Ambasada RP w Londynie namawia Polaków do wyrobienia paszportów. Chodzi o brexit

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zbliża się wielkimi krokami. Polska ambasada w Zjednoczonym Królestwie namawia Polaków, by jak najszybciej wyrabiali paszporty biometryczne. Potem mogą być problemy.

Brexit ma nastąpić do 29 marca 2019 roku. Na mieszkających na Wyspach obywateli UE nałoży to nowe obowiązki formalne, którymi dotychczas nie trzeba było się przejmować. Na początek, trzeba będzie zarejestrować udokumentowany pobyt w Home Office. Do tego będzie konieczne przedłożenie dokumentu tożsamości. Dla posiadaczy paszportów biometrycznych procedura będzie znacznie prostsza niż dla tych, którzy legitymują się tylko dowodem osobistym. 

Paszport biometryczny będzie można zeskanować przy pomocy aplikacji, natomiast dowód osobisty będzie musiał zostać przesłany pocztą tradycyjną, ponieważ ani dowód osobisty ani paszport tymczasowy nie posiadają cech biometrycznych. Dlatego też dla Państwa wygody sugerujemy złożenie wniosku paszportowego w najbliższym czasie

- stwierdza ambasada RP w Londynie w specjalnym komunikacie. 

Ambasada zachęca przy tym do składania wniosków i zapewnia, że posiada jeszcze wolne miejsca w grudniu, co ma pozwolić wnioskującym na uzyskanie paszportu w 6 tygodni od złożenia wniosku. Równocześnie ambasada  uprzedza, że po Nowym Roku mogą pojawić się większe problemy z uzyskaniem spotkania paszportowego. 

Alternatywną formą uzyskania paszportu dla mieszkających w Wlk. Brytanii Polaków, którzy chcą otrzymać ten dokument, jest przyjazd do Polski i złożenie wniosku w dowolnym oddziale paszportowym w kraju. Wymaga to jednak przynajmniej dwóch podróży - w celu złożenia wniosku, a następnie w w celu odebrania paszportu. 

Więcej o:
Komentarze (49)
Ambasada RP zachęca do wyrobienia paszportu przed brexitem
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 17 razy 13

  Polacy - wyrabiajcie paszporty !!! Jak teraz nie wyjedziecie - to już nigdy stąd nie wyjedziecie ...

 • 41janina

  Oceniono 13 razy 11

  Bez paniki - Morawiecki juz wszystko wam pozalatwial, wystarczy ustne oswiadczenie , ze jestescie potryjotami z Polski i popieraliscie Brext.

 • men_53

  Oceniono 10 razy 8

  Miałem wyrabiać, choć stary jeszcze trochę ważny. Ale nie chcę książeczki z reklamą "Boga".

 • kacykmoralny

  Oceniono 9 razy 7

  "Wymaga to jednak przynajmniej dwóch podróży - w celu złożenia wniosku, a następnie w w celu odebrania paszportu. "
  a i tak może kosztować taniej niż paszport w konsulacie

 • monoekann

  Oceniono 9 razy 7

  Ulala, teraz bedzie bitwa w ambasadzie jak w lidlu o karpia

 • precz_z_komunia

  Oceniono 8 razy 6

  Czy mitoman Matwiej Moradziecki dalej negocjuje brexit :-)

 • boomfield

  Oceniono 7 razy 5

  Ambasada jakiegoś państwa z kartonu wzbudza niepotrzebną sensację, bo chce dorobić na pośrednictwie w wyrabianiu paszportów. Skandaliczne jest samo to, że ambasada nakłada dużą prowizję za wyrobienie paszportu przez Polaków w UK w ambasadzie, niż w jakimkolwiek polskim urzędzie.
  Żadne decyzje nie zapadły, parlament brytyjski dopiero będzie obradował w tej sprawie, jest duże prawdopodobieństwo że rząd się zmieni i brexitu nie będzie, nie dajcie się nabrać ambasadzie państwa ze styropianu im więcej pisowskie kacyki mają wniosków paszportowych, tym po pierwsze więcej zarabiają a po drugie tym więcej ludzi "potrzeba" do zatrudnienia w ambasadzie.
  Mówiąc zupełnie poważnie - ambasada poważnego kraju nie posługuje się domniemaniami i nie wyzyskuje kasy z obywateli pod pretekstem niepotwierdzonych informacji, ale cóż, Polska to republika bananowa, tak jak ambasada Gambii w Polsce która wyrabia płatne wizy do Gambii choć wcale nie potrzebujemy wiz by do Gambii wjechać...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX