Nadwyżka w budżecie po październiku wynosi 6,5 miliarda złotych

Około 6,5 miliarda złotych wyniosła nadwyżka budżetowa na koniec października - poinformowało Ministerstwo Finansów. Nadwyżka to przewaga dochodów nad wydatkami państwa.

Z danych resortu wynika, że od stycznia do października dochody budżetu państwa sięgnęły około 309 miliardów 400 milionów złotych. Wydatki w tym samym czasie wyniosły blisko 303 miliardy złotych.

W okresie od stycznia do października tego roku dochody podatkowe budżetu państwa były wyższe w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku o 7,7 procent, czyli około 20 miliardów 300 milionów złotych.

Wyniki budżetu po październiku 2018 r.Wyniki budżetu po październiku 2018 r. Ministerstwo Finansów

W stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego:

 • dochody z VAT były wyższe o 5,4 procent (około 7,3 miliardów złotych),
 • dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 5,2 procent (około 3,0 miliardów złotych),
 • dochody z PIT były wyższe o 13,7 procent (około 5,8 miliarda złotych). Dochody z CIT były wyższe o 16,5 procent (około 4,1 miliarda złotych).
 • dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych, czyli tak zwanego podatku bankowego były wyższe o 3,7 procent.

- Wysokie dochody z podatku PIT i CIT wynikają z dobrej sytuacji na rynku pracy oraz wysokich wpłat podatku od osób prowadzących działalność gospodarczą w związku z dobrą koniunkturą gospodarczą. Ponadto wysokie dochody z podatku CIT związane są również z działaniami podejmowanymi w celu uszczelnienia systemu podatków dochodowych - wskazał resort.

Ustawa budżetowa przewiduje, że tegoroczny deficyt, czyli przewaga wydatków nad dochodami państwa sięgnie 41,5 miliarda złotych.

Więcej o:
Komentarze (46)
Nadwyżka w budżecie po październiku wynosi 6,5 miliarda złotych
Zaloguj się
 • evergreen111

  Oceniono 5 razy 1

  "Ustawa budżetowa przewiduje, że tegoroczny deficyt, czyli przewaga wydatków nad dochodami państwa sięgnie 41,5 miliarda złotych"
  Deficiyt pomimo ogólnoświatowej hossy! Jeśli nie teraz należy niwelować zadłużenie, TO KIEDY, PISOWCY PRZESTĘPCY I OSZUŚCI?

 • Oceniono 11 razy 1

  Dla służb mundurowych brakowało, dla służby zdrowia brakuje ( musi orkiestra świątecznej pomocy wspomagać), dla nauczycieli brakuje, ale dla Rydzyka zawsze jest!

 • waldi1953

  Oceniono 5 razy 1

  To zapewne VAT powróci i kwota wolna od podatku nareszcie wzrośnie do obiecanych 8tys

 • precz_z_komunia

  Oceniono 5 razy 1

  A Wojsko i Policja nie ma nawet na papier toaletowy :-)

 • takaprawda2015

  Oceniono 9 razy 1

  A inflacja według GUSu to 2%. Tylko wyborcy PiSu wierzą w tą propagandę.

 • scarletscarab

  0

  Ha ha a gdy podlicza caly rok, okaze sie ze dziura budzetowa przebija sie do Chin... I oczywiscie wczesniej dadza sobie "nagrody", bo przeciez im "sie nalezy".

 • farcry3

  Oceniono 2 razy 0

  To Nasz Najjaśniejsza nie ma już zadłużenia ?

 • leon_amator

  Oceniono 4 razy 0

  Skoro jest tak dobrze to dlaczego jest tak źle? (Nie ma pieniędzy na nic poza nagrodami dla SOP, rządu i innych znajomych królika).
  Niepełnosprawni nie potrzebują, pielęgniarkom nie ma z czego dać itd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX