Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej

Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej. Wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa powiedział, że zmiany w ustawie związane są m.in. z dostosowaniem nadzoru nad PAK do praktyki europejskiej, a w szczególności tych państw, które są członkami Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Nowelizacja ustawy umożliwić ma efektywne i skuteczne wdrożenie przyjętej w 2017 roku Polskiej Strategii Kosmicznej. PAK wspierać będzie przemysł kosmiczny, użytkowanie przestrzeni kosmicznej, rozwój technik kosmicznych oraz badania i wykorzystywanie ich wyników do celów użytkowych, gospodarczych, obronnych i bezpieczeństwa państwa. 

Nowela zakłada ponadto, że Polska Agencja Kosmiczna podlegać będzie ministrowi ds. gospodarki, a jej siedziba zostanie przeniesiona z Gdańska do Warszawy. Dotychczasowa centrala w Gdańsku przekształcona zostanie w oddział. "Ze względu na bliskość Doliny Lotniczej i możliwość współpracy z Ukrainą utrzymany zostanie oddział PAK w Rzeszowie" - czytamy w komunikacie. 

PAK będzie udzielać niefinansowego wsparcia między innymi przedsiębiorcom. Wsparcie będzie udzielane na szkolenia, doradztwo w dziedzinie użytkowania przestrzeni kosmicznej i udziale w europejskim procesie harmonizacji technologii kosmicznych i satelitarnych. Wsparta zostanie także działalność informacyjna i promocyjna, a także projekty edukacyjne. 

Emilewicz o Polskiej Strategii Kosmicznej

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz powiedziała, że przyczynami powstania Polskiej Strategii Kosmicznej są stabilna współpraca między nauką a przemysłem, rozwój innowacyjnych technologii i wspieranie współpracy zagranicznej w celu rozwoju sektora kosmicznego i jego wpływu na wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki. 

Polska Strategia Kosmiczna weszła w życie w lutym 2017 roku i jest elementem Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. 

Więcej o:
Komentarze (10)
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej
Zaloguj się
 • ks-t

  Oceniono 4 razy 4

  Mamy wielkie doświadczenia. Wybuchające parówki, bomby termobaryczne, i fiu bździu. Koniecznie do Warszawy.

 • ks-t

  Oceniono 3 razy 3

  Myśle że promy kosmiczne na wegiel to byłoby coś. NIkt inny tego nie wymyślił.

 • gajowy3

  Oceniono 2 razy 2

  centralizacja wszystkiego. niedługo z instytucji państwowych to poza organami do ściągania podatków poza stolycą pozostaną jedynie wychodki.

 • twenty7

  Oceniono 1 raz 1

  Wolne Miasto Gdańsk!!!

 • Oceniono 1 raz 1

  PAK od kilku lat zjada 10 milionów zł rocznie i kompletnie nic z tego nie wynika. Wątpię czy nowelizacja pomoże...

  Najgorsze jest to, że gdy tworzona była NASA, powstała ona właśnie po to, aby programy kosmiczne zabrać wojskowym. W PAK wojsko zainstalowało się od razu i ciepłych posadkach, udają że coś robią i jeżdżą na pijackie wycieczki na Ukrainę...

 • ssierota

  Oceniono 3 razy -3

  Umieszczenie PAK w Gdansku bylo chore. Srodowisko trojmiejskie nie ma znaczacych dokonan kosmicznych i astronomicznych i nie moze sie rowanac z Warszawa, Krakowem i Wroclawiem. Szczerze mowiac to musiala byc czysto polityczna decyzja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX