KNF nie wydała zgody na rozpoczęcie działalności Polskiego Banku Apeksowego

Komisja Nadzoru Finansowego odmówiła wydania zezwolenia na rozpoczęcie działalności przez Polski Bank Apeksowy. To pierwsza ważna decyzja nowego szefa KNF Jacka Jastrzębskiego po wybuchy afery.

"Komisja Nadzoru Finansowego, realizując ustawowe zadania przewidziane dla organu nadzoru, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa rynku finansowego uznała, że zezwolenie na rozpoczęcie działalności przez Polski Bank Apeksowy SA nie może zostać wydane, z uwagi na stwierdzony brak należytego przygotowania organizacyjnego do rozpoczęcia działalności, niedysponowanie odpowiednimi warunkami do przechowywania środków pieniężnych i innych wartości, z uwzględnieniem zakresu i rodzaju prowadzonej działalności bankowej oraz niespełnianie warunków określonych w decyzji o wydaniu zezwolenia na utworzenie banku" - czytamy w komunikacie. 

Banki spółdzielcze tworzące PBA SA mogą podjąć działania w celu zrzeszenia się w obecnie funkcjonujących zrzeszeniach BPS (Bank Polskiej Spółdzielczości) lub SGB (Spółdzielcza Grupa Bankowa) i tym samym wstąpienia do Systemów Ochrony Instytucjonalnej lub też mogą wystąpić do KNF o zezwolenie na prowadzenie samodzielnej działalności tj. poza zrzeszeniami (banki spółdzielcze, których fundusze własne stanowią równowartość w złotych co najmniej 5 000 000 euro). 

Bank tylko dla banków spółdzielczych

W listopadzie 2017 roku KNF wydała zgodę na utworzenie Polskiego Banku Apeksowego, zrzeszającego 56 banków spółdzielczych. 

Jak podaje serwis cashless.pl, wniosek w tej sprawie złożyło wtedy 56 banków spółdzielczych. Działalność instytucji miała polegać wyłącznie na świadczeniu usług na rzecz zrzeszonych banków spółdzielczych (bez obsługi klientów indywidualnych) w formie: obsługi finansowej zrzeszenia, zapewnienia warunków do utrzymywania płynności w zrzeszeniu przez wszystkich jego uczestników samodzielnie, realizacji rozliczeń, zagospodarowania nadwyżek środków pieniężnych banków spółdzielczych oraz obsługi prawnej. 

Więcej o:
Komentarze (17)
KNF nie wydała zgody na rozpoczęcie działalności Polskiego Banku Apeksowego
Zaloguj się
 • bsdw

  Oceniono 30 razy 26

  Pożałowali 40 BANIEK dla PiSu to nie będą w Polsce działać

 • jan_dreptak

  Oceniono 26 razy 22

  Nie chcieli odpalić jednego procenta?

 • kocurxtr

  Oceniono 19 razy 17

  nie płacisz PiSiorom - nie działasz ...
  (chyba, zebyś dał na Toruń...)

 • precz_z_komunia

  Oceniono 17 razy 13

  Nie ma etatu dla kogoś z mafii KNF :-)
  Nie ma banku :-)

 • inspektor_zgroza

  Oceniono 13 razy 11

  I słusznie zdecydowała nasza władzunia. Za to Polski Bank Zbożowy rusza wkrótce pełną parą - dla chwały naszej narodowo-katolicko-socjalistycznej Ojczyzny!

 • tad-tad

  Oceniono 8 razy 6

  To co się zmieniło od 2017, skoro poprzednio był zgoda, , może ktoś wie, ? za małob wiemy ale ,śmiedzi .

 • oczy_argusa

  Oceniono 12 razy 6

  kiedy poznamy taśmę z nagraniem rozmów tej sprawie żeby się dowiedziec ile to było tym razem? 100 baniek? pozostaje mieć tylko nadzieję, że przynajmniej przed wyborami parlamentarymi...
  Czarnecki ujawniajac korupcję w KNF przed wyborami samorządowymi zadałby decydujący cios pisowi. nie chciał?

 • antoszek22

  Oceniono 8 razy 6

  nie udało się dokapitalizować przejętymi bankami Czarneckiego ?

 • ks-t

  Oceniono 7 razy 5

  PO co kumulowac majątek banków spółdzielczych i pomagać im wspólnie poprawiać płynnośc. Zgodnie z nową ustawą przecież lepiej poszczególne BS przejąć za złotówkę?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX