Grażyna Wolszczak: "Heloł! Nie dajmy się truć". Aktorka pozywa Polskę i stolicę za smog [WIDEO]

10 stycznia sąd rozpatrzy sprawę Grażyny Wolszczak. Aktorka pozwała Skarb Państwa i Warszawę za niewystarczającą walkę ze smogiem. Domaga się 5 tysięcy złotych odszkodowania, które zamierza przeznaczyć na cele społeczne. Zobacz cały wywiad Łukasza Kijka z Grażyną Wolszczak. 

- Państwo ma obowiązek zapewnić obywatelowi dostęp do świeżego powietrza. Nie dajmy się truć, wdychamy przecież jakąś bombę biologiczno-chemiczną – mówi aktorka w rozmowie z Łukaszem Kijkiem.  

Grażyna Wolszczak domaga się 5 tys. złotych odszkodowania. – Tu nie chodzi o pieniądze, ale zwrócenie uwagi na problem oraz podniesienie świadomości społecznej – dodaje aktorka. Jeśli wygra, pieniądze przeznaczy na cele społeczne i na walkę z zanieczyszczeniem środowiska.

- Mam znajomych, do których dzwonię, bo mamy się spotkać, a oni mówią przepraszam leżę dziś pod oczyszczaczem powietrza. Alergicy mają jeszcze gorzej – dodaje Grażyna Wolszczak. 

Do akcji #pozywamsmog dołączyli także Katarzyna Ankudowicz, Lesław Żurek, Mariusz Szczygieł, Jerzy Stuhr, Zofia Czerwińska i Tomasz Sadlik. Pierwsza trafi na wokandę sprawa Grazyny Wolszczak.

Zobacz też:

7 zabójczych substancji, które wdychasz wraz ze smogiem. Zagrożenie jest realne

Mają od 11 do 22 lat i pozwali ws. zmian klimatu administrację USA. Sąd Najwyższy dał zielone światło

Minister Kowalczyk: Rosyjski węgiel jest jak każdy inny. W 2014 r. PiS wzywał do embarga [WIDEO]

'To Słońce steruje klimatem', a 'lodu na Antarktydzie przybywa'. Pięć mitów o globalnym ociepleniu w ocenie eksperta

Polska wysycha. "Mamy jeden z najniższych poziomów zapasów wody w Europie"

Więcej o:
Komentarze (184)
Grażyna Wolszczak: "Nie dajmy się truć". Aktorka pozywa Polskę i stolicę za smog
Zaloguj się
 • stenrw

  Oceniono 23 razy 15

  To nie Bełchatów z jego wysokimi kominami i filtrami spalin tworzą smog, lecz tysiące drobnych kominków bez filtrów, odprowadzających spaliny ze śmieci, miału i węgla niskiej jakości. Plus miliony nie spełniejacych jakichkolwiek norm samochodów z silnkami Diesla.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 18 razy 10

  spójrzcie sobie na mapę European Air Quality - Polska, zwłaszcza południowa, wygląda tam jak "rezerwat zasmrodzenia" - ne wiem na co czekaj polskie władze żeby coś z tym zrobić, a te 5 tysięcy to śmiech na sali, powinno być 5 milionów, może wtedy ktoś by dudę ruszył... choć i to wątpię

 • lukki69

  Oceniono 14 razy 10

  To raczej właścicieli samochodów i indywidualnie ogrzewanych nieruchomości...konstytucja ani ustawa nie gwarantuje czystego powietrza.

 • kornel-1

  Oceniono 13 razy 7

  Mam czyste sumienie: ogrzewanie CO, oświetlenie LED i nie jeżdżę samochodem.
  A Ty, Grażyna?

 • daere

  Oceniono 11 razy 7

  Wszyscy powinniśmy pozwać państwo, ale przede wszystkim swoich sąsiadów, którzy palą w piecach śmieciami i mułem węglowym.

 • telewy2

  Oceniono 7 razy 5

  Jakieś ściemy. Sam widziałem ostatnio taki fajny film, gdzie polska była cała zielona i wolna od smogu :)

 • djarev

  Oceniono 19 razy 5

  Naprawianie świata należy zaczynać od siebie. Zakładam, że pani Wolszczak trzyma się tej zasady i jeździ metrem albo elektrykiem.

 • 1-wolne

  Oceniono 4 razy 4

  A co mogą zmienić kary w walce ze smogiem? Polityka obecnego rządu nic nie robi w kierunku energii odnawialnej a wręcz przeciwnie, niszczy energię wiatrową i promuje tylko węgiel .Węgiel niedługo się skończy i zostaniemy z przysłowiową "ręką w nocniku". Nie dość że będziemy płacić słone kary za emisję CO2 to podwójnie zapłacimy za kupowana energię.
  Czy jest to bezmyślność czy sabotaż?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX