Afera VAT. Komisja śledcza składa doniesienie na Sławomira Nowaka i Jacka Rostowskiego

Sejmowa komisja śledcza ds. VAT złoży w prokuratorze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstw przez Sławomira Nowaka, byłego ministra transportu i Jacka Rostowskiego, byłego ministra finansów. Była wiceszefowa resortu oskarża Nowaka o rozszczelnienie systemu podatkowego.

Sejmowa komisja śledcza zajmująca się "dziurą" w systemie VAT poinformowała, że złoży do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia czterech przestępstw przez przez Sławomira Nowaka, byłego ministra transportu i Jacka Rostowskiego, byłego ministra finansów.

Przewodniczący komisji Marcin Horała wyjaśnił, na czym miało polegać złamanie prawa.

 • Jacek Rostowski, jako minister finansów, miałby dopuścić się przekroczenia uprawnień. Zdaniem komisji dopuścił on pracownika dużej firmy audytorskiej do procesu tworzenia prawa. 
 • Miało też dojść do ujawnienia informacji objętych tajemnicą skarbową w związku ze współpracą z firmami audytorskimi.

 • Trzeci z zarzutów to doprowadzenie do wielkich strat Skarbu Państwa. Przewodniczący komisji mówił, że w grę wchodzą dziesiątki milionów złotych.

 • Kolejne doniesienie dotyczy niedopełnienia obowiązków w kwestii przywracania 30-procentowej sankcji, którą skarbówka może nałożyć na przedsiębiorcę, który chciał oszukać skarb państwa. 

Była wiceminister oskarża

Doniesienie do prokuratury jest w dużej mierze efektem zeznań Elżbiety Chojny-Duch, była wiceminister finansów, oskarża Sławomira Nowaka, dawnego szefa gabinetu premiera, o to, że sprawował faktycznie funkcję ministra finansów oraz wpływ na tworzenie legislacji, których efektem było rozszczelnienie systemu podatkowego. 

W jej ocenie był taki moment, o którym można powiedzieć, że Nowak faktycznie przejął funkcje ministra finansów.

- wyjaśnia Polskie Radio.

Elżbieta Chojna-Duch twierdzi, że decyzje w sprawach podatków zapadały poza resortem.

W oparciu m.in. o te twierdzenia sejmowa komisja do spraw wyłudzeń VAT zdecyduje w środę o przesłaniu do prokuratury zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa przez Sławomira Nowaka. 

Rozszczelnienie systemu

Jak twierdzi portal w decyzji Nowaka leżały te rozwiązania, które były związane z pracą komisji Palikota - m.in. podatek VAT, podatki dochodowe, akcyza. Zdaniem b. wiceminister nie oznacza to jednak, że Rostowski był figurantem. Chojna-Duch nie chciała oceniać kompetencji ministra finansów. - W jakimś wywiadzie powiedziałam, że bardzo szybko uczył się naszego systemu prawa, a miał wiedzę makroekonomiczną.

Elżbieta Chojna-Duch twierdzi też, że w procedowaniu udział brali również przedstawiciele biznesu czy opozycji, na przykład Janusz Palikot. Chojna-Duch dodaje, że efektem tych spotkań było przyjmowanie rozwiązań, które rozszczelniły system podatkowy. 

Czytaj też: Była wiceminister finansów na komisji ds. VAT: "superpracownik" proponował rozwiązania prawne

Wiceprzewodniczący komisji i poseł PiS Kazimierz Smoliński poinformował, że komisja ma również dowody na przesyłanie informacji z ministerstwa finansów na temat propozycji zmian w ustawach podatkowych osobom do tego nieupoważnionym. - To są rzeczy wrażliwe, tam jest tajemnica skarbowa, służbowa, a to było na jakiś zagranicznych serwerach, te informacje hulały. Każdy chciałby mieć dostęp do informacji, w jakim kierunku idzie zmiana i co ostatecznie zostanie w projekcie zaproponowane - mówił Kazimierz Smoliński.

Popołudniowe przesłuchanie byłego wiceministra finansów Dominika Radziwiłła będzie dotyczyło podobnej tematyki, którą komisja poruszyła w trakcie składania zeznań przez poprzednich pięciu świadków piastujących ten sam urząd. - Zakres kompetencji, co dany minister robił w sprawie uszczelnienia podatku VAT, czy brał udział w procesie legislacyjnym - wyjaśnił wiceprzewodniczący komisji Kazimierz Smoliński.
Według szacunków Ministerstwa Finansów, luka w podatku VAT w latach 2008-2015 mogła wynieść ponad 250 miliardów złotych.

Sejmowa komisja śledcza do spraw podatku VAT przesłucha dzisiaj kolejnego byłego wiceministra finansów - Dominika Radziwiłła. Zgodnie z harmonogramem prac, miał on złożyć zeznania w charakterze świadka o godzinie 14.

Nasza redakcja poprosiła Sławomira Nowaka o komentarz. Z uwagi na fakt, iż na co dzień przebywa na Ukrainie kontakt z nim jest utrudniony. Jego telefon nie odpowiada. Tekst zostanie zaktualizowany. 

Więcej o:
Komentarze (189)
Afera VAT. Komisja śledcza składa doniesienie na Sławomira Nowaka i Jacka Rostowskiego
Zaloguj się
 • szyderca_i_kpiarz

  Oceniono 75 razy 63

  Kolejne brednie i banialuki aby przykryć piSSowską aferę KNF...
  za fałszywe oskarżenia każdy piSSowski aparatczyk powinien dostać wyrok...

 • dudi-w

  Oceniono 56 razy 48

  Co z afera SKOKów????? Kiedy powstanie komisja śledcza, która to zbada? Co z aferą GetBacku, w która zamieszany jest premier rządu????? I wreszcie - JPK to pomysł PO a nie PISu....

 • 13sw

  Oceniono 52 razy 46

  Horała, wymyśl jakiś donos do prokuratury, cokolwiek, by przykryć nasze łapówkarstwo w KNF! Ziemiec i Holecka już trenują kłamanie przed wieczornym dziennikiem.

 • 13sw

  Oceniono 44 razy 38

  Uprzejmie donoszę, iż Rostowski odpowiada też za dziurę w ściąganiu podymnego i dziesięciny. Co prawda prawo nie przewidywało tych podatków, ale przecież kiedyś dawały one wpływy, więc można było tak zmienić prawo, by znów je dało się ściągać. Nie zrobiono tego, więc stworzono ogromną dziurę w podatku podymnym i dziesiecinie!!!

 • mikejar

  Oceniono 31 razy 23

  TEMAT ZASTEPCZY zeby przykryc AFERE PIS DZIELCOW ZWIAZANA Z KNF !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Biedny HORATA tak sie stara a I tak pojdzie w PIS DU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • tilow3

  Oceniono 29 razy 23

  Przyjęło się w Polsce kilka powiedzeń - "uczciwy jak pisowiec" "prawdomówny jak Morawiecki" etc. etc. Ta komisja nie ma innego celu poza jednym - Donald Tusk, bo to na nim skupi się cała skala oskarżeń! Nowak czy Rostowski to pionki w tej grze, pośrednicy w drodze na szczyt! ukoronowaniem którego będzie cela+ dla "ryżego".

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 28 razy 22

  Ciekawi nas to,ile albo co zaproponował PiS p.b.wice minister Chojnie-Duch za te rewelacje,czytane z kartki,bo wtedy milczała. Stołek trzymała przez 10 lat,jeszcze 3 lata po odejściu z Rządu.Czy nie powinna odpowiadać za zatajenie takich rzekomych przestępstw,nie doniosła do Prokuratory?

 • remo29

  Oceniono 22 razy 18

  Hehehe, co by tu jeszcze zrobić, żeby suweren nabrał się, że "państwo zadziałało". Może tak przepytać co robił Nowak w weekend z piątku 2015 na sobotę 2018?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX