Brexit. Umowa z UE zagrożona? Premier May krytykowana przez nieformalnego koalicjanta

- Premier Theresa May poddała się w sprawie brexitu - twierdzi liderka DUP, nieformalnego koalicjanta brytyjskiej Partii Konserwatywnej. Arlene Foster krytykuje fakt, że podczas negocjacji z Unią premier Zjednoczonego Królestwa zaakceptowała ewentualność, iż po okresie przejściowym w Irlandii Północnej mogą kiedyś obowiązywać inne zasady niż w Anglii, Walii i Szkocji.

"Premier sie poddała"

Arlene Foster stwierdziła w rozmowie z BBC, że podejmowane przez premier próby przekonania mieszkańców Wysp, iż umowa jest w ich interesie to "propaganda" i wyraziła opinię, że Theresa May traci czas, bo układ nie ma szans na to, by został przyjęty przez Izbę Gmin. Głosowanie odbędzie się 11. grudnia.

"Szkoda, że premier sie poddała" - oznajmiła Arlene Foster. Dodała, że ona sama poddać się nie zamierza i chce powrotu do stołu negocjacyjnego. To rozwiązanie, które jak na razie zdecydowanie wyklucza Unia Europejska.

Czytaj też: Huebner o brexicie: Żaden z brytyjskich polityków nie zaryzykuje wyjścia z Unii bez porozumienia

T. May walczy o poparcie umowy

Premier powiedziała natomiast, że podczas negocjacji jej rząd zablokował wiele zapisów, które forsowała Wspólnota i podkreśliła, że w każdych rokowaniach trzeba czasem pójść na kompromis. Theresa May cały czas powtarza, że porozumienie regulujące warunki rozstania z Unią zapewnia stabilność, jakiej domagają się choćby przedsiębiorcy, a także, że chroni ono "kluczowe interesy" Królestwa.

Dziś porozumienie skrytykował również były minister obrony w rządzie Theresy May. Michael Fallon stwierdził, że forsowane przez premier porozumienie to "najgorsza możliwa mieszanka". I wyraził przekonanie, że w parlamencie układ jest "skazany na klęskę".

Czytaj też: Funt ofiarą brexitu. Polaków też uderzyło to po kieszeniach. Oto, co może czekać brytyjską walutę

90 przeciwników

Żeby umowa, na którą w niedzielę zgodzili się liderzy 27 krajów UE weszła w życie, potrzebna jest zgoda Izby Gmin, jednak tylko w Partii Konserwatywnej umowa ma około 90 przeciwników.

Doktor Alan Wager, europeista z KCL, podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem, że to grupa bardzo zróżnicowana, obejmująca zarówno zwolenników twardszego brexitu, niż ten forsowany przez premier, jak i przeciwników wychodzenia ze Wspólnoty. Alan Wager wskazuje, że trudno będzie wypracować kompromis zadowalający ludzi o tak różnych celach i motywacjach.

Czytaj też: Brexit - jest umowa z UE. Tusk: Pozostaniemy przyjaciółmi do końca świata i nawet dzień dłużej

Więcej o:
Komentarze (19)
Brexit. Umowa z UE zagrożona? Premier May krytykowana przez nieformalnego koalicjanta
Zaloguj się
 • kralik111

  Oceniono 10 razy 4

  Porozumienie ne przejdzie, a innego nie bedzie i skonczy sie to wszystko tym, ze Brytyjczycy zrezygnuja z Brexitu.

 • jan_dreptak

  Oceniono 3 razy 3

  Twardy Brexit to konieczność odprawy celnej każdej ciężarówki jadącej do Europy przez Dover. Zakładając, zupełnie od czapy zresztą, że odprawa celna zajmie minutę, kolejka do odprawy będzie się zaczynać w Londynie.
  Tyle na temat gotowości do Brexitu.

 • suchydarek

  Oceniono 3 razy 3

  Liderka dup - wspaniałe

 • szats69

  Oceniono 1 raz 1

  To dość niepoważne. Nie można tego negocjować w nieskończoność. WB myśli, że rozmowy będą trwały dopóty dopóki WB nie dostanie wszystkiego czego chce? Albo będzie taka umowa albo nie będzie jej wcale. Proszę się zdecydować. Z resztą premier już się zgodziła, a sytuacja wewnętrzna WB, to nie problem UE.

 • andmas

  Oceniono 1 raz 1

  Brytyjczycy chcieli zjeść ciastko i mieć ciastko ... ,liczyli na to ,że nie będą płacić składek , nie będą podlegać prawu unijnemu ,poza tym nic się nie zmieni ,zostanie wszystko po staremu . Zrozumieją , że nie przechytrzą Brukseli i wycofają się z Brexitu.

 • japiota

  Oceniono 3 razy 1

  Jak na razie jedyną osobą popierającą umowę jest sama May:
  - zwolennicy Brexitu uważają że de facto UK zostaje w UE
  - zwolennicy pozostania w UE uważają że wyjście z UE jest złe wiec umowa też
  - Szkoci są przeciwni umowie
  - DUP jest przeciwny umowie
  Nie wiem jak to wygląda formalnie ale jeżeli umowa nie zostanie poparta w parlamencie , Corbyn doprowadzi do drugiego referendum i jeżeli będzie wynik na pozostanie w UE - UK przed 29 marca wycofa zgłoszenie o wyjściu (są głosy że już jest to niemożliwe ale uważam że w takiej sytuacji UE tak zmieni zasady żeby było to możliwe). UK w tym momencie wychodzi na idiotę i traci twarz ale szkody są mniejsze niż twardy Brexit.
  Przypomnę że UE nie jest żadnym wolnym rynkiem tylko rynkiem WSPÓLNYM dla członków i to jest podstawowa wartość UE - wspólny - 500mlnowy rynek zbytu otwarty dla jego CZŁONKÓW - co może trudno dostrzec i docenić będąc w środku. Zapaść gospodarcza II RP wynikała właśnie z braku rynków zbytu dla polskich produktów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX