Afera Getback. Prokuratura stanęła okoniem ws. wyjścia z aresztu Piotra Osieckiego za 108 mln zł

Prokuratura odmówiła we wtorkowy poranek przyjęcia poręczenia majątkowego za byłego prezesa Altus TFI Piotra Osieckiego - poinformowała PAP mec. Katarzyna Szwarc, pełnomocniczka Osieckiego. Kilka godzin później sąd apelacyjny nakazał prokuraturze przyjęcie poręczenia.

W poniedziałek 26 listopada warszawski sąd okręgowy zdecydował, że Piotr Osiecki, były prezes Altus TFI oraz Jakub Ryba, były członek zarządu spółki, mogą 29 listopada opuścić areszt. Za Osieckiego zadeklarowano najwyższe w historii polskiego sądownictwa poręczenie majątkowe w wysokości 108 mln zł. Zażalenie na decyzję sądu złożyła Prokuratura Regionalna w Warszawie

We wtorek rano, gdy obrońcy Piotra Osieckiego chcieli złożyć w prokuraturze poręczenie - weksle in blanco na kwotę 108 mln zł - nie zostali wpuszczeni do budynku. 

To absolutne bezprawie. Postanowienie sądu o zwolnieniu z aresztu poręczeniu jest wykonalne, a prokuratura je blokuje. Tylko sąd może orzec o jego wstrzymaniu, a na tę chwilę takie orzeczenie nie zapadło

- mówiła mec. Katarzyna Szwarc, cytowana przez PAP. Jak informował "Puls Biznesu", prokurator miał przekazać obrońcom, że ewentualne poręczenie przyjmie dopiero po rozpatrzeniu przez sąd apelacyjny zażalenia na poniedziałkową decyzję sądu okręgowego. 

I będzie musiał to zrobić, bo sąd apelacyjny odrzucił wniosek prokuratury. 29 listopada Piotr Osiecki i Jakub Ryba będą mogli opuścić areszt.

Co zarzuca się Osieckiemu?

Piotr Osiecki i Jakub Ryba, byli członkowie zarządu Altus TFI, zostali zatrzymani przez Centralne Biuro Antykorupcyjne 31 sierpnia br. Od tego momentu przebywają w areszcie.

Ich zatrzymanie miało związek z aferą Getback. Prokuratura zarzuca mężczyznom, że działając w zmowie z byłym prezesem Getback Konradem K. wyrządzili windykatorowi szkodę majątkową w wysokości co najmniej 160 mln zł. O tyle zawyżona miała być cena spółki EGB Investments (również spółki windykacyjnej), sprzedanej przez Altus TFI Getbackowi.

Więcej o:
Komentarze (87)
Były prezes Altus TFI miał wyjść z aresztu za 108 mln zł poręczenia. Niespodziewanie, prokuratura stanęła okoniem
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 41 razy 15

  Weksel in blanco? W dupę sobie wsadźcie takie "poręczenie" :-))
  Pamiętajcie, też, że kasa na poręczenie, MUSI być legalna i udokumentowana.

 • karrampa

  Oceniono 32 razy 10

  Poręczenie w postaci weksli ?!?
  To jakieś jaja. Weksle to może każdy Ziutek wystawić i na 10 mld.

 • remo29

  Oceniono 12 razy 8

  Pan Zbyszek musi jakoś pokazać, że "państwo zadziałało", bo PiS na razie tylko o tym mówi.

 • vikosiula

  Oceniono 9 razy 7

  Obie spółki EGB i Getback mają dostęp do rejestru PESEL i ...tylko tym firmom windykacyjnym wydano pozytywne decyzje.

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 7 razy 3

  Widze ze masa osob tu nie wie co to jest weksel a juz in blanco to dla nich czarna magia ................. pewnie kojarzy im sie ze in blanco to weksel wystawiony przez kogos "anonimowego".
  To tak zeby wiedzieli ............ weksel in blanko to weksel bez wpisanej sumy ale ze wszelkimy danymi wystawcy i "nabywcy " weksla do weksla in blanco stosuje sie dodatkowo umwe w ktorej zawarte jest kiedy i na jaka kwote taki weksel mozna wypelnic. To tak w skrócie .

 • zielony listek

  Oceniono 13 razy 3

  Prokurator ma rację. Przecież sprawa będzie rozpatrywana przez sąd apelacyjny.No a tak naprawdę jakie to poręczenie wekslami.Kasa powinna być realna.

 • kac

  Oceniono 8 razy 2

  Odparowało zdaje się przeszło 2 miliardy, teraz poręczenie na ~100 milionów. Coś małe ono.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX