Komentarze (282)
Segregacja śmieci bardziej skomplikowana. Od nowego roku aż sześć pojemników
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • radon13

  Oceniono 9 razy 7

  Tyle frakcji nie ma żadnego sensu w bloku. Nikt żadnych BIO ani trawy z domu przeciez nie nazbiera , nie wpomne o tym że tyle pojemników w iekszości śmietników sie nie zmieści i zabraknie miejsca dla najbardziej popularnych - papier+plastyk, szkło, reszta... Przepis może byc egzekowalny w domach jednorodzinnych, na wsi (sparwdzać szczególnie wywalany popiół. pod kątem spalania śmieci) . Automaty do odbioru butelek w tym plastikowych to konieczność i bez żądnych cyrków powinny wyplacać kasę .

 • banan125

  Oceniono 8 razy 6

  pomijam fakt, że tych pojemników ma być 6, zamiast 3 - tak jak w Niemczech, ale zupełnie nie rozumiem co za Janusz INTELEKTU wymyślił te kolory i powiązał z zawartością , np. (1) opis pojemnika: pojemnik z napisem "Szkło", kolor: ZIELONY, (2) opis pojemnika: "Odpady ZIELONE", kolor pojemnika : SZARY .... a wszystko przez to , że zamiast lekcji logiki i etyki - w szkole mamy religię (jedyną NAJSŁUSZNIEJSZĄ) ... gratulacje! - za koncepcję należy się temu Januszowi nagroda ....GŁUPOTY.

 • Wlodzimierz Krzysztofik

  Oceniono 10 razy 6

  Za pięć lat będzie dziesięć frakcji a potem dwadzieścia a potem ...
  Każde szaleństwo ma granice, urzędnicze nigdy. Już trzy frakcje wykończyły naszą altanę a pięć, niemożliwe. Ale w Urzędach wszystko jest możliwe. Nie wspomnę o tym, jak ja mam trzymać to wszystko w domu? Szkło wyrzucam raz w miesiącu, papier? też tak wyjdzie jeśli ma być czysty. BIO, jeszcze lepsze, bo smród zepsutych owoców itp. jest koszmarny a ilości które wyrzucam symboliczne. Mowa o gospodarstwie, gdzie żyją trzy osoby. A osoby samotne? W kawalerce na ten przykład, gdzie to wszystko trzymać? Skończy się tym, że będę stał z workiem w altanie i "segregował" śmieci na miejscu. Już dziś sporo ludzi tak robi. W XXI wieku nie umiemy tego zrobić maszynowo? Umiemy. Więc dlaczego nie robimy? Zapytajcie prezydenta Warszawy i szefa MPO.

 • banan125

  Oceniono 5 razy 5

  ha.ha. .. jak to zrobić w patologicznych kulturowych warunkach Polski ?
  Patologie w Polsce Obraz Polski w oczach naukowców z Instytutu Socjologii PAN: K. Frysztacki, P. Sztompka , Komitet Socjologii PAN)
  1. w kulturze ekonomicznej, zanik:
  1.1 etosu pracy,
  1.2 identyfikacji z firmą,
  1.3 dyscypliny,
  1.4 dbałości o jakość;

  2. w kulturze prawnej:
  2.1 lekceważenie dla prawa,
  2.2 gotowość omijania przepisów,
  2.3 swoista cnota cwaniactwa;

  3. w kulturze moralnej:
  3.1 malejące zaufanie,
  3.2 osłabione więzi lojalności, solidarności i wzajemności,
  3.3 pogarda dla prawdy i prawdomówności;

  4. w kulturze politycznej:
  4.1 pasywizm,
  4.2 lekceważenie dobra publicznego,
  4.3 a nawet całkowity brak zainteresowania sprawami publicznymi
  4.4 i ucieczka w wąską sferę prywatną;

  5. w kulturze dyskursu:
  5.1 dogmatyzm,
  5.2 nietolerancja,
  5.3 podatność na plotkę,
  5.4 łatwowierność wobec stereotypów;

  6. w kulturze organizacyjnej:
  6.1 nieefektywność,
  6.2 nieodpowiedzialność,
  6.3 kamuflaż,
  6.4 działania pozorne;

  7. w kulturze technologicznej:
  7.1 brak dbałości,
  7.2 precyzji,
  7.3 swoisty analfabetyzm techniczny;

  8. w kulturze ekologicznej:
  8.1 rabunkowy, niszczycielski, eksploatatorski stosunek do przyrody,

  9. w kulturze życia codziennego:
  9.1 egoizm,
  9.2 wrogość,
  9.3 chamstwo,
  9.4 niechlujstwo,
  9.5 brud i bałagan.

  10. Jedynie kultura artystyczna, sztuka i nauka w wielu swoich przejawach prezentowały wybitne osiągnięcia na poziomie światowym

 • 2stan13

  Oceniono 5 razy 5

  Od dawna apeluję o wprowadzenie zwrotnych opakowań wszelkich sprzedawanych płynów do konsumpcji jak i chemii gospodarczej, a w ogóle o zaprzestanie pakowania żywności w tworzywa sztuczne i zastąpienie ich papierem, drewnem, lub metalem! Skandalem jest, że przy zakupie żywności musimy kupić opakowanie, które jako zbędne wyrzucamy do kosza na odpady i musimy po raz drugi zapłacić za jego odbiór na wysypisko gminne! Ponadto uważam, że produkty żywnościowe sypkie i inne drobne produkty żywnościowe winny być sprzedawane luzem do opakowania własnego klienta, lub pakowane do papierowych toreb i torebek!Powinien od zaraz być wprowadzony zakaz opakowań z tworzyw sztucznych wszelkiej żywności!

 • iwonazetka

  Oceniono 5 razy 5

  Zastanawia mnie, dlaczego tak mało jest butelek zwrotnych? Albo choćby na wymianę? Powinna być butelka po soku/piwie/winie/wódce za butelkę po soku/piwie/winie/wódce. Kiedyś się opłacało skupować szkło i makulaturę, teraz się nie opłaca. Obywatel musi zapłacić za to, żeby śmieciarze raczyli te surowce wtórne zabrać sprzed domu... Ktoś robi niezły biznes :)

 • nie_mam_facebooka

  Oceniono 5 razy 5

  Wspaniała ostatnia ustawa tylko zepsuła system segregacji. Wcześniej stały takie dzwony do segregacji, gdzie ludzie sami z chęcią wrzucali surowce wtórne. Dziś to jeden wielki burdel i odpowiedzialność zbiorowa. Zabierajcie za darmo surowce wtórne, ludzie z chęcią będą segregować.

 • orxor

  Oceniono 4 razy 4

  Może by po prostu zabronić reklamy w postaci ulotek/gazetek wrzucanych do skrzynek, zamiast potem to segregować?

 • zgred151

  Oceniono 8 razy 4

  W lecie pieknie beda woniec te pojemniki z resztkami zywnosci odbierane raz na 2 tygodnie albo rzadziej a jeszcze piekniej beda wygladac osiedla codziennie obstawione workami smieci

 • niknejm

  Oceniono 8 razy 4

  Ciekawe jak to rozwiążemy w istniejących budynkach i ich altanach. Z tego co mówią znajomi, po wprowadzeniu 3 rodzajów pojemników, altany są pełne. Na kolejne 3 po prostu nie ma miejsca. Nawet gdy wstawi się mniejsze pojemniki. Tym bardziej, że na 6 urzędasy mogą nie poprzestać i zaraz kreatywnie wymyślą kolejne.
  O trzymaniu 6 (!) koszy na śmieci w mieszkaniu / domu nie wspomnę. Kto ma na to miejsce?

 • iq120

  Oceniono 4 razy 4

  A to się suweren wqrvi. Wygląda na to, że 500+ pójdzie na opłaty śmieciowe.
  Teraz w śmieciowych altankach zwłaszcza po weekendzie rosną sterty śmieci których nie sposób umieścić w przepełnionych pojemnikach choćby się nawet chciało. Co będzie po nowym roku?

 • kat_ja1

  Oceniono 6 razy 4

  Dobre, sprowadzają śmieci z Chin, Afryki, że o całej Europie nie wspomnę( rozumiem, że posegregowane na 6 części) palą aż dym leci kilometrami i pi@dolą banialuki o czystości powietrza i konieczności segregacji odpadów. I ten śmietnik Europy ma dzielić swoje odpady...Paranoja

 • luzuj

  Oceniono 4 razy 4

  A gdzie wyrzucać znoszone i zniszczone ubrania i buty? Tkaniny? Stare zasłony?

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 12 razy 4

  Ale dlaczego tylko 8 różnych rodzajów pojemników? Proponuję k... 80 ... a co się szczypać ... przecież i tak prędzej czy później dojdziemy właśnie do takiej liczby

 • kkrispl

  Oceniono 4 razy 4

  Biznes śmieciowy to bardzo dochodowy interes panie ministrze

 • Joanna Piotrowicz

  Oceniono 3 razy 3

  To może niech wreszcie zaczną stawiać ogólnie dostępne pojemniki na segregowane śmieci? Nie mam gdzie trzymać sześciu oddzielnych śmietników. Nie każdy ma posiadłość ze śmietnikiem wielkości małego domu.

 • botwinnik

  Oceniono 5 razy 3

  Zamiast jednego codziennie opróżnianego pojemnika na odpady, segregowane potem w nowoczesnych sortowniach z dokładnością przewyższającą sortowanie domowe, funduje się nam 6 pojemników - oczywiście z superekologicznego plastiku, którego w żaden sposób nie da się zutylizować, zajmujących 6 x więcej miejsca, opróżnianych 1 x w tygodniu dla zapewnienia komfortu wizualnego i węchowego. Nie ma to wszystko nic wspólnego z realną troską o środowisko, natomiast ma bardzo dużo wspólnego z ideologią wychowania współobywateli, aby zrozumieli, że ekologia jest ważna.

 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 9 razy 3

  Kolejna piramida urzędniczego kretynizmu! Pojemników na śmietniku ma być tyle , że gdyby naprawdę segregować śmieci w domu to mielibyśmy pół kuchni zajęte przez wory i kubły ze śmieciami. Ponadto śmieci wolno by było wyrzucać tylko za dnia bo jak po ciemku odróżnić kubły. Zawsze twierdziłem, że od kiedy śmieciami zajęły się tzw. "samorządy" to jest tylko gorzej i drożej. W sojuszu z ekoterrorystami wspięli się na Mount Everest kretynizmu. Wyrzucanych śmieci winny być dwa rodzaje - do recyklingu (segregacja po odbiorze) i do rozkładu na składowisku (tu też możliwa byłaby częściowa segregacja po odbiorze). Tylko co wówczas robiliby "wszyscy znajomi królika" przekładający w pocie czoła papiery na samorządowych biurkach. Przecież rozwiązanie problemów, które samemu się stworzyło wymaga niekończącej się pracy. Przepraszam - nie pracy a "bicia piany" za pieniądze podatników!

 • jluc

  Oceniono 5 razy 3

  Jesli ci co nie segregują mają płacić więcej to ci co segregują powinni odczuć obniżke!?
  Zwykła matematyka...

 • bialeem

  Oceniono 5 razy 3

  Jestem autentycznie ciekawa gdzie chcą te kosze zmieścić. Już teraz zajmują pół chodnika przed kamienicami.

 • uthark

  Oceniono 3 razy 3

  W Grudziądzu, poza szarym, te pojemniki są od lat.

 • nessuno

  Oceniono 9 razy 3

  A zróbcie debile i ze dwadzieścia pojemników. To w interesie odbierajacego śmieci powinno być ich segregowanie, bo śmieci to biznes. A tutaj po Wolsku musi być, musimy Januszom biznesu i ekonomii robić dobrze.
  A j ebał was pies przygłupy.

 • komentator.81

  Oceniono 9 razy 3

  "Wspaniałe" regulacje unijne doprowadzą do MASOWEGO palenia śmieci i wzrostu smogu.

  Ludzie nie mają co w domu robić tylko bawić się w sortowanie smieci??

  Osobne budynki na kubły stawiać?

  Czy to jest CYWILIZACJA i postęp??

  "BRAWO WY"

 • troque

  Oceniono 3 razy 3

  Działam w zarządzie sporej wielkości wspólnoty mieszkaniowej w Krakowie. O ile sądziedzi nauczyli się mniej więcej sortować i robią to, nawet przyjezdni studenci pierwszego roku ogarniają to MPO zdjae się być zupełnie nieprzygotowane z organizacją, a mają monopol.

  Pojemnik na szkło i owszem można oróżnić nawet raz na 2 tygodnie, makularturę 1 raz w tygodniu, ale oni uważają że jest OK by wywozić śmieci bio max 1 razy w tygodniu ...... a w upalne lato .....

 • mscan

  Oceniono 9 razy 3

  6 śmietników w mieszkaniu... Cóż, zawsze są śmietniki na przystankach :)

 • Alice Pyke

  Oceniono 6 razy 2

  6 pojemników to pojemników... Ale najbardziej dobija mnie np. PAPIER : papier i tektura OPRÓCZ... I tu długa lista papierów które muszę wrzucić cholera wie gdzie bo jako papier się nie nadają... Czyli kserowy NIE, termiczny NIE (paragony), kartony po mleku do plastiku (jest sens), ścinki z niszczarki NIE (sama sobie zjadaj), kartony oklejone taśmą NIE (to akurat wymysł mojej gminy). Mogą napisać od razu : prosimy wyrzucać tylko czyste kartki papieru i nowe opakowania tekturowe... Najlepiej nie pogniecione. Jaki jest sens kazać segregować, ale na każdą kategorię dawać w cholere restrykcji? No po to by mogli napisać : przepraszamy Panią, ale miała Pani paragon w papierach, płaci pani 4x tyle...

 • iwa971

  Oceniono 2 razy 2

  Może i chodzi o łatwą kasę dla samorządów. Bo nie sztuka zrzucić odpowiedzialność na cały blok. Trzeba kontrolera, który zajrzy do mieszkań i sprawdzi kto sortuje śmieci. Co z tego, że ja to robię kiedy niestety wielu ludzi nadal tego nie robi. Widzę to nosząc posortowane śmieci do kontenerów. Tu przede wszystkim chodzi o świadomość ekologiczną a tej nie będzie dopóki nie będzie edukacji. I to nie edukacji dla dzieci bo te się tego uczą (młodsza córka wytłumaczyła mi gdzie się wrzuca śmieci zrobione z więcej niż z jednego tworzywa), tylko o edukację dorosłych, którzy w większości się nie przejmują. A ja nie chcę płacić za innych, którzy mają to w powarzaniu. Zresztą przykład idzie z góry:po co skoro się przejmowac skoro z ekologią nawet nasz rząd nie jest w porządkui ma bardzo nie po drodze i preferuje energię węglową.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX