach pozyskiwania energii elektrycznej z biomasy i biogazu oraz z wody. W dokumencie wskazuje się jednak, że Polska ma niewielki potencjał wodny. 

Warto zauważyć, że Rada Europejska przyjęła w 2014 roku plan, w którym założono, że do 2030 roku w całej UE osiągnięty zostanie 32 proc. udział OZE w końcowym zużyciu energii brutto. 

Węgiel nadal potrzebny

W planach do 2040 roku nadal istotny jest węgiel. Osiągnięte ma zostać, co prawda, zmniejszenie udziału węgla w produkcji energii do 60 procent, ale nadal pozostanie on (zarówno węgiel kamienny, jak i brunatny) najważniejszym surowcem energetycznym w naszym kraju. 

Więcej o:
Komentarze (44)
Polska elektrownia atomowa ma ruszyć do 2033 roku. Przedstawiono strategię energetyczną
Zaloguj się
 • labeo

  Oceniono 12 razy 12

  Polska elektrownia atomowa jest jak zajączek, tzn. trzeba go gonić a nie złapać.

 • tedek1

  Oceniono 10 razy 10

  Oto przykład jak mści się polityka "ad hoc"znak rozpoznawczy wszystkich polskich polityków... Jaki inny kraj było stać na anulowanie budowy zaawansowanej w 80% na którą wydano ok.4 mld $ - przypomnę chodzi o Zarnowiec.
  Obecnie jest podobnie - współcześni polscy amisze zjednoczeni pod sztandarem Radia M.i TV Tr.odrzucaja OZE,bo lepiej wdychac truciznę smogowa i cofnąć obywateli do XIXw.
  A XIXw.to wiek węgla,XXw.to wiek atomu,a XXIw.to wiek OZE.

 • qawsedrftg

  Oceniono 17 razy 9

  Toż przecież to są bajki w celu uzasadnienia istnienia Ciał Doradczych Rozwojowych itd. Tak jak nasz ukochany Baranov Intercontinental - nikt nie chce tego budować, ziemi się nie skupuje, może i lepiej bo potem by trzeba było sprzątać. Przekop mierzei (Putin przewściekły), milion elektrycznych syrenek, elektryczne autosany szumiąc mkną, śmigłowce w armii i inne takie. POPiS na całego.

  A mądry Orban rozbudowuje elektrownię w Paks. Robią to Rosjanie, styropianowcy by się wściekli...

 • vito60

  Oceniono 7 razy 7

  Zupełnie jak z tym promem ze Szczecina. Jak się nazywa ,, stępka" pod elektrownie atomową?

 • zz1026

  Oceniono 7 razy 7

  niesamowite
  wedlug pierwszych planow miala byc juz 2 2010 potem w 2015
  teraz 2033?

  czy jest w tym kraju ktos na tyle naiwny ze w to uwierzy?

 • totus.tytus

  Oceniono 7 razy 5

  No i duszpasterstwo energetyki atomowej trzeba powołać (o ile jeszcze nie ma, co byłoby oburzające!), ordynariat atomowy i zacząć od budowy kościoła przy elektrowni. Nie! najpierw i tak plebania. A na "mszach świętych atomowych" będzie zbierane na tacę "na budowę elektrowni". Jeśli w danej lokalizacji okaże się, że nie będzie elektrowni, to nic - kościół z plebanią i parafią pozostanie, i będzie utrzymywany przez skarb państwa, czyli normalnie.

 • Mac Kacz

  Oceniono 5 razy 5

  Bajki i mrzonki.
  Czesi . Slowacy .Wegrzy .....poprostu buduja nie gadaja .My od 30 lat bla bla bla

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX