W 2019 roku opłata za brak segregacji śmieci cztery razy wyższa. Aż sześć pojemników

Od 2019 roku zmieniają się zasady dotyczące segregacji śmieci. Po pierwsze, opłata za ich niesegregowanie drastycznie wzrośnie. Po drugie, pojemników na poszczególne frakcje odpadów będzie więcej.

Segregacja śmieci w 2019 roku będzie w praktyce obowiązkowa. Zmieniają się bowiem zasady zgodnie z którymi zakłady wywożące nieczystości rozliczają się z gminami. 

Do tej pory, każdy z nas mógł zadeklarować czy chce śmieci segregować i płacić mniej, czy woli wrzucać wszystko do jednego worka płacąc więcej. Od 2019 roku takiego wyboru już nie będzie.

Za brak segregacji opłata cztery razy większa

Jeśli śmieci będą niesegregowane, gmina może podnieść cenę za ich wywóz aż czterokrotnie. Nie chodzi tu oczywiście o jednostkowe przypadki, ale o regularnie powtarzające się sytuacje.

Z największymi problemami mogą zmagać się mieszkańcy bloków i domów wielorodzinnych. W ich wypadku może bowiem dojść do "odpowiedzialności zbiorowej" za to, że jedna osoba ignoruje konieczność segregowania odpadów. 

Minister straszy "drugim Neapolem"

O tym, że problem może być poważny przypomniał wczoraj Henryk Kowalczyk, minister środowiska. Podczas konferencji prasowej stwierdził, że zmiana sposobu segregacji śmieci może być problemem np. w Warszawie

Istnieje realne zagrożenie", że stolicy grozi paraliż śmieciowy, drugi Neapol.

- ostrzegał. Jego zdaniem w 2020 r. poziom recyklingu odpadów komunalnych powinien wynieść 50 proc, a w Warszawie wynosi on 20 proc. 

Zarzuty ministra skomentował w rozmowie z PAP Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy. Zapewnił, że "drugi Neapol" w Warszawie na pewno nie będzie miał miejsca, bo odpady będą wywożone terminowo. 

Czytaj też: Ogrzewający dom węglem zapłacą więcej za śmieci. Będzie pięć razy drożej?

Ile wynosić będą stawki za wywóz śmieci?

W tej chwili w wielu miastach nie ma jeszcze ustalonych nowych stawek za wywóz śmieci. Można jednak oszacować jak zmienią się opłaty, jeśli ktoś nie będzie segregował śmieci.

W przypadku domu wielorodzinnego czteroosobowa rodzina w Warszawie płaci dziś 37 zł. Gdyby tę stawkę przeliczyć czterokrotnie opłata potencjalnie mogłaby wynieść blisko 150 zł. W przypadku domów jednorodzinnych za cztery osoby zapłacić dziś trzeba 60 zł. Niesegregowanie śmieci mogłoby więc oznaczać podniesienie opłaty nawet do 240 zł. 

Więcej pojemników

Jak będzie w innych miastach? Trudno powiedzieć. Jednak w nowym roku w miastach pojawić się ma więcej pojemników na odpady. W niektórych - np. w Warszawie - śmieci możemy dzielić nawet na sześć frakcji.

 • pojemnik niebieski z napisem "Papier" - tu trafi makulatura (np. gazetki promocyjne, opakowania papierowe). Warto pamiętać, że karton po mleku czy soku nie może trafić do tego pojemnika, podobnie jak mocno zabrudzonego lub zatłuszczonego papieru (ręczników kuchennych, chusteczek). 
 • pojemnik żółty z napisem "Metale i tworzywa sztuczne". To tu wrzucimy plastikowe butelki, opakowania, metal, puszki, ale również opakowania takie jak kartony po napojach.
 • pojemnik zielony z napisem "Szkło" - służy do odbioru butelek czy słoików. Nie wolno wrzucać szyb, luster, talerzy, fajansu, porcelany, szkła żaroodpornego 
 • pojemnik brązowy z napisem "Bio" - tu trafić musi trafić zepsuta żywność, resztki z obiadów, niezjedzone owoce, warzywa etc. Nie wolno tu wrzucać kości (np. z kurczaka), 
 • pojemnik szary z napisem "Odpady zielone" służy do wyrzucania skoszonej trawy, liści, drobnych gałązek

Pozostałe śmieci trafią do pojemnika "odpady zmieszane". 

Zgodnie z unijnym prawem Polska do 2020 roku powinna osiągnąć 50-procentowy poziom przetwarzania odpadów papierowych, metalowych, szklanych i z tworzyw sztucznych. W razie niespełnienia tego wymogu nasz kraj czekają surowe kary.

Gazeta.pl to nie tylko polityka i gospodarka, ale też tematy lokalne, poruszające problemy mniejszych społeczności, bliższe ludziom. Poświęć trzy minuty i pomóż nam lepiej zrozumieć, o czym chcesz czytać.  Kliknij tutaj, żeby rozwiązać krótką ankietę.

Więcej o:
Komentarze (282)
Segregacja śmieci bardziej skomplikowana. Od nowego roku aż sześć pojemników
Zaloguj się
 • Gregio8

  Oceniono 60 razy 58

  Nieee kary nas czekają... I za 5 dwunasta rząd zabiera się za temat terapia wstrząsowa. W prądzie dowalą 30%, w śmieciach kolejne opłaty, inflacja dorzuci swoje bo paliwo i prąd w górę.
  A ty Kowalski płać i siedź cicho dobra zmiana robi wszystko by było tanie państwo, wystarczy nie kraść i państwo w ruinie.

 • tomasz0111

  Oceniono 49 razy 49

  Na zachodzie każdy sklep, który sprzedaje napoje w plastikowych i szklanych butelkach posiada automat do ich odbioru (lub po prostu skupuje opakowania wtórne). Za rozpoznane butelki z kaucją otrzymujemy kupon do wykorzystania w kasie, reszta jest sortowana i wyrzucana. Oczywiście ta druga kategoria to tylko pomyłki - po co nosić opakowania do sklepu, jak się nic za nie nie dostanie...
  U nas nie można oddać butelki, jeśli się nie ma paragonu z konkretnego sklepu - więc nie mówmy o recyclingu, w Polsce parlamentarzyści są zajęci niszczeniem praw obywatelskich, nie mają czasu na duperele.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 54 razy 30

  od wielu, wielu lat (także w paru krajach na cywilizowanym zachodzie) zawsze segregowałem śmieci i uważam to za coś całkiem normalnego, choc zasady sa różne w róznych miejscach

  nawet jak w Polsce nie było obowiązku też to robiłem (nawet szukając specjalnych pojemników)

  nie rozumiem co tak bardzo przerasta intelekt (domniemany) przeciwników segregacji

 • swiroslaw_klamczynski

  Oceniono 27 razy 25

  Wprowadzić kaucję na butelki plastikowe i automaty do ich skupu!

 • obserwatoriumpolityczne.pl

  Oceniono 23 razy 21

  Obowiązkiem urzędników jest zrobić tak, aby ta segregacja była jak najmniej uciążliwa dla ludzi.
  Natomiast z drugiej strony, jak znam Polskę, to pewno ten problem zostanie zawierzony matce boskiej i urzędnicy pozbędą się w ten sposób problemu.

 • owrank

  Oceniono 24 razy 20

  będą jakies dopłaty rządowe do rozbudowy altan śmietnikowych ? przy domu jednorodzinnym wstawić 6 nawet małych pojemników to bedzie sztuka... o chyba, że celem jest aby śmeici były wystawiane przed płot i wtedy przy sześciu wywozach w tygodniu worki będą stały codzinnie przy posesjach. Efekt ESTETYCZNY zapewniony :(

 • dzepe

  Oceniono 23 razy 15

  Kolejne komplikacje i tworzenie martwych nieegzekwowalnych przepisów sprawi że co raz więcej januszy będzie wywozić śmieci do lasu, to już się dzieje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX