Siedmiogodzinny dzień pracy dla rodzica? "Najlepiej posadzić na złotym tronie i obsypać złotem"

Polskie Stronnictwo Ludowe ponownie złożyło w Sejmie projekt ustawy wprowadzającej siedmiogodzinny dzień pracy dla jednego z rodziców dziecka do 15. roku życia. Pomysł rozpętał burzę komentarzy.

Polskie Stronnictwo Ludowe po raz drugi będzie próbowało przeforsować w Sejmie ustawę dającą rodzicom prawo do skorzystania z siedmiogodzinnego dnia pracy. Partia znów złożyła w Sejmie projekt ustawy "Godzina dla rodziny", zakładający zmiany w Kodeksie pracy. Zgodnie z projektem, krócej o godzinę mógłby pracować jeden z rodziców lub opiekunów dziecka (w wieku do 15 lat). PSL przekonuje, że ustawa wspiera politykę rodzinną, i że obecnie "najmłodsi spędzają nawet 39 godzin tygodniowo w żłobkach i przedszkolach".

Warto przypomnieć, że to już drugie podejście PSL do ustawy "Godzina na rodziny". W maju 2017 r. Sejm, głosami m.in. posłów Prawa i Sprawiedliwości i .Nowoczesnej, odrzucił projekt w pierwszym czytaniu. Wówczas pozytywnie projekt zaopiniowało m.in. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

"Najlepiej posadzić na złotym tronie"

Ponowna propozycja PSL mocno poruszyła internautów. Najpopularniejsze komentarze pod naszym porannym artykułem oraz na Facebooku wskazują, że mnóstwo osób nie identyfikuje się jednak z pomysłem PSL. Pojawiają się głosy, że przed rodzicami świat nie powinien się "płaszczyć", że "niebawem w tym kraju będą pracować tylko bezdzietni i emeryci, że rodziców najlepiej "posadzić na złotym tronie i obsypać złotem", albo, że pomysł PSL to "dyskryminacja tych osób które nie mogą mieć dzieci oraz singli".

.. Facebook Gazeta.pl

Aleksandra Antas pisze z kolei: "skrócić czas pracy do dwóch godzin dziennie i dodatkowe 500+, nie pracujmy, pożyjmy na koszt państwa jeszcze kilka lat, cały hajs przeznaczmy na socjal, a potem miejmy pretensję do całego świata, że zbankrutowaliśmy jako kraj." 

W natłoku głosów krytycznych pojawiają się też i apele, jak np. ten Estery M. Rylli: "Ludzie spójrzcie na social i na godziny pracy w Hiszpanii czy Włoszech Ale tu w Polsce wiecznie coś nie pasuje. Wiecznie marudzenie, krytykanctwo i maruderstwo. To jest kraj wiecznie wściekłych ludzi!!". 

Z krytyką nie zgadza się też Agnieszka Jakowicz: "A ja uważam, ze to wcale nie jest aż taki głupi pomysł. Chodzi o jednego rodzica. Kwestia dopracowania szczegółów. Moze 15 lat to już za dużo, ale jeżeli chodzi o dzieci żłobkowe, przedszkolne i wczesnoszkolne to jest to warte przemyślenia. Wielu rodziców naprawdę ma wielki problem, zwłaszcza w dużych miastach, a dzieci samych do domów nie puszcza. Pomysł wart przemyślenia i przedyskutowania".

Agnieszka DL proponuje "lepszy pomysł - bardziej realny - dajmy możliwość wzięcia zwolnienia lekarskiego na chore dziecko rodzicom przy jednej wizycie u lekarza - np. mama od poniedziałku do środy, a tata czwartek i piątek, a nie żeby tata musiał z chorym już zbadanym dzieckiem czatować w poczekalni tylko po to, żeby lekarz dał mu zwolnienie, bo od razu to tylko jednemu z rodziców mógł wypisać...".

Tymczasem, jak pisaliśmy wcześniej, wątpliwości co do projektu ustawy mają też przedstawiciele niektórych firm. Zwracają uwagę, że pomysł PSL m.in. utrudniłby działanie fabryk, pracujących w trybie trzyzmianowym, oraz zwiększy koszty zatrudnienia.

Pojawiają się oczywiście także głosy uznania dla pomysłu PSL. Ich autorzy zwracają uwagę, że w Polsce i tak pracuje się bardzo dużo i warto przemyśleć skrócenie czasu pracy dla wszystkich.

Pozytywnie o pomyśle PSL wypowiada się także w rozmowie z next.gazeta.pl Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący OPZZ.

Projekt PSL na pewno idzie w kierunku stworzenia lepszych warunków do godzenia życia rodzinnego i zawodowego. Godzina mniej w pracy to jednak godzina więcej opieki nad dzieckiem 

- mówi Radzikowski. Wiceprzewodniczący OPZZ zwraca uwagę m.in. na to, że bardzo dużo Polaków obecnie dojeżdża do pracy - W Warszawie to często jest godzina w jedną stronę, czyli z ośmiu godzin poza domem robi się dziesięć - wylicza nasz rozmówca. Dodaje, że system opieki nad dziećmi w Polsce również ma jeszcze wiele luk. - W wielu państwach jest tak, że uczniowie przebywają w szkołach od rana do późnych godzin, np. do 16, i mają tam zapewnioną odpowiednią opiekę w świetlicach, możliwość zjedzenia obiadu itd. - wskazuje Radzikowski.

Wiceprzewodniczący OPZZ widzi jednak i pewne zagrożenie związane ze skróceniem czasu pracy dla rodziców.

Mamy pewne obawy, że taka zmiana mogłaby wypychać rodziców z rynku pracy. Możliwe, że pracodawcy nie chcieliby ich zatrudniać, albo proponowaliby im "niestabilne" formy zatrudnienia 

- komentuje Radzikowski.

A Wy? Co sądzicie o projekcie PSL?

Więcej o:
Komentarze (69)
Siedmiogodzinny dzień pracy dla rodzica? 'Najlepiej posadzić na złotym tronie i obsypać złotem'
Zaloguj się
 • g.lesio

  Oceniono 29 razy 21

  Ręce powoli opadają.
  PSL jest na granicy wejścia do sejmu więc wymyśla coraz to większe bzdury .
  Widać, że jest licytacja kto da więcej.
  Pincet nie jest już nośny,PiSś wdraża emerytury dla bab które nigdy nie pracowały a mają dużo dzieci. itp itd
  To ja podam lepszy pomysł - rodzice nie powinny w ogóle pracować tylko zajmować się dalszą prokreacją i wychowywaniem istniejących latorośli.
  A długi rosną i będą je spłacać nie tylko nasze dzieci ale i wnuki.

  Mam po prostu tego dość - rozdaje się na prawo i lewo pieniądze nas wszystkich a właściwie nawet nie pieniądze a zapożycza się gdzie się tylko da w naszym imieniu.
  Rządzenie w myśl zasady - po nas choćby potop bylebyśmy rządzili jak najdłużej.
  A że nie zostawimy potem w kraju nawet kamienia na kamieniu to niech tym się zajmą następne rządy - my swoje nachapiemy i potem mamy to gdzieś.

 • true_lysander

  Oceniono 32 razy 20

  7h oznacza codziennie jedna godzinę urlopu. Oznacza w roku 52h urlopu, oznacza przy 7-8hdniu pracy 7dni płatnego urlopu za posiadanie dziecka. Na które przy okazji ten sam rodzic dostaje już 6000PLN/rok z 500+. A ty biedna singielko która siedzi po godzinach w pracy by zrobić „dedlajny” zaiwaniaj za dzieciatą koleżankę.

 • ja20034

  Oceniono 26 razy 20

  Ależ po co mają się fatygować? Może lepiej niech w ogóle nie chodzą do pracy.

 • jobenka

  Oceniono 20 razy 16

  PSL się dorwał do bananów z biedronki

 • Stefan Kalka

  Oceniono 12 razy 12

  Jestem czterdziestolenim rozwiedzionym facetem na własnej działalności. Co z tego wynika? Po pierwsze nie przysługuje mi totalnie nic. Ani mopsy caritasy zusy srusy itp nie chcą mi pomóc bo mam zbyt duży dochód. Płacę alimenty (w terminie) i mieszkam w wynajętym mieszkaniu. Dlaczego? Bo mieszkanie socjalne mi nie przysługuje (zbyt duży dochód) a kupić nie mogę bo dla banku nie jestem wiarygodny (40 lat, rozwiedziony, alimenty). Za to składka zus odkąd zacząłem prowadzić działalność wzrosła z 700 zł do prawie 1300 zł. Jednocześnie widzę dzieciorobów którzy siedzą na d...e bo do pracy nie ma po co iść bo po co skoro "głupki" na nich pracują. Mops dołoży swoje, cartias da zupę a do przedszkola dzieci są pierwsze w kolejce bo są z grupy dzieciorobów, przepraszam dużej rodziny. To samo w szkole, za moje dziecko ja płacę za obiady a dziecioroby przynoszą zaświadczenie z mops i mają darmowe. K....a gdzie tu jest sprawiedliwość? Ja zap.....m od rana do nocy ale dzieciorobów wypuśćmy wcześniej z pracy. A i nie zapominajmy o karcie dużej rodziny żeby mogli wejść taniej do kina, autobusu i na basen. Szaleństwo. Policytujmy się przed wyborami co komu jeszcze dać żeby zagłosował na jednych lub drugich kosztem ciężko pracujących. A i k....a nie zapominajmy o emeryturze dla dzieciorobów. Ja pozap....m do końca życia.

 • nostalgiczna.emigrantka

  Oceniono 9 razy 9

  7-godzinny dzien pracy - a placone za 7, czy za 8? Bo jak wyplata wyjdzie za krotka, to nie warto.

 • uridium

  Oceniono 8 razy 6

  Festiwal populizmu trwa w najlepsze. Może PO jeszcze coś zalicytuje. Tak banda złodziei podlizuje się tzw. elektoratowi, który da im bilet do koryta. Jak widać po niektórych komentarzach, co 'światlejsza' część elektoratu to kupuje. Miłej zabawy, Grecja pozdrawia...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX