PSL chce siedmiogodzinnego dnia pracy. Ale tylko dla rodziców. Są już pierwsze głosy krytyki

PSL chce, by rodzice pracowali krócej o godzinę i ogłasza projekt "Godzina dla rodziny" Próbuje w ten sposób odpowiedzieć na projekt "Rodzina 500 plus" z sukcesem wprowadzony przez PiS. Ludowców już spotkała krytyka.

PSL złożył w Sejmie projekt ustawy, która skraca czas pracy rodziców do siedmiu godzin dziennie. Program "Godzina dla rodziny" jest kierowany do zatrudnionych, którzy mają dzieci poniżej 15 roku życia.

W przypadku, gdy oboje rodziców pracuje z krótszego dnia mogłoby skorzystać jedno z nich.

PSL uzasadnia swój projekt tym, że dzieci w przedszkolach i żłobkach spędzają tyle ile rodzice w pracy - 40 godzin tygodniowo. 

- Chcemy zmienić podejście państwa polskiego w jeszcze lepszy sposób do polskich rodzin. Od dwóch lat nie mamy nowych inicjatyw ze strony rządu dotyczących poprawy funkcjonowania rodzin, ich bezpieczeństwa finansowego, ale również godzenia życia zawodowego z życiem rodzinnym – powiedział na piątkowej konferencji w Sejmie lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Pierwszy raz projekt ten ludowcy złożyli w Sejmie wiosną 2017 r. Mimo przychylnych głosów rodziców i związków zawodowych posłowie partii rządzącej zagłosowali przeciwko dobrej zmianie i odrzucili projekt już w pierwszym czytaniu.

Właściciele firm bez entuzjazmu

Reakcje na pomysł PSL postanowił sprawdzić Puls Biznesu. Właściciele firm mają sporo wątpliwości.

Wprowadzenie w życie tego rozwiązania będzie miało niekorzystny wpływ na przemysł. W przypadku większych firm może to oznaczać konieczność zatrudnienia dziesiątek, a może i setek nowych pracowników, co zwiększy koszty zatrudnienia. Byłby to kolejny czynnik, oprócz m.in. wzrostu cen energii elektrycznej, który zwiększy koszty produkcji.

- tłumaczy Piotr Lisiecki, prezes grupy Boryszew.

Joanna Szwajkowska, prezes Wuzetem wylicza z kolei, że zaledwie jedna godzina "wolnego" dziennie w skali roku daje miesiąc dodatkowego urlopu.

Czytaj też: PSL chce nawet 500 zł dodatku dla rencistów i emerytów. Projekt w Sejmie. ZUS: "Nie zdążymy, nie mamy środków"

Według innych przedstawicieli firm pomysł PSL utrudni działanie fabryk  - na przykład takich, w których praca prowadzona jest w systemie trzyzmianowym. 

Pomysł ludowców to kolejna próba odpowiedzi na program "Rodzina 500 plus" - jeden z największych sukcesów PiS. Wczoraj swoją wizję zmian w programie przedstawiła Platforma Obywatelska postulując m.in. odebranie dodatku bezrobotnym

**

Więcej o:
Komentarze (141)
PSL chce siedmiogodzinnego dnia pracy. Ale tylko dla rodziców
Zaloguj się
 • dante_waw

  Oceniono 42 razy 40

  Moze jakas rewolucyjna propozycja aby rolnicy placili podatki??? Kosiniaczku??

 • glencok

  Oceniono 34 razy 22

  jasne, nie wystarczy że pracuję na bogatsze ode mnie rodzinki w ramach 500+. Niech się jeszcze poopier..ją na mój koszt

 • g.lesio

  Oceniono 31 razy 21

  Ja bym w ogóle zakazał pracować rodzicom bo praca przecież przeszkadza im w w wychowaniu dzieci i prokreacji.
  Tak samo księża posiadający dzieci nie powinni spełniać obowiązków kapłańskich a zamiast tego zająć się bardziej swoimi dziećmi i kochankami bo najważniejsza jest rodzina.

 • tedek1

  Oceniono 20 razy 14

  Pytanie tylko co z tymi co beda pracowac 8 godzin, przez 1 godzine beda robic za dwoje (dwoch)? Przeciez zaden pracodawca nie zatrudni dodatkowych pracownikow, tylko obowiazki przerzuci na reszte szczegolnie w sektorze publicznym np. adm., gdzie 1 etat to 8 godzin, a nie 7 godzin.
  Przykro to mowic, ale nie mam zamiaru rypac za ta sama stawke za kogos.
  Do pracy idzie sie pracowac, a nie odpoczywac, jezeli ktos ma problem z opieka nad dziecmi, a przeciez niektorzy pracuja juz 7 godzin (matki "karmiace") to niech robi na 3/4 etatu.

 • red_fang

  Oceniono 15 razy 13

  Ta propozycja jest niekonstytucyjna. Według konstytucji nie można dyskryminować pracowników, a tutaj mielibyśmy do czynienia z ewidentną dyskryminacją bezdzietnych. Pracowaliby dłużej, a zarabialiby mniej i nie miałoby to żadnego uzasadnienia ekonomicznego.

 • wisniawy

  Oceniono 11 razy 11

  Ja bym wprowadził dla rodziców 7dniowy tydzień pracy. Jak wiadomo rodzic najlepiej wypoczywa w pracy. Może sobie w spokoju wypić kawę, nie musi ze spuszczonymi gaciami wybiegać z kibla bo właśnie jego berbeć zrzucił na siebie szafkę, nie musi co chwilę rozstrzygać sporów, nie słyszy krzyków, kłótni, jęczenia itp. Nic tylko chodzić do pracy :p

 • szats69

  Oceniono 15 razy 11

  I to nie jest "godzina dla rodziny" bo czy małżeństwo bezdzietne nie tworzy rodziny?! Już mam dość tego kultu dziecioróbstwa. Jeśli komuś ciężko zajmować się dziećmi, to niech ich nie płodzi - nie ma takiego obowiązku. A jeśli ktoś się na to decyduje, to niech to przemyśli i zaakceptuje konsekwencje. Bo teraz jest taka sytuacja, że cała reszta ponosi konsekwencje czyichś prywatnych wyborów i musi się zrzucać na różne przywileje. Twoj prywatny wybór, twoje konsekwencje, twoje pieniądze, twój czas, twoje koszty. Nikogo innego.

 • Oceniono 13 razy 11

  A co z opiekunami starszych osób? Im też by się należało. A tak w ogóle to zróbmy wszystkie poniedziałki wolne, żeby po niedzieli odpocząć.

 • Konrad Jeleń

  Oceniono 10 razy 10

  Raz, ze totalnie ich poj***lo, nie maja ekonomicznej - stad te brednie. Ale wynagradzanie rodzicow 5h wolnego w tygodniu to kara dla tych, ktorzy nie maja dzieci.

  Wystarczy odwrocic sobie ten cudowny pomysl: „obywatele, ktorzy nie maja dzieci beda od dzisiaj zmuszeni do pracy dodatkowe 5h w tygodniu”

  Na stos z ch***m

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX