Francja zredukuje atom. Macron zapowiedział zamknięcie czternastu reaktorów

Francja zamierza do 2035 roku o połowę zmniejszyć liczbę swoich elektrowni atomowych. Taką deklarację złożył prezydent Emmanuel Macron.

Prezydent oświadczył, że chciałby, aby zmniejszenie liczby elektrowni atomowych można było osiągnąć w roku 2025, ale - jak zaznaczył - realna jest data 2035 roku, kiedy to zamkniętych zostanie czternaście reaktorów o mocy 900 megawatów.

Najwcześniej, bo za dwa lata, przestaną pracować dwa reaktory w najstarszej i wzbudzającej wielkie zastrzeżenia ekologów co do bezpieczeństwa elektrowni w Fessenheim.

Emmanuel Macron zamknięcie pozostałych reaktorów uzależnił między innymi od dostaw energii od państw sąsiadujących z Francją oraz od zmian na rynku energetycznym. Zastrzegł przy tym, że ograniczenie rynku energii nuklearnej nie oznacza całkowitej rezygnacji z tego rodzaju produkcji prądu. Opowiedział się za rozwijaniem innych form wytwarzania energii odnawialnej przede wszystkim poprzez rozbudowę elektrowni wiatrowych, fotowoltaicznych i korzystających z zasobów wodnych.

Więcej o:
Komentarze (46)
Francja zredukuje atom. Macron zapowiedział zamknięcie czternastu reaktorów
Zaloguj się
 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 23 razy 21

  czyli po prostu zamkną najstarsze, wyeksploatowane reaktory, które muszą być tak czy tak zamknięte.

 • kartownik

  Oceniono 7 razy 7

  Francja po prostu musi pozamykać reaktory które już dzisiaj zbliżają się do 40 lat eksploatacji a projektowane była na 25. Deklaracja Macrona oznacza, że za 20 lat nie będzie kilkunastu najmniejszych i najstarszych reaktorów. Mógł tego nie deklarować bo to i tak jest oczywiste. W porównaniu z Polską Francja ma wręcz idealne warunki do tzw. OZE. Słońce na południu, wiatr nad Atlantykiem i dużo górskich rzek. Mimo OZE to tylko margines francuskiej energetyki, szczególnie w porównaniu z Niemcami. Ale jakoś nie palą się do tych technologii. Może z wyjątkiem wody, bo to przynosi kolosalne zyski, gdy trzeba buforować niemieckie wiatraki.
  Zamiast cieszyć się, że Francuzi deklarują zamknięcie reaktorów. które mają ponad 40 lat powinniśmy z napięciem czekać, kiedy taką deklaracje złoży Ukraina. Bo właśnie tam może być z tymi reaktorami problem.

 • kiesier

  Oceniono 7 razy 5

  ...a w Polsce rząd przewiduje że w ciągu 17 lat wszystkie elektroenie wiatrowe zostaną ...zezłomowane.

  Więcej węgla (z rosji) i cena prądu o 1000% w górę.

 • azx67

  Oceniono 17 razy 5

  A u nas ma być prawie wyłącznie prąd z węgla. Polska jest najlepsza w technologicznym wstecznictwie, oraz zatruwaniu powietrza. Dziękujmy za to pis-dzielczym mądralom.

 • Oceniono 15 razy 3

  Ciekawe skąd weźmie prąd na ten zapowiadany " wiraż ekologiczny" w transporcie, ogrzewaniu , oświetleniu !
  Chyba zaczną na nowo węgiel kopać. Inaczej to będzie musiał jeszcze podnieść ceny diesla, ale wtedy to Francuziki jego .. wykopią.

 • jacek.boczkowski

  Oceniono 2 razy 2

  Boimy się atomu, który oprócz ofiar bomb atomowych zabił dotychczas niewielu ludzi, a zabije nas wszystkich globalne ocieplenie. Potrzeba więcej rozsądku w tej kwestii.

 • marcinmarcin12

  Oceniono 10 razy 2

  A jak Niemcy przykreca Kurek z gazem to bedziesz sie prosil w Polsce o wegiel, czy wsadzisz nowych Francuzow na rowery by napedzali dynama?

 • eclipse23

  Oceniono 1 raz 1

  francja przyjdzie na kolanach po polski wegiel tak mi mowil sasiad lepszego sortu

 • baby1

  Oceniono 2 razy 0

  Za 17-lat będziemy żyć w innym świecie, więc to tylko plany.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX