Emerytury dla matek dopiero od marca lub później. Minister Rafalska zmienia zdanie

Program Mama Plus wystartuje nie w styczniu, a w marcu - poinformowała minister rodziny Elżbieta Rafalska. Chodzi o emerytury dla kobiet, które nie wypracowały świadczenia emerytalnego, ale osiągnęły już wiek emerytalny i wychowały co najmniej czworo dzieci.

"Matczyne emerytury" zostały zapowiedziane w kwietniu br. na konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie jako element tak zwanej "piątki Morawieckiego". Początkowo rząd zapowiadał, że program ruszy od 1 stycznia 2019 roku.

Tak się jednak nie stanie. Minister Elżbieta Rafalska w programie "Panorama Opinii" w TVP Info poinformowała, ze obecnie projekt wciąż czeka na rozpatrzenie w Komitecie Stałym Rady Ministerów.  Podkreśliła, że termin wejścia w życie przepisów nie zależy wyłącznie od woli rządu, ale też od parlamentu.

Ten termin o którym wcześniej mówiłam - 1 stycznia - niestety nie wydaje mi się osiągalny, bo przecież lada moment grudzień, a to wymaga też przeprocedowania

- mówiła Elżbieta Rafalska. W związku z tym minister mówiła, że "ostrożnym terminem" wprowadzenia przepisów jest 1 marca.

Program Mama Plus to emerytura dla matek, które nie wypracowały świadczenia emerytalnego, ale osiągnęły już wiek emerytalny i wychowały co najmniej czworo dzieci. Świadczenie ma wynieść 1029 złotych i 80 groszy, a więc tyle co minimalna emerytura. Od marca przyszłego roku ma to być 1300 złotych.

Więcej o:
Komentarze (55)
Rafalska potwierdza. Program Mama Plus wystartuje dopiero w marcu
Zaloguj się
 • jagra2909

  Oceniono 19 razy 19

  Termin zostanie ściśle powiązany z kampanią wyborczą - kiełbasa wyborcza musi być w miarę świeża, bo igrzyska trwają przecież cały czas

 • zarowianka

  Oceniono 19 razy 17

  A co z matkami które urodziły i wychowały dzieci jednocześbie pracując ? Czy Te kobiety mogą liczyć na więcej niż ta wypracowana emerytura ?

 • baska_w5

  Oceniono 22 razy 16

  Ten projekt to wielki skandal. Emerytura za urodzenie i wychowanie dzieci? Skoro te panie osiągnęły już wiek emerytalny to niech je utrzymują odchowane już co najmniej czworo dzieci.

 • rozterka47

  Oceniono 15 razy 15

  Im bliżej wyborów tym lepiej , co nie ? Kolejne przekupstwo..
  Mam nadzieje ,że miliony ciężko pracujących matek zagłosują przeciwko PIS , szczególnie te , co same sobie wypracowały emeryturę , uczciwie pracując po podchowaniu dzieci .

 • fotosmak

  Oceniono 21 razy 15

  socjalizm kwitnie ! rozdawnictwo pasożytnicze !

 • swiroslaw_klamczynski

  Oceniono 15 razy 15

  Przecież w trzy dni jesteście w stanie przepchnąć ustawę.
  A Adrian już ją podpisał, to o co chodzi?

 • czechy11

  Oceniono 12 razy 12

  A kiedy program Durna Rafalska Kop?

 • nutka7.17

  Oceniono 11 razy 11

  Pajace, dostaniecie Kopa w dudę + już w najbliższych wyborach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX